EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır Resimli Anlatım
EFT, ödeme yapılacak olan bankadan farklı bir bankada hesabı olan kişiye ya da şirkete yapılacak olan para transferi işlemleridir. EFT temel anlamda havale işlemindeki ile aynı şekilde yapılmaktadır. EFT ve havale arasında bulunan fark; EFT de farklı bankalar arasında olan hesaplara yapılan para transferi işlemleri yapılırken, havale de aynı bankalar arasında olan hesaplara yapılan para transferidir. EFT’nin açılımı; Elektronik Fon Transferidir, baş harflerinden oluşmuş olan bir kısaltmadır. EFT işlemleri ile başka bankaya göndereceğiniz para transferlerini oldukça kısa süreler içinde gönderebilirsiniz.

EFT Nasıl Yapılır?
EFT işlemleri farklı olan bankalar arasında yapılmaktadır ve bu işlemlerin Merkez Bankası tarafından kontrol edilmesinden sonra işlem gerçekleşir. Bundan kaynaklı olarak da işlemler ile alakalı olan bilgilerin tam ve hatasız şekilde verilmesi gerekir. EFT işlemi yapmak adına kullanılacak olan en basit seçenek IBAN ‘dır. IBAN kullanmak para transferi yapmak sorunsuz ve hızlı şekilde işlemlerin gerçekleşmesine yardımcı olacaktır. Bundan dolayı EFT işlemlerinde IBAN kullanmanız tavsiye edilir.

EFT yapmanın yolları içinde;
Hesap numarası yardımı ile EFT yapmak

IBAN numarası yardımı ile EFT yapmak yer almaktadır. Bu iki yöntemde gündelik işlemlerde kullanılan ve tercih edilen yöntemler içinde yer alır. Aralarında ise bazı farklar bulunur.

Bu farklar;
IBAN Yardımı İle EFT Yapmak
IBAN yardımı ile EFT işlemi yapmak en kolay ve hızlı olan bir yoldur, çünkü bilinmesi gerekli olan tek detay International Bank Account Number ( IBAN )’dır. Yani, kişilerin tam adları ve uluslar arası banka hesap numaralarıdır. Bankaların sistemleri IBAN numarasında bulunan detayları kullanarak para transferi yapacağınız kişi ya da kişilerin banka isimlerini, şubelerini, kişilere ait olan hesap numaralarını ve şube numaralarını kolay bir şekilde bulurlar. Böylelikle hesap bilgileri ile alakalı olan detayları tek tek vermenize gerek kalmadan EFT işlemleri yapmak mümkün olur. Ayriyeten hata yapma şansıda oldukça düşüktür.

Hesap Numarası Yardımı İle EFT Yapmak
Para transferi yapacağınız kişiye ait olan IBAN numarası bulunmuyorsa hesap numarası yardımı ile EFT yapmak mümkündür. Hesap numarası yardımı ile EFT yapmak için; kişinin tam hesap adını, banka adını, bankanın şube numarasını ve hesap numarasını bilmeniz gerekir. Bazı bankalar internet ortamındaki bankacılık sistemlerinde bankalara ait olan ve tanımlanmış olan kodları seçmenizi ister. Bundan kaynaklı ve bunun bazı detaylardan kaynaklı olarak hesap numarası yardımı ile EFT yapmak daha karmaşık bir sistemdir. Hata yapma riski ise oldukça yüksektir. Hesap numarası ve diğer bilgilere sahip olan herkes dikkatli şekilde davranarak EFT yapabilir.

Türkiye İş Bankası İnternet Şubesi ile EFT Yapılışı
1. Adımda Türkiye İş Bankası müşterisi olmanız ve İnternet şubesine giriş hakkınız bulunması gerekiyor, bu giriş bilgileri elinizde olduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayarak EFT yapabilirsiniz. Öncelikle İnternet şubesine giriş yapmanız gerekiyor.

2. Adımda müşteri numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.

3. Adımda giriş yaptığınız bilgiler doğrultusunda daha önce bankaya verdiğiniz cep telefonu numaranıza gelen şifreyi girmeniz gerekmektedir.

4. Cep telefonunuza gelen şifreyide girdikten sonra artık internet şubesi hesabınıza giriş yapmış oluyorsunuz. Buradaki sol menüden (diğer bankaların internet şubelerinde farklı olabilir) Para Aktarma > EFT yi seçiyoruz.

5. EFT yi seçtikten sonradaha önceden tanımlamış olduğunuz hesaplara hızlı EFT yapabilir veya yeni bir hesap bilgisi tanımlayabilirsiniz.

6. Miktarıda girip devam düğmesine tıklayınız daha sonraki pencerede sizden onay istenecektir.

7. EFT ücreti Türkiye İş Bankası internet şubesinde 23 Nisan 2016 tarihinde 4TL dir, bu ücret diğer bankalarda farklılık gösterebilir. Ücret EFT gerçekleştikten sonra hesabınızdan otomatik çekilecektir.


EFT Ücreti
EFT ücretleri bankaların yapmış olduğu uygulamalara, transfer edilecek olan para miktarına ve hesabın tipine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir ama genelde uygulanan EFT ücretleri 1 TL ile 3,50 TL arasında değişmektedir. Yapılacak olan para transferi farklı bankalar arasında oluşacağı için mesai saatleri içinde işlem yapılmalıdır. Yani EFT işlemleri tatil günleri haricinde sabah 08:30 ile 17:00 saatleri arasında tamamlanır. Bankadan yapılan işlemler ile alakalı olmayan kişiler havale ve EFT ile alakalı olan farklılıkları karıştırmaktadır. Bu tarz terimler banka ile çok işi olmayan kişilere karmaşık gelebilir. EFT ve Havale hemen hemen her insanın kullanmak durumunda olacağı işlemler arasında yer alır. İnternet kullanımım sıklaşması ve insanlar tarafından fazlasıyla tercih edilmesinden kaynaklı olarak birçok işlem online ortamdan kolay bir şekilde halledilmektedir. Özelliklede bankacılık işlemleri ile alakalı olan işlemlerin bu yol yardımı ile yapılması insanlara büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlardan içinden bir örnek vermek gerekirse;

Ev kiranızı yatırmak adına bankaların yollarına düşmeniz, ev sahibini evine kadar gitmeniz ya da bankalarda sıra beklemeniz gerekmektedir. Çalışmış olduğunuz bankanın online sitesine giriş yaparak EFT ya da havale işleminizi dakikalar içinde tamamlayabilirsiniz. Ayrıca telefon bankacılığından yardım alarak EFT ya da havale işleminizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Bankaların internet şubesine giriş yaparak menü içlerinde kendinize uygun olan işlemi seçmeniz gerekir. Bu aşamaya geldikten sonra kafası karışan kiler olabilir. Bu kafa karışıklığının sebebi para transferleri içinde Hesaplarım Arası Havale, Havale, Virman, EFT gibi tabirlerin olmasından kaynaklanır. Para transferi işlemlerinde sıkıntı yaşamak adını Hesaplarım Arası Havale, Havale, Virman, EFT gibi tabirlerin anlamlarını ve ne işe yaradığını bilmeniz gerekir.

Havale Nedir?
Havale, kendiniz ile aynı bankada hesabı var olan şirketlere ya da kişiler yapılacak olan para transferleri yapma işlemidir. Sizin çalışmakta olduğunuz bankada hesabı var olan kişi ya da kişilerin hesabına para göndermenizi sağlayacak olan bir işlemdir. Ayrıca havale işlemi umduğunuzdan daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Bankalar arasında farklılıklar bulunsa da para transferi yapılacak olan kişinin adını soyadını, müşteri numarasını ya da hesap numarasını bilmeniz ve ekran üzerinden bunlardan bir tanesini girmeniz ile işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Havale Nedir? Havale Nasıl Yapılır?

Havale Ücreti
Havale ücreti, işlem yapılacak olan para miktarına, hesabınızın tipine ve çalışmış olduğunuz bankaya göre farklılıklar gösterebilir. Örneğin; bankaların bazıları maaşlarını kendi bankasından alacak olan müşterileri için ücret almadan havale yapmasına izin verir ya da bankalara ait olan mobil uygulamaların yardımı ile ücretsiz havale işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ayriyeten havale yapılacak olan kişinin banka şubesi ile sizin banka şubeniz aynı ise birçok banka da bu işlem için havale ücreti talep etmez.

Genel olarak havale başına uygulanan ücret 1 TL ile 3,5 TL arasında değişkenlik gösterir. Havale işlemleri mesai bitiminden sonrada yapılabilir. Bundan kaynaklı olarak para transferi işleminde aynı banka ile çalışmakta olduğunuz kişi ya da kişilere para transferi yapmak oldukça basit bir işlemdir. Hesabınızda yeterli miktarda para bulunmuyorsa ve gereken bilgileri tam olarak girerseniz havale işlemi anında gerçekleşecektir. Para ise göndermek istediğiniz kişilerin hemen hesabına ulaşır.

Virman Nedir?
Virman, kişilerin kendi hesapları içinde yapılacak olan havale işlemidir. Aynı bankada var olan iki hesabın arasında yapılacak olan para transferi işlemlerine virman ismi verilir. Bundan kaynaklı olarak da var olan paranın bir başka kişiye gönderilme durumu ise kesinlikle bulunmamaktadır. Örneğin; bankaya verilecek olan bir talimat yardımı ile yatırım hesabınızdan normal mevduat hesabınıza istediğiniz miktarlarda para transferi yapılabilmektedir.

EFT ve Havale Arasında Bulunan Farklar
Yapılacak olan EFT işlemleri genelde daha az maliyetlidir. Havale ise ücret bakımından daha yüksek maliyetlere sahiptir.

EFT işlemlerinde bankaların sizden isteyeceği bilgiler daha kısa ve azdır. Ama havale işlemlerinde daha uzun ve daha çok bilgi istenir.

EFT işlemleri yardımı ile yapılacak olan para transferlerinin onaylanma süreleri oldukça kısadır. Havale işlemleri yardımı ile yapılacak olan para transferlerinin onaylanma süreleri ise daha uzun bir onay gerektirir.

EFT yardımı ile başka bankalara para transferi yapılması mümkündür. Havale işlemlerinde ise, anca aynı bankaların şubelerine ve hesaplarına yapılır. Yani, aynı bankaların hesaplarının arasında para transferi yapmak mümkündür.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.