Galileo Galilei Kimdir? Hayatı ve Bilimsel Çalışmaları

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Galileo Galilei Kimdir? Hayatı ve Bilimsel Çalışmaları
Galileo Galilei, 15 Şubat 1564 tarihinde İtalya’nın Pisa şehrinde doğmuş, İtalyan fizikçi, astronom, matematikçi ve filozoftur. Rönesans devrimine büyük katkıları olan Galileo’ya modern fiziğin, gözlemsel astronominin ve bilimin babası gibi lakaplar takılmıştır. Venüs gezegeni evrelerinin teleskopik olarak kanıtlanması, Jüpiter’e ait olan dört büyük uydunun keşfedilmesi ve güneş lekelerinin analizi gibi, gözlemsel astronomiye olan katkıları oldukça fazladır. Galileo, aynı zamanda teknoloji ve bilim alanlarında da önemli çalışmalar yapmış ve askeri bir pusula icat etmiştir.

Galileo’nun Gençliği ve Özel Hayatı
Galileo’nun babası müzisyen ve ünlü bir lavtacı olan Vincenzo Galilei’dir. Altı kardeşin en büyüğü olan Galileo, küçük yaşlarda babasından otoriteyi sorgulama becerisini, lavta tekniğini, matematiği kullanarak deneysel yollarla neticeye ulaşmayı ve dikkatli bir şekilde ölçüm yapma hünerlerini aldı. Galileo’nun küçük kardeşlerinden ikisi bebekken öldü ve kalanlardan en küçüğü (Michelangelo) babası gibi yetenekli bir müzisyen ve lavtacı oldu.

Galileo Galilei
Kardeşinin işleri nedeniyle mali sıkıntılar yaşayan Galileo, bu sıkıntıları atlatabilmek için para kazanacak buluşlar yapmak istedi. Dindar ve koyu bir Katolik olarak bilinmesine rağmen, birlikte olduğu kadından evlilik dışı üç çocuğu oldu. Bu durumdan ötürü kızlarını evlendirilemez olarak nitelendiren Galileo, onlarını hayatlarının geri kalanını geçirmek üzere rahibeler manastırına göndermiştir. Gençlik yıllarında rahip olmayı düşünen Galileo, babasının isteği üzerine Pisa Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gitti. 1581’de hava akımlarının hareketiyle ittiği avizenin, sallanma mesafesi ne olursa olsun sürekli aynı hızla sallandığını fark etti. Bunun üzerine hemen eve döndü ve eşit uzunlukta iki sarkaç alarak, farklı noktalara koydu ve aynı süre içindeki hareketlerini izledi. Hayatının bu evresine kadar, matematikten az para getirdiği gerekçesiyle uzak tutulan Galileo, yoğun uğraşları sonucu ailesini tıp yerine doğa felsefesi ve matematik eğitimi almaya ikna etti.

Termometrenin babası olarak kabul edilen termoskopu keşfeden Galileo, 1586 yılında başka bir icadı olan hidrostatik denge hakkında bir kitap yazdı ve bütün bilim dünyasının ilgisini üzerine çekti. Bu dönemlerde güzel sanatlarla ilgili bir terim olan Disegno üzerine de bir inceleme yaptı ve 1588’de Floransa’da (İtalya) perspektif hocası olarak işe başladı. Özellikle Rönesans sanatçılarından ve yaşadığı şehrin sanatsal kültüründen ilham alan Galileo, etkili bir sanatsal mentalite geliştirdi. Genç yaşlarda öğretmenlik yaparken, ünlü ressam Cigoli ile yakın arkadaş oldu ve bu ressam Galileo’nun ay ile ilgili gözlemlerine tablosunda yer verdi.

1589 yılına gelindiğinde Pisa’da matematik bölümü başkanı olan Galileo’nun babası 1591’de öldü ve kardeşinin bakımı kendisinin üzerine kaldı. 1592 yılında Padua Üniversitesi’ne geçti ve aynı üniversitede tam 18 yıl boyunca mekanik, geometri ve astronomi öğretmenliği yaptı. Galileo, aynı dönemlerde hem pratik uygulamalı bilimler konusunda hem de temel bilimler konusunda kendini oldukça geliştirdi. Ayrıca, astronomi ve matematiğin dışında astrolojiye de ilgi duydu.

Galileo Galilei Kimdir
Galileo ve Gelgit Teorisi
1615 yılında Kopernik sisteminin “dünyanın çevresinde güneşin dönmediğine dair fiziksel bir kanıtın” olmadan savunulamayacağını ifade eden bir yazı yazılmıştı (Kardinal Bellarmine). Bu yazıya karşılık olarak Galileo, gelgit teorisinin dünyanın hareketi için gerekli bir fiziksel kanıt olduğunu savunuyordu. Gelgit teorisi Galileo için öylesine önemliydi ki, “Denizin Gelgit Hareketi Üzerine Diyalog” adlı bir kitap bile yazmayı düşünmüştü. Farklı bir isimle yazmak zorunda kaldığı kitabın gelgit ile ilgili olan bölümü de daha sonra Engizisyon tarafından kaldırılmıştır.

Dünyanın güneş çevresinde dönerken, üzerindeki bir noktanın yavaşlayıp hızlanması sebebiyle deniz sularının ileri geri hareketi, Galileo için gelgit anlamına geliyordu. Bu teorisini ilk kez 1616 yılında Kardinal Orsiniye’de sunmuştur. Galileo’nun gelgit teorisi, okyanus havzasının hızına ve gelgit zamanlamasına olan etkisini ortaya çıkardı. Teorisi, Adriyatik Denizi’nin merkezi ile uçlarındaki gelgit farkını açıklayabilse de, bu gelgitlerin nedenini açıklama hususlarında başarısız oldu.

Eğer Galileo’nun teorisi doğru olsaydı, günde yalnızca bir kez met olması gerekiyordu. Galileo ve çevresindekiler bu hatanın farkındaydı, çünkü 12 saat aralıklarla Venedik’te günde iki kez met oluşuyordu. Bu hata, ona göre denizlerin derinliğinden ve şeklinden kaynaklanıyordu. Galileo, yoldaşı Kepler’in “gelgitleri ayın oluşturduğu” teorisini ve gezegenlerin yörüngesinin eliptik bir şekilde olduğu düşüncesini kabul etmemiştir.

Galileo’nun Bilimsel Metotları ve Ölümü
Matematikle deneyi birleştiren ve hareket bilimine özgün katkılarda bulunan Galileo, doğa kanunlarının matematiksel olduğunu ifade eden modern düşünürlerin başında gelmektedir. O dönemlerde daha yaygın olan bilim, William Gilbert’e ait olan elektrik ve manyetizma gibi çalışmalardı. Galileo’nun çalışmaları, bilimin felsefe ve dinden ayrılmasına katkı sağlamış ve aynı zamanda insan düşüncesini de geliştirmiştir. Düşüncelerini gözleme dayanarak sıklıkla değiştiren Galileo, çalışma ve deneylerini yapabilmek için kendine bir standart oluşturmuş ve farklı yerlerdeki deneylerini harmonize etmiştir. Onun bu sistemi, matematiksel yasaların tümevarım tekniğiyle oluşturulmasına da katkı sağlamıştır.


Galileo Galilei Biyografi
Galileo, 1608 yılında Hans Lippershey’in patentini almaya çalıştığı teleskopun net olmayan bir tarifinden yola çıkarak 3x büyütmeli bir teleskop icat etmiştir. İlerleyen zamanlarda ise bu teleskopu daha da geliştirmiş ve 30x büyütmeli bir hale getirmiştir. Galileo’nun teleskopu ile dünya üzerindeki düz ve büyütülmüş görüntüleri izlemek mümkündür, ayrıca gökyüzünün incelenmesi için de kullanılabilir. Galileo, bu amaçlarla kullanılabilecek teleskopu icat eden ilk ve tek kişidir. 25 Ağustos 1609 tarihinde yaptığı teleskoplardan bir tanesini Venedikli hukukçulara göstermiş ve bu teleskoplardan bazılarını tüccarlara satarak para da kazanmıştır.

Galileo, 8 Ocak 1642 tarihinde 77 yaşındayken kalp çarpıntısı ve yüksek ateş nedeniyle hayatını kaybetmiştir. II. Ferdinando (Toscano Grandükası) Galileo’yu Santa Croce Bazilikasına gömmek ve anısına bir de mermer mozole yaptırmak istemiştir. Ancak bu isteği, Galileo’nun inançsız olduğu gerekçesiyle Kradinal Francesco Barberini tarafından kabul görmemiştir. Bu tartışmaların sonucunda Galileo, Bazilika’nın koridorlarında bulunan bir odaya gömülmüştür. 1737 yılında ise bir anıt yapılarak cenazesi Bazilika’nın ana bölgesine taşınmıştır. Nakil sırasında alınan üç parmağından biri günümüzde Galileo müzesinde sergilenmektedir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.