Balık Yağı Nedir? Ne işe Yarar? Hapının Faydaları Nelerdir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Balık Yağı Nedir? Ne işe Yarar? Hapının Faydaları Nelerdir?
Balık Yağı Nedir, Neden Yararlıdır?
Balık yağı, Omega-3 olarak bilinen, insan vücuduna birçok faydası, insanları sağlık açısında fazlasıyla destekleyen bir besin kaynağıdır. Omega-3 desteği balık yiyerek alınabildiği gibi sıvı şeklinde hazırlanmış olan ilaçlardan ya da kapsüllerden de alınabilmektedir. Balık yağını düzenli bir şekilde her insanın tüketmesi gerekir.  İnsanlar arasında balık yağı genellikle kapsül şeklinde tüketilir. Özellikle beyin gelişimi konusunda etkili olan Omega-3 doğal yollar ile alındığında daha çok etki göstermektedir.

Balık Yağı ve Faydaları
Balık yağı, oldukça geniş bir yelpaze içinde sağlığın korunmasına yardımcı olur. Kanserden, cilt hastalıklarından, kemik sağlığından, tansiyondan ve daha birçok hastalıktan korunmaya yardımcıdır.

Kanser Oluşumunu Azaltır
Uzmanlar tarafından balık yağı belli başlı kanser türü risklerinin önüne geçmek adına tavsiye edilmekte ve verilmektedir. Omega-3 açısından zengin olan balık yağı, insan vücudunda sağlık açısından düzenin korunmasına ve hücrelerin sağlıklı şekilde kalmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra eğer insan vücudunda mevcut ise kanserli olan hücrelerin büyümesini ve yayılmasını engeldir.

Trigliserid Düzeyini Düşürmektedir
Trigliserid bol düzeyde insanların kanında yer alan yağlarda bulunur. Kanda bulunan trigliserid seviyeyi yükseldiğinde bazı metabolik sendromlara sebep olur ve bu insan vücudunun savunma mekanizmasını zayıflatır. Trigliserid seviyesinin yükselmesi ve eksikliği kalp hastalıklarına ve diyabete davetiye çıkartır. Yapılan araştırmalar 1 mg balık yağının alınmasının insan vücudunda bulunan trigliserid seviyesini düşüreceğini ortaya koymuştur.

Kardiyovasküler Hastalıkların Önüne Geçer
Balık yağı kapsülütrigliserid seviyelerini düşürdüğü için ölümcül olabilecek olan kardiyovasküler hastalıkların tedavisine yardımcı olur. Omega-3 yağ asidi yüksek olan kan basıncının seviyesini azaltır. Ayriyeten balık yağı alımları koroner arterlerde plak oluşmasının,duvarların sertleşmesinin ve tıkanmaların önüne geçer. Kalp ritminde oluşabilecek olan ritim bozukluklarına son vereceği için kalp krizi riskini %30 oranında azaltır.

Yüksek Tansiyonun Düşmesine Olanak Sağlar
Omega-3 balık yağından yapılmış olan kapsüller oldukça yoğun maddeler içerir. Omega-3 yağ asidi içeren balık yağı, damarların genişlemesinde önemli bir rol oynar. Bunun sonucunda kan basıncı sağlıklı bir seviyeye gelir ve tansiyonun dengede kalması sağlanır.

Böbrek Sorunlarını Ortadan Kaldırır
Uzmanlar böbrek ile alakalı sıkıntılar yaşamamak adına balık yağı önermektedir. Böbrek sıkıntısı olan kişilerin düzenli bir şekilde balık yağı kullanması Berger Hastalığı’ ve ‘IgA Nefropati’ isimlendirilmiş olan glomerülonefrittarzı hastalıkları önlediği gözlemlenmiştir.

Kemik Sağlığını Koruyor
Balık yağının düzenli şekilde tüketilmesi kemik sağlığının korunması açısından oldukça önemli bir rol üstlenmektedir. Balık yağının içeriğindeki Omega-3 zayıf kemiklerin güçlenmesi ve kemik sağlığının korunması açısından birebir.

Gebelik Komplikasyonlarını Kolaylaştırıyor
Balık yağı, gebelik ile alakalı olan komplikasyonların tamamını azalttığı için sağlıklı bir şekilde hamilelik süreci geçirilmesine olanak sağlıyor. Balık yağında bulunan bol miktardaki Omega-3 asitleri, fetusun gelişimine, sağlıklı büyümesine, beyin ve deri gelişimine yardımcı olur. Balık yapı takviyesi erken doğum riskini ortadan kaldırır, düzenli şekilde alımı tekrarlanan düşük riskini azaltır ve antifosfolipid sendromu ovar olan bayanlarda doğum oranını artırmak için yardımcı olacaktır.

Diyabet Seviyesini Korur
Düzenli şekilde balık yapı kapsülü kullanımı II Tip Diyabet seviyesini en sağlıklı düzeyde tutmak için yardımcı olacaktır Balık yağının içerdiğinde bulunan maddeler diyabet hastalarının bünyedeki insülinin ihtiyacını karşılayabilirler.

Hava Kirliliğine Karşı Korur.
Özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişiler hava kirliliğinden kaynaklı olan zehirli gazların hepsine maruz kalmaktadır. Ciltte hava kirliliğinden kaynaklı birçok zarar oluşur, bu zararların önüne geçmek için balık yapı kapsülü kullanmak gerekir. Özelliklede sonbahar aylarında hava kirliliği insan yaşamında daha çok etki gösterdiğinden dolayı bu dönemlerde meydana gelebilecek olan sorunlarda balık yağı kapsüllerinin kullanılması gerekir, kış aylarında da tüketilmesi gerekmektedir.

Güneş Işınlarının Zararlı Etkilerinden Korur
Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden ve güneş ışınlarının ciltte açtığı hasarların önüne balık yağı kullanımı ile kolay bir şekilde geçebilirsiniz.

Kilo Verme Konusunda Etkilidir
Balık yağında bulunan Omega-3 yağ asidi kilo verme konusunda etkilidir ve yaygın bir şekilde sağlık uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. Bunun içinde günlük 4 gram balık yağı tüketilmelidir.

Ruh Sağlığı Gelişimine Katkı Sağlar
Balık yağı fiziksel açıdan sağlığı korumanın yanı sıra ruhsal açıdan da insan sağlığını olumlu şekilde etkiler. Balık yağından bol miktarda bulunan Omega-3 yağ asitleri sinir sistemini ve beyin sağlığını korumaktadır. Bunların yanı sıra balık yağı şizofreni riskini azaltır ve saldırganlık seviyesini en aşağı boyutlara kadar çeker.

Enerji Verir ve Güç Arttırır
Balık yağı, beyinin bilişsel fonksiyonlarını geliştirir, hafızanın güçlenmesine olanak sağlar ve konsantrasyonu arttırır. Hamile olan bayanlarda bebeklerinin en iyi düzeyde beyin gücüne sahip olmasına katkı sağlar. Bundan kaynaklı olarak da bu dönemde balık yağı takviyesi doktorlar tarafından sıklıkla tavsiye edilir. Ayriyeten Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı bir takviyedir.


Tüm bunların dışında balık yağı, iskelet ve kemik sağlığının korunmasında yardımcı bir takviyedir, enerji verir, halsizliği giderir. Kas sağlığı üstünde önemli bir rol oynar, bundan dolayı da ağır spor dalları ile uğraşan sporcuların güç kaybını önlemek ve kaybettikleri enerjileri yeniden toplaması amacı ile düzenli olarak balık yağı tüketmeleri tavsiye edilir. Balık yağının çok bilinmeyen faydaları içinde;

Balık yağı tüketimi hamilelik sürecinde bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir ve hamilelerin balık yağı tüketmesi düşük riskinin azalmasına yardımcı olur.

Balık yağı insan vücudunda bağışıklık sistemine katkı sağlar ve metabolizmanın hızının artmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini zayıf düşürebilecek olan virüslerin ve zararlı olan bakterilerin ortadan kaldırılması için gereken enerjiyi sağlamaktadır.

Çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerine katkı sağlar. Çocuklarda doktora danışılarak kullanılması tavsiye edilir.

Balık yağı, saç ve cilt sağlığını korur, pürüzsüz, sağlıklı ve düzgün bir cildin yanı sıra sağlıklı saçların oluşmasına olanak sağlar.

Balık yağının önemli olan etkilerinden bir tanesi de doğurganlığı arttırmasıdır.

Balık yağı hiperaktivite bozuklukları ve dikkat eksikliği sorunlarını yaşa bakmadan ortadan kaldırır.

Balık Yağının Oluşturabileceği Zararlar
Balık yağı Omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin bir takviyedir ve bu yağ asitlerinin sağlık açısından birçok faydası bulunur. Ama balık yağının bol düzeyde içermiş olduğu Omega-3 yağ asitleri yanlış ve fazla tüketilmesinde sağlık açısından önemli olan sorunların meydana gelmesine sebep olabilir.

Balık Yağı İçin Günlük Doz Önerisi
Balık yağının Omega-3 yağ asidini içermesinden kaynaklı olarak sağlık açısından oldukça faydalı olduğunu hiçbir zaman unutmamak gerekir.US FDA’a göre, maksimum olan balık yağı dozu günlük 3 gramı kesinlikle aşmamalıdır. Daha yüksek dozların kullanılması doktor tavsiyesi ile olmalıdır.

Aşırı düzeyde balık yağının tüketilmesi sindirim sistemi açısından zararlı olabilir, özellikle de bağırsaklarda gaz sorunu ve midede ağrı şeklinde gözükmektedir. Eğer sindirim sistemi ile alakalı herhangi bir sorun mevcut ise muhakkak doktor ile görüşmeli ve ona danışarak kullanım yapılmalıdır.

Fazla düzeyde balık yağı tüketilmesi ishale ve şişkinliklere sebep olabilir.

Aşırı düzeylerde balık yapı kullanımı kalp krizini tetikleyebilir.

Kalitesi çok düşük olan balık yağı markalarının kullanılması zehirlenmeye yol açabilir. Bu risk oldukça düşüktür. Yanlış ve aşırı kullanımın önüne geçmek için balık yağının tüketiminin her daim doktor kontrolünde yapılması fayda sağlar.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.