Zührevi Hastalık Nedir, Zührevi Hastalıklar Hangileridir, Belirtileri Nelerdir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Zührevi Hastalık Nedir, Zührevi Hastalıklar Hangileridir, Belirtileri Nelerdir?
Zührevi hastalıklar, enfeksiyona neden olan mikropların vücuda girmesiyle nükseden ve cinsel temas ile bulaşan hastalıkların genel adıdır. Hepatit B, frengi, bel soğukluğu, yumuşak şankr, genital siğil ve AIDS gibi hastalıklar, zührevi hastalıklar sınıfına girer. Bu tür hastalıklar cinsel yollarla, uyuşturucu bağımlısı olan bireylerin aynı iğneyi kullanmalarıyla ya da kan alıp verme işlemiyle bulaşmaktadır. Cinsel ilişkiye erken yaşta başlamak ve çok eşli cinsel yaşam gibi durumlar, bu tip hastalıkların ortaya çıkma riskini arttırır. Bunların dışında damar içerisine ilaç ya da serum verilirken hijyenik olmayan iğnelerin kullanılması, temizlik bakımından eksikliği olan dövme salonları, manikür-pedikür gibi işlemlerin yapıldığı salonlarda yeterince temiz olmayan aletlerin kullanılması, zührevi hastalıkların bulaşma riskini arttırmaktadır.

Zührevi Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?
Bu tür hastalıkların belirtileri içinde genel olarak erkeklerde sıklıkla idrara çıkma, idrar yaparken ağrı ve yanma olması, kasıklarda elle hissedilen sertlikler, penisten idrar sonrası gelen akıntı ve penis yüzeyinde ortaya çıkan ağrılı ülserler sayılabilir. Kadınlarda yine aynı şekilde idrara çıkarken yanma ve ağrı, normale göre daha sık idrara çıkma, kötü kokulu ve koyu renkli akıntıların gelmesi gibi belirtiler vardır. Hem kadın hem erkeklerde görülen belirtiler; üreme organlarında uçuğa benzeyen döküntülerin ve siğillerin oluşması, üreme organlarında şiddetli ağrılar ve makat bölgesinde ortaya çıkan apselerdir.

Zührevi Hastalıklar Nelerdir, Zührevi Hastalıklar Nasıl Bulaşır?
AIDS: Mikrobu, HIV adı verilen bir virüstür ve bulaşıcı bir hastalıktır. HIV, bulaştığı vücudun mikroplarla mücadele yeteneğini gerçekleştiren bağışıklık sistemini etkiler ve yok eder. Direncini kaybeden vücut, HIV etkisi dışında, bakteri ve mantar gibi değişik mikroplara da maruz kalır. Ayrıca solunum, deri, merkez sinir sistemi ve sindirim gibi doku ve organlara yerleşerek, daha farklı hastalıkları ortaya çıkarır.

Zührevi Hastalıklar
HIV, cinsel ilişki, anneden bebeğe ve kan olmak üzere üç yolla bulaşmaktadır. AIDS hastasının HIV’li kanıyla bulaşma şu şekillerde olur;


Kontrolsüz kan nakli,

Dezenfekte edilmeyen iğne, şırınga, diş hekimliği araçları, cerrahi aletler, jilet, dövme aletleri, makas ve akupunktur iğneleri gibi aletler,

HIV’li kadın ve erkeğin cinsel organında oluşan kanamaların vajinaya, penise ya da ağza temas edilmesi,

Damar yoluyla uyuşturucu kullananların paylaştıkları enjektör, iğne ve uyuşturucu maddeyi eriten kaşıklar,

HIV’li doku, sperm ve organların nakli.

HIV, kanda bulunabileceği gibi kadının vajina salgısında ve erkeğin sperm sıvısında da bulunabilir. Cinsel ilişki esnasında; penis, vajina ve anüs mukozasından ya da ağızdaki zedelenmiş çatlak veya dokulardan vücuda girer ve erkekten kadına, kadından erkeğe bulaşabilir. HIV virüsü, taşıyıcı veya hasta anneden bebeğe hamilelik, doğum ya da emzirme esnasında bulaşabilir. Virüs bulunan bir anne adayının, bebeğine HIV bulaştırma oranı %30 civarındadır. Sütle iyileşme oranı fazla değildir ve infekte olan annelere emzirme tavsiye edilmemektedir.

Bel Soğukluğu: Bel soğukluğuna neden olan bakteriler, vücutta şu hastalıkların görülmesine ve enfekte olmasına yol açar;

Cinsel organlarda enfeksiyonların oluşması,

Eklemlerde artrit,

Göz hastalıkları,

Prostat,

Rahim kanseri,

Rektum, anüs,

Ağız ve boğazda farenjit,

Bel soğukluğu; vajinadan, oral yolla ve rektumdan (anal) yapılan cinsel ilişkilerle bulaşabilir. Dil veya penis vajinaya, anüse ya da ağza temas ettiğinde bel soğukluğu bulaşır. Ayrıca hasta anneden bebeğine de bel soğukluğu geçebilir. Bu durum, bebeğin kanında veya gözlerinde enfeksiyon oluşmasıyla sonuçlanır.

Frengi: Treponema pallidum adı verilen bir bakterinin neden olduğu, tedavi edilebilir bir hastalık türüdür. Frenginin üç safhası mevcuttur ve her birinin belirgin şekilde belirtileri bulunur. Şankr, hastalığın ilk safhasıdır ve açık bir yara halindedir. İkinci safhada ise saç dökülmesi, ciltte oluşan kızarıklıklar, ateşlenmeler, nezle ve gribe benzeyen belirtiler, boğazın acıması gibi semptomlar ortaya çıkar. Buna rağmen, birçok hastada bu belirtiler kendini göstermeyebilir.

Akıntı (Bel Soğukluğu Olmayan): Mikropların çoğu kez değişik türde olduğu ve bel soğukluğu mikrobunun bulunmadığı bir hastalık türüdür. Cinsel yolla bulaşır ve genellikle genç erkeklerde ortaya çıkar. Bazı durumlarda bel soğukluğundan daha ciddi olabilir. Akıntının belirtileri 7 ile 24 gün arasında ortaya çıkabilir. Gözle görülür bir akıntı yerine, İdrar yolları kaşıntısı veya idrarda yanma gibi vakalar şeklinde olabilir.

Hepatit-B, Hepatit-C: Hepatit-C, Hepatit-B hastalığından daha seyrek olarak ortaya çıkan, fakat daha ciddi problemlere yol açabilen viral bir enfeksiyondur. Bu virüs (HCV), vücuda bulaştıktan sonra farklı durumlar ortaya çıkabilir. Vücut, anti-HCV antikorları oluşturabilir ve enfeksiyon yaratmadan virüsü yok edebilir. Böylece ömür boyu bağışıklık kazanılır. Antikorlar, vücutta yeteri kadar cevap veremez ve virüs kalıcı olarak vücuda yerleşir. Bu durumda kişi hasta olmasa bile o hastalığı taşır. Vücuda yerleşen virüs, ilerleyen evrelerde sarılık oluşturabilir. Bunun sonucunda da karaciğer kanseri ve siroz gibi hastalıklar ortaya çıkabilir ve ölümle son bulabilir. AIDS, Hepatit-B ve Hepatit-C’nin bulaşma şekilleri aynıdır. Üç hastalığın da tedavisi yoktur.

Zührevi Hastalıklar Nedir
Trikomoniasis: Bu hastalık, trikomona adı verilen bir mikrop yoluyla ortaya çıkar. Genellikle kadın vajinasında bulunur. Cinsel ilişki yoluyla eşlerin birbirlerine bulaştırması, sıklıkla görülen bir vakadır. Akıntıda mikrobun tespit edilmesiyle trikomoniasis teşhisi konur. Bu hastalık bazen erkeklerde belirti vermeyebilir. Testis veya prostata yayılırsa kısırlık ortaya çıkabilir.

Genital Uçuk: Erkek ve kadınlarda sıklıkla görülen bir durumdur. Bu cilt hastalığı, herpes simplex adı verilen bir virüsün bulaşmasıyla ortaya çıkar. Genellikle ağız ve dudak çevresinde oluşur. Cinsel ilişki yoluyla bulaşabilir ve %5 ihtimalle genital organlarda görülebilir. Kadınların dış genital organlarında içi sıvı dolu kesecikler halinde meydana gelir. Kasıklarda beze oluşturabilen bu hastalığın tedavisinde, virüslere karşı etkili olan merhemler kullanılır.

Yumuşak Şankr: Mikropların neden olduğu bir tür cilt hastalığıdır. 1 ile 7 gün arasında belirti vermeye başlar. İlk başlarda kızartı halinde görülen bu mikrop, penis başında gözükmektedir. Genellikle 24 saat içerisinde kabarır ve daha sonra akıntıya neden olur. Yaraların birleşmesiyle daha geniş olarak ortaya çıkar ve kasıklarda beze oluşturur. Antibiyotik kullanımı ve hijyen ile tedavi edilebilir.

HPV (İnsan Papiloma Virüsü): Cinsel organlarda ve çevresinde siğile benzeyen lekelere neden olan HPV virüsü, kadınlarda rahim girişi kanserine neden olabilmektedir. Bu virüsün hangi türde olduğunu saptamak için HPV testleri yapılıyor.

Klamidial Enfeksiyonar: Klamidia bakterisi, hem erkeklerde hem de kadınlarda üreme sistemi ve idrar yolu enfeksiyonuna yol açar. Cinsel ilişki yoluyla bulaşabilir ve belirtileri, daha hafif olmakla birlikte, bel soğukluğuna benzer.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.