Çin Malı Ürün Nedir? Satın Alınmalımı Zararları Nelerdir

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Çin Malı Ürün Nedir? Satın Alınmalımı Zararları Nelerdir
Çin Malı Nedir?
Çin malı, ucuz iş gücü ile üretilen ve hepsinde olmamakla birlikte çoğunda üretimde kullanılan malzemelerin de ucuz olduğu ürünler olarak tanımlanabilir. İki şekilde görülebilirler; birincisi ürün altında yer alan "made in china" yazısı, diğeri de dünyaca tanınmış olan ünlü markaların taklitleri.

Çin malı ürünleri ülkemize çeşitli şekillerde girmektedir. Kaçak yollar ile ülkeye girişi sağlanırken, gümrükler aracılığı ile yapılan geçici ithalat işlemleri ile de, paketleme ile de ülkeye sokulması durumu yaşanmaktadır. Bu yollar dışında ürünlerin hammaddelerinin değişik yöntemler ile Türkiye’ye getirilmesi ve ülkede üretimin tamamlanması şeklinde de olması olasılığı bulunmaktadır. Monte edilmemiş olarak ülkeye getirilip burada monte edilen Çin malı ürünler de bulunmaktadır.

Çin malları, Türkiye’de en çok oyuncak ve inşaat malzemeleri konusunda firmaları etkilemiş görünmektedir, bir diğer sektörde konfeksiyondur.

Çin Malları Neden Bu Kadar Ucuz?
Üretimlerini yurt dışında yapan firmalar, kaliteli malzeme kullanarak ve gelişmiş ülkelerde üretim yaparak çok fazla maliyet ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu nedenle de hem ucuz hem de maliyeti az olan ülkeleri tercih etmektedirler. Bu sayede hem maliyetleri büyük oranda azalmış hem de kap paylarını yadsınamayacak oranda arttırmış olacaktırlar. Bu tür ülkelerde işçilik de ucuzdur, çok sayıda ürün az bir maliyetle üretilebilmektedir. Çin’de bir ürünün kopyasının üretilmesine yönelik yaptırımlar ve yasaların olmadığı biliniyor. Hal böyle olunca çok miktarda, kısa zamanda uygun fiyata üretim yapılabiliyor.

Çin’de üretilen çoğu eşyanın ya da ürünün üretiminde daha önce farklı ürünlerin üretiminde kullanılmış maddeler kullanılıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Çin’de üretim yapan fabrikalar üretim için hammadde alırken bu hammaddeleri hurda hammadde kullanan hammadde tedarikçilerinden temin etmektedirler. Çin mallarının hepsi ucuz değil tabi ki, ama burada ülkelerin Çin’den satın aldıkları mallar etkilidir. Çin’de üretilen kaliteli ve pahalı ürünler de var.

En Çok Bilinen Çin Malı Ürünleri Nelerdir?
Çin malı ürünler o kadar geniş yelpazede sunuluyor ki her sokak başında, mağazalarda hatta internetten alışveriş yapılan sitelerde sadece Çin malı satan firmalar bulunuyor.

Peki, Çin malı denince akla hangi ürünler geliyor? İnsanlar genelde hangi ürünleri tercih ediyor ve satın alıyor?

Oyuncak: yaşlara göre eğitici oyuncaklar, bebekler, arabalar, değişik pelüş oyuncaklar, ahşaptan yapılmış hayvan oyuncaklar, oyuncak evler, uzaktan kumandalı oyuncaklar.

Kişisel bakım: elektrikli pedikür, farklı cilt tipleri için değişik etkileri olan kremler, ayak- el masaj aletleri, saç için değişik şekil veren aletler

Elektronik aletler: en çok bilinenleri akıllı cep telefonları, tabletler, değişik özellikleri olan bilgisayarlar, müzik dinlemek için aletler.

Tekstil ürünleri ve ayakkabı: iç çamaşırından çoraba, montlardan tüm akla gelen kıyafetler üretilip ülkeye ithal edilmektedir.


Bu başlıklar dışında yine çok fazla ithal edilen Çin malı ürünlere örnek olarak ecza ürünleri, motorlu taşıtlar, bisiklet, musluk, çeşitli kırtasiye ürünleri (kokulu silgiler, not defterleri, kalemler) telefon bataryaları, valizler, çantalar, çakmak, çeşitli gözlükler, duvar ve kol saatleri, çocuk arabaları da sayılabilir.

Çin Malı Ürünlerin Zararları Var mıdır?
Çin malları garantileri olmayan ürünlerdir, Çin’den gelen ürünlerin pek çoğunun ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı bilimsel olarak da araştırılmıştır. Özellikle ülkede yaygın olarak çok kullanılan akıllı cep telefonları kansere, çeşitli alerjik hastalıklara ve radyasyona yol açmaktadır. Bu ürünlerin hemen hiç birisinin de garantisi bulunmamaktadır.

Son zamanlarda basında ve internette Çin malı kıyafetlerin kanserojen etkiye sahip olduğuna ilişkin pek çok haber çıktı. Tekstil ürünlerindeki zarar, ter yolu ile vücuda bulaştığı konusunda yazılar bulunmaktadır. Zarar veren bu tür malların piyasaya girişi konusunda yeterli denetim sağlanamadığı için de hızla bu pazar büyümektedir. Tekstil ürünleri için, genelde pazarlarda satılan, etiketleri olmayan ürünlerin tercih edilmemesi insan sağlığına yararlı olacaktır.

ATO, denetim yönünden yeterli inceleme yapılamadığından Türkiye’ye çok sayıda sağlığa zarar veren ürünün girdiğini açıkladı.

Çin'den Gelen Tüm Oyuncaklar Sağlığa Zararlımı?
Özellikle renkli olan her türlü oyuncak, çocuklar için ciddi anlamda tehlike saçıyor olabilir. Sağlık Bakanlığı belli bir yaşa kadar renkli oyuncak alınmamasını tüm ailelere önermektedir. ABD’de pek çok kez Çin malı oyuncakların toplatıldığı biliniyor. Oyuncak alırken her zaman mutlaka mağazalar tercih edilmeli ve ürünlerde kalite kontrol aranmalıdır.

Akıllı cep telefonları tüm dünyada ve tabi ki Türkiye’de de her gün daha çok satın alınıyor ve kullanım her geçen gün artıyor. Özellikleri arttıkça da fiyatlar da aynı oranda artıyor. Durum böyle olunca kullanıcılar genel olarak Çin malı telefonlara yöneliyorlar. Çin’de üretilen ve ülkeye getirilen cep telefonları, gereken testlerden geçirilmediği ve bu hali ile ithal edildiği için kullanımının sağlık açısından ciddi sakıncalara neden olabileceği söyleniyor. Telefonların yaydığı radyasyonun insan sağlığına büyük boyutta zarar verip vermediği yönünde araştırmalar yapılmaktadır. Sağlığa zararlarının yanı sıra garantileri de bulunmadığı için bir anlamda arıza durumu yaşandığında bütçeye de zarar vermektedir.

Hemen her sokak başında satılan saatler de yine insan sağlığına zarar veren ürünlerdendir. Bu tür ürünlerin hiç biri Avrupa ülkelerine girememektedir, Avrupa ülkelerine girişi yasaklanmıştır. Türkiye’de de satışları giderek azalmıştır ama yine de az da olsa satışı devam etmektedir. Bu saatlerin de kullanım süresi çok kısadır, ekonomik anlamda da insanlara zarar vermektedir.

Geçen yıl yaz aylarında zehirli ayakkabılar basını uzun süre meşgul etti. 5 tır dolusu ayakkabının imha edilmesine karar verildi ama tırlar bulunamadı. Daha sonraki zamanlarda yine içinde ayakkabı olan tırlar bulundu ve imha edildi. Genellikle Çin malı ayakkabılar ünlü markaların kopyası şeklinde üretilmektedir ve fiyatları da normal bir ayakkabıya oranla çok daha ucuza satışa sunulmaktadır. Ayakkabılardaki yapıştırıcı madde kanserojen etkiye ve alerjik hastalıklara yol açmaktadır.

Kırtasiye ürünlerinde de Çin malı etkileri görülmektedir. İçeriğinde tiner gibi organik çözücü bulunduran “solvent bazlı” yapıştırıcılar da sağlığa zararlıdır, çocuklarda bağımlılık yaptığı bilinmektedir. Bu nedenle solvent bazlı yapıştırıcı yerine su bazlı olanlarını tercih etmek sağlıklı olacaktır. Bunun dışında resim boyaları ve renkli kalemlerin üretimi için kullanılan çeşitli boya sağlayıcı maddeler de kanserojendir. Yine çanta kalemlik gibi kumaş kırtasiye malzemelerinde de boyalı kısımlarda kanserojen maddeler bulunduğu araştırmalarla tespit edilmiştir. Daha çok boyasız olanların satın alınması gerekmektedir.

Çin Malı Ürün Satın Alınmamalı mı?
Çin malı ürün alınması alınmaması konusunda yukarıda yazılı olanlar ve bunlara bağlı olarak alınmaması için kısaca özet olarak şu sebepler de sıralanabilir.

Pek çoğu kalitesiz ya da az kaliteli.
Çin malları ucuza üretilmektedir. Türkiye’de 100 TL’ye satın alınan bir Çin malı ürün aslında 15- 30 TL’ye üretiliyor. Ucuz diye alınan ürünlerin çoğu kalitesiz olduğu kullanım süreleri de kısa oluyor.

Sağlığa ciddi anlamda zarar veren ürünler bulunuyor.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.