Akne (Sivilce) Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Akne (Sivilce) Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Akne Nedir? Oluşumu, Sebepleri Ve Tedavi Seçenekleri
Her insanın cildinde yağ bezesi yer almaktadır, bu yağ bezelerin fazla çalışması sonucunda akne meydana gelir. Akneler çoğunlukla 12 ila 25 yaşlarında sık şekilde oluşur, düşünüldüğü gibi yenilen gıdalar ve cinsel yaşam ile kesinlikle alakalı bulunmaz. Yapılan araştırmalara sonucunda adet dönemlerinde belli bir düzeyde alevlendiği ortaya çıkmıştır. Uzmanlar tarafından tanısı konulması gereken farklı tipleri bulunmaktadır ama en çok sıkıntı yaratan akne türü kistik akne adı ile bilinen, şişkin görünümlü ve iltihaplı olan aknedir. Bu akne türünde özel bir tedavi gerekmektedir, bu tedavi uygulaması yapılamazsa akne iyileşmemekte, iyileşse bile oldukça belirgin izler bırakmaktadır.

Akneler, sırtta, boyun ve yüz kısmında bulunan yağ bezelerinin genetik yapıya bağlı olarak aşırı düzeyde çalışmasının sonucunda kaynaklanan bir cilt hastalığıdır. Bazı zamanlar iltihap, bazı zaman deri altında oluşan kistler, bazen de kabarık olarak insanların ciltlerinde oluşurlar. 12 ila 25 yaşında halkın yaklaşık olarak % 50’lik kısmı akne ile alakalı olan sorunlar yaşamaktadır. Kabarık sertlikleri, kırmızı sertlikler, beyaz kabartılar ve siyah noktalar şeklinde görülebilir. Bazı akneler iltihaplı şekilde insanların yaşamlarında yer alır. İltihaplı kısımların patlaması ile deri üstünde çukur kısımlar oluşur, bu çukurlar kırmızı lekelere dönüşmektedir. Bundan kaynaklı olarak akne ile alakalı tedavilere erken yaşlarda başlanmalı ve iz kalma ile alakalı olan ihtimallerin tamamen önüne geçilmelidir.

Akne Sivilce
Aknelerin oluşmasındaki en büyük sebep genetik olan yatkınlıkların olmasıdır, tabii ki genetik olan yatkınlıklar başlı başına bir sebep değildir. Baba da ya da anne de akne mevcut ise, bu süreç oldukça uzun ve inatçı bir şekilde devam edecektir.

Ergenlik dönemlerinde oluşan akneler aşırı düzeyde hormon aktivitesinin oluşmasından kaynaklanır. 40’lı yaşlarda olan kişilerde de akne sıkıntıları görülebilir, bunun yanı sıra adet dönemlerinde ve hamilelikte de akne sıkıntıları oluşabilmektedir. Yanlış kullanılmakta olan cilt ürünleri ve stres de akne sorununu tetiklenmesine sebep olur. Kişilerde aknenin oluşun sebeplerini bulmak çok kolay değildir, başladığı dönemden bu yana kadar doktor kontrolünde ve doktorun tavsiye etmiş olduğu ürünleri kullanmak gerekir.


Akne Tedavisinde Prensip
Aknelerin evrelerine ve ciltte yer aldığı şiddet göre farklı tedavi şekilleri uygulanır, tedavi başlangıcında ciltteki yağ dengesini düzene sokacak olan kremler ve temizleme ürünleri uzmanlar tarafından verilir. Aknelerde kızarıklıklar ve iltihaplanmalar mevcut ise krem formatında olan antibiyotikler, kesecikler mevcut ise Vit A içerikli jeller verilmektedir. Aknelerde var olan akıntılı ve ağrılı iltihaplanmalar için tedavi sürecinde ağızdan alınabilen kürler şeklindeki antibiyotiklerde tedavi sürecinde kullanılmaktadır. Akneler artık şiddetli düzeyde nodulokistik akneye dönüşmüşse, uzmanın gerekli gördüğü takdirde Vit A türevi olan ilaçlar ağız yolu ile kullanılır. Bu ilaçların dozajları kişilere ve klinik açıdan şiddete göre dermatoloji uzmanları tarafından ayarlanmaktadır. Akne tedavisi için bitkisel olan çözümlere ve kısa süreler içinde yanıt alınabilecek olan ilaçlara kesinlikle inanmamak gerekir.

İlginizi Çekebilir: Cilt Temizliği Nasıl Yapılmalı? Neden Önemlidir?
Akne tedavisinde amaç aknenin içinde bulunduğu evrenin ve sürecin ilerlemesini engellemektir, bir taraftan yeni çıkacak olan akneleri engellemek, bir taraftan da aktif şekilde duran lezyonların önüne geçmek gerekir. Tedavi sürecinde dermatoloji uzamanı uygun görürse iz tedavisine başlanması gerekir, bundan kaynaklı olarak tedavi sürecinde bakım ürünleri kullanılır. Özellikle cilt altındaki kabarıkların belli düzeyde belirgin olmasında gerekli görüldüğü takdirde uzmanlar tarafından gözeneklerin temizlenmesi adına işlemlerde yapılmaktadır.

Akneler Ciltte İz Bıraktıysa
Yapılmış olan akne tedavilerine rağmen cilt üzerinde iz kalabilmektedir, bundan kaynaklı olarak akneler ile alakalı erken dönemlerde tedaviye başlamak gerekir. Akne tedavisinde cildin parçalanmasına izin vermeden tedaviyi bitirmek gerekir.

Akne Sonucu Kalan İzler
Akne tedavisinde ve akne oluşumunda kalan izler iki ayrı grupta izlenir. Bunlar;

Leke şeklinde oluşmuş izler; leke şeklinde ortaya çıkmış olan izler genel olarak kırmızı ve pembe renkli olur ve deri seviyesinde oluşur. Leke şeklinde oluşan izlerin tedavisinde dermatoloji uzmanları tarafından uygulanacak olan peeling uygulamaları olumlu yanıtlar verir. peeling ilk başlarda konsantrasyonları düşük tutulur, yavaş yavaş arttırılır ve solüsyonlar şeklinde uygulama yapılır. mandelik asit, süt ekstresi, laktik asit, glikolik asit dermatoloji uzmanının uygun gördüğü aralıklarda uygulama yapılır. peeling seanslarının aralarında cildi yenileyecek olan nemlendiriciler ve retinoik ekstreli kremlerin uygulaması da yapılır, bunlar cildin yenilenmesinde ve izlerin ortadan kaldırılmasında etkilidir. Özellikle peeling seanssı sonrasında nemlendirici kullanımı şarttır.

Delik ve çukur şeklinde oluşmuş izler; bu tarz izlerin tedavisi oldukça zordur. Bağ dokularına kadar inmiş olan tahribat sebebi ile lekeli izlerdeki gibi yüzeysel olan uygulamalar yeterli gelmez. Peeling uygulaması yapılır ama derin bağ dokularına inecek olan solüsyonlar yardımı ile yapılmalıdır. Ayriyeten peeling ile fraksiyonel lazer şeklinde soyma işlemi olmayan lazer uygulamaları yapılmalıdır. Delik ve çukur şeklinde izleri bulunan ciltte uygulamaya güneş ışığının çok ve güçlü olmadığı aylarda başlamak gerekmektedir, yaz aylarında yapılması daha kötü sonuçların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Bu uygulama aralıklı olan seanslar ile uygulanır, seansların aralarında cildi onaracak, nemlendirecek ve tedaviyi destekleyecek olan kremler kullanılır. Ayrıca güneş kreminin her daim kullanılması şarttır.

Aknelerin sonucunda bazen kişilerde sadece gözeneklerde genişleme olur, bu tarz durumlarda peeling tedavisi ve dermaroller seanslar şeklinde uygulama yapılır. Genişlemiş olan gözeneklerin tedavi edilmesinde losyonlar ve kullanılacak olan kremler tek başlarına kesinlikle sonuç vermez. Muhakkak uzman olan bir kişi tarafından işlem yapılması gerekmektedir. Dermaroller uygulanmasında kullanılacak olan aletin üstünde yaklaşık 2 mm uzunluğunda çıkıntılar bulunur ve silindir şeklindedir. Mutlaka bir uzman tarafından cilde uygulanmalı, sonrasında özel olarak hazırlanmış olan solüsyonlar ile cildin dokuları desteklenmelidir. Ciltte bulunan akne izi şiddetine göre 6 seansa kadar uygulama yapılabilir.

Akne Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar
Akne sorunları ile alakalı olan tedavilere ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi sonuçlar alınır ve ciltte izler kalmaz.

Akne tedavisinde en önemli detay sabretmektir. Tedavi sürecinde kullanılması gerekli olan ilaçların tamamının düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Akne tedavisinin uzun süreçli bir tedavi olduğunu unutmamak gerekir, bazı akne tedavileri 1 yıldan daha uzun sürebilir.

Cildin aşırı düzeyde yağlı olmasından kaynaklı olarak sık sık yıkanmaya gidilmesi ciltte tahrişlere sebep olabilir. Cildi temizleme anlamında alkol içermekte olan ürünlerin kullanılmasında çok dikkatli olmak gerekir.

Akne tedavilere kişilere özel olan tedavilerden oluşur, başka bir kişiye iyi gelecek olan kozmetik ürünleri tedavi olan kişiye zararlar verebilir. Akne tedavisinde kullanılacak olan kozmetik ürünlerinde bile uzmandan yardım ve bilgi almak gerekir.

Akne tedavisi sürecinde ilaca başlandıysa, uzmanların belirlemiş olduğu kontrol dönemlerini kesinlikle aksatmamak gerekir. Akne tedavi sürecinde uzmanların ve kişilerin takipleri oldukça önemli bir detaydır.

Akne tedavi sürecinde kişilerin psikolojik açıdan kendilerini rahat hissetmeleri ve gerekirse bu anlamda uzman bir kişiden yardım alması gerekir. Stres akneyi tetikleyen bir unsurdur.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.