Damar Tıkanıklığı Nedir? Damar Tıkanıklığı Neden Oluşur ve Belirtileri Nelerdir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Damar Tıkanıklığı Nedir? Damar Tıkanıklığı Neden Oluşur ve Belirtileri Nelerdir?
Vücuttaki herhangi bir organa kan akışını sağlayan bir damarın tıkanarak, o organın beslenemez hale gelmesine Damar Tıkanıklığı adı verilir. Damarlar, vücuttaki kanın bütün organlara iletilmesini gerçekleştiren bir su şebekesi gibidir. Günlük yaşamda suyun evimize gelmesini sağlayan şeyler borulardır. Büyük depolardan gelen su, daha ufak borularla ilçelere, daha da ufak borularla mahallelere ve sonra da en ufak borularla evlere kadar ulaşır. Vücuttaki bu işlemi sağlayan damarlar da, tıpkı bir boru şebekesi görevi görmektedir. Kalpten çıkan aort damarı esas dağıtıcıdır ve yaklaşık 4 cm çapındadır.

Kalpten aorta ulaşan kan beyine, karın damarlarına ve akciğere dağılır. Buralardan da kol ve bacak damarlarına giderek bu organları besler. Kalpten uç kısma yani parmaklara aktıkça, damarlar küçülür. Bütün organlarda en son olarak kılcal damarlara ulaşır. Bu durumu evinizin musluğu olarak düşünebilirsiniz. Kılcal damarlar milimetreden bile çok daha incedir. Toplardamarlar; oksijen ve besini, doku vasıtasıyla kullanılmakta olan kirli kanı yeniden kalbe aktaran damarlardır. Atardamar ise, kalpten başlar ve en uç kısımlara kadar temiz kanı götürerek, organları besler.

Damar tıkanıklıkları, toplardamarlarda ve atardamarda çok değişik sorunlara neden olur. İnsanlar tarafından genellikle toplardamar ve atardamar ayrımı yapılamaz. Damar tıkanıklığı denince genel olarak atardamarlar anlaşılır, çünkü bunlar çok daha sık olmaktadır. Toplardamar tıkanıklığı daha nadir meydana gelmektedir.

Başka bir tanımla damar tıkanıklığı, yağlı bir et dokusunun damar duvarında birikmesidir. Bu birikim küçük bir noktada başlamakta ve ilerlemektedir. İlerledikçe de damarın çapını içten daraltmaktadır. Daralan damarların içinden kan geçişi zorlaşır. Sonuç olarak, kan akışının azaldığı hasta da farklı farklı şikayetler görülür.

Damar Tıkanıklığı Neden Oluşur?
Bu hastalık en fazla damar kireçlenmesi ya da damar sertliği denilen hastalıklara bağlı olarak gelişmektedir. Atardamar, çok nadir olarak pıhtılaşmaya bağlı olarak tıkanırlar. Bunun yanında, Takayasu hastalığı ve Burger hastalığı gibi damar sertliğinden değişik rahatsızlıklarda damarların tıkanmasına neden olabilir. Burger hastalığı, damar sertliği olan hastalara nazaran daha genç bireylerde görülen ve oldukça önemli olan bir atardamar rahatsızlığıdır.

Damar Tıkanıklığı
Herkeste atardamar tıkanıklığı oluşabilir, fakat özellikle 50 yaş üzeri kişilerde, şeker (diyabet) hastalarında, kolesterol seviyesi yüksek olanlarda, sigara içenlerde ve hipertansiyon olan bireylerde daha sık görülmektedir.


Atardamarlar organları besleyen damarlar oldukları için, bunların tıkanması sonucu ilgili organın beslenmesi engellenir ve buna bağlı olarak kötü durumlar ortaya çıkar.

Hangi Damarın Tıkanmasıyla Hasta Neler Yaşar?
Kalp damarı; Bu damarın tıkanması sonucu kalp krizi ya da kalp spazmı geçirilebilir.
Bacak Damarı; Genellikle yürüme esnasında baldır kaslarında ağrı ve sızı yapar. Hastalığın ilerlemesi durumunda ayak ya da parmaklarda yaralar ve buna bağlı olarak da kangren oluşabilir. Fazlasıyla tehlikeli bir durumdur.

Boyun ve Beyin Damarı; Konuşma bozuklukları, gözde geçici kararmalar, şuur bozuklukları ya da felce sebep olabilir.

Böbrek Damar Tıkanıklığı; Bu hastalık genellikle sorun yaratmaz, fakat kontrol edilmesi zordur ve yüksek tansiyona neden olabilir. Ayrıca, uzun sürmesi durumunda böbrek fonksiyonlarının bozulmasına ve bunun sonucu olarak, üre değerinin yükselmesine ya da böbrek yetmezliğine sebebiyet verebilir.

Kol ve Damar Tıkanıklığı; Genel olarak vücudun sol tarafında olur. Kolu çok kullandığınızda, hafif ağrı ve erkenden yorulma gibi durumlar oluşur. Bilhassa kişi kolunu havaya kaldırdığında (banyoda yıkanırken veya çamaşır asarken vb.) kol yorulur ve ağrıya neden olur.

Toplardamar Tıkanıklığının Belirtileri
Bu damarlar organları beslemezler, fakat organlardan kanı alır ve kalbe taşırlar. Bundan dolayı, toplardamar tıkanması sonucu doku beslenmesi bozulmaz. Kanın kalbe dönüşünü zorlaştırır veya engeller. Bu durum da, kanın ilgili doku içinde birikmesine neden olur.

Bu damarda tıkanmalar en fazla bacak toplardamarlarında olmaktadır. Bu olaya derin ven trombozu denir. Toplardamar tıkanıklığının oluşturduğu ilk belirti, ayakların şişmesidir. Aynı zamanda, kol toplardamarında tıkanma oluşursa (özellikle hemodiyaliz hastalarında sıkça olur) kol şişmesi meydana gelir. Bundan ayrı olarak sıklıkla görülen toplardamar tıkanıklıkları; bağırsak be böbrek ile portal ven trombozu (karaciğer) toplardamar tıkanmalarıdır.

Damar Tıkanıklığına Nasıl Tanı Konulur?
Hangi organda damarla ilgili bir sorun varsa, ona göre hastanın şikayetleri oluşur. Doktorlar bu şikayetleri dinlerler ve fizik muayenenin ardından damarların değerlendirildiği bir teste tabi tutarlar. Filmler çekinerek de bütün damar tıkanmalarına tanı konulabilir. Kesin tanı konulan yöntemler ise genelde radyolojik görüntüleme şeklinde olanlardır.

Bunların dışında, renkli doppler ultrasonografi, manyetik rezonans ve bilgisayarlı tomografi ile yapılan anjiyografiler de genel olarak kesin tanı koymaktadır. Hastaların bazıları için kesin tanı koymak, normal anjiyografi ile olabilir. Artık günümüzde anjiyografi tanı amacıyla değil, daha fazla damar açma uygulamaları gibi tedavi amaçlarla kullanılıyor.

Damar Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?
Damar tıkanıklığını açan bir ilaç bulunmamaktadır, fakat bu yakınmayla gelen bir kişi için önce koruyucu önlemler olan şeker, sigaranın bırakılması, hipertansiyon gibi rahatsızlıkların tedavisi yapılmalıdır. Damar tıkanıklığı aşağıda belirtilen uygulamalarla da iyileşme sürecine girebilir;

Sağlıklı beslenme; Katı yağlardan uzak durulmalı, ileri yaşlarda tuz ve kırmızı et azaltılmalıdır. Sebze ve meyvenin bol bol tüketilmesi daha doğru bir tercih olacaktır.

Yürüyüş; Hem damarlar, hem kalp hem de genel sağlığınız için oldukça faydalıdır. Günlük olarak minimum 30 dk. yürüyüş tavsiye edilir. Kalp damar hastalığınız varsa, yürüyüş için kardiyoloji doktorunun onayı alınmalıdır.

İlaçlar; Damar tıkanıklığına iyi geldiği söylenen her ilacın, damarları açmadığını az önce belirtmiştik. Vücutta bulunan herhangi bir damar, ciddi olarak daralmış veya tıkanmışsa aspirin (ecopirin, babypirin ya da coraspin) ömür boyunca kullanılmalıdır.

Damar Tıkanıklığı Nedir
Gerçek ve çok ciddi damar tıkanıklıklarının tedavileri, ameliyat ya da anjiyografi ile yapılmalıdır. Bu konuda Radyoloji uzmanları yalnızca anjiyografi esnasında damar açma işlemi uygularlar, ameliyat yapmazlar. Damar tıkanıklığı ile ilgili ayrıntıları anlattıktan sonra, konuyla ilgili genel bir özet çıkaralım;

Damar tıkanıklıkları hem toplardamar hem de atardamarda görülebilir.

Atardamar tıkanıklığı daha sık görülür ve genelde daha önemli bir rahatsızlıktır.

Atardamar tıkanıklığı en fazla kalp damarı, beyin, boyun ve bacak damarını etkisi altına alır.

Vücutta böbrek damarı, kol damarı, bağırsak damarı gibi tüm damarlarda tıkanma yaşanabilir.

Atardamar tıkanıklıkları genellikle damar sertliğine bağlı olmaktadır. Pıhtı atarak tıkanma olayı daha seyrektir.

Hem toplardamar hem de atardamar tıkanıklıklarının bir bölümünde anjiyo tedavisi etkili olmaktadır.

Toplardamar tıkanıklıkları en çok bacak damarlarında, pıhtılaşma şeklinde olur.

Kalp damarı dışındaki girişimsel radyoloji uzmanları, bütün damar tıkanıklığı tedavisini gerçekleştiren doktorlardır.

Bacak damar tıkanıklıkları genelde 50 yaş sonrası görülür.

Bacak damarı tıkanmasının en çok bilinen nedeni, damar kireçlenmesi ya da damar sertliği denilen bir hastalıktır.

Bacak damarı tıkanıklığı olan bir insan, yürüme esnasında bacağının baldır kaslarında ağrı hisseder ve bu bölge sertleşir. İlgili ağrı yürürken belirli bir mesafede olur ve bir süre dinlenmekle geçer.

Bacak damarı tıkanıklığına halk dilinde “vitrin hastalığı” denilmektedir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.