Yakını veya Akrabası Alzheimer Olanlar İçin Öneriler

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Yakını veya Akrabası Alzheimer Olanlar İçin Öneriler
Bilişsel yeteneklerin yitirilmesine neden olan Alzheimer hastalığı, kişinin çevresiyle olan iletişimini ve karar verme yetisini yok eden bir beyin hastalığıdır. Herhangi bir yakınınıza Alzheimer tanısı konulmuşsa, bu konuda neler yapabileceğinizi bilmeniz gerekir. Hastaya bakmaktan rahatsız olmadığınızı ve onu sevdiğinizi göstermek için, bu konuyla ilgili bazı önerilerde bulunduk;

1-) Alzheimer hastalığının kesin ve hazır olan bir tedavisi bulunmamaktadır, fakat ilerlemesini yavaşlatacak ilaçlar bulunmaktadır. Alzheimer’ın başlangıç ve orta zamanlarında kolinesteraz denilen ilaçlar kullanılabilir. İleri dönemlerde ise, beyindeki glumat olarak adlandırılan maddeyi azaltan ilaç, kolinesteraz inhibitörleri denen ilaçlarla beraber verilir.

2-) Hasta yakınlarının ileriye dönük olarak plan yapması gerekir. Bu plan ise, hem kısa hem de uzun dönem için yapılmalıdır. Hastalığa maddi ve manevi açıdan hazırlıklı olmak, size uzun vadede yardımcı olacaktır.

3-) Hasta için evde güvenli ve huzurlu bir ortam yaratmalısınız. İlerleyen zamanlarda ona temizlik açısından ve tuvalet ihtiyacını gidermesi açısından yardımcı olmanız gerekecek. Evin içerisinde bazı değişiklikler yapmanız da olasıdır. Örneğin; ilaçların saklandığı yerlere veya mutfağa hastanızın girmesini önlemeniz gerekebilir. Sokak kapısının sürekli kilitli olması ve hastanın banyoda tutunabilmesi için değişik restoreler yapılması da alınacak önlemler arasında sayılabilir.

4-) Yakınınız, sıklıkla kullanılan şeylerin ismini unutabilir. Onu kınamanız bir işe yaramayacaktır. Hastaya sevgi göstermeli ve ona duygusal destek vermelisiniz. Alzheimer olan bir hastayla asla tartışmamalı ve ona değişik aktiviteler bulmalısınız.

Alzheimer
5-) Hastada kişilik ve davranış değişikliklerinin olacağını bilmelisiniz. Alzheimer hastası ilk başlarda karışık işleri ve daha sonra da kolay işleri yapmakta zorlanacaktır. Uyku düzeni değişecek ve bazı günler sizin düzeniniz de bozulacaktır.

6-) Bir hastalığa değil, bir insana yardım ettiğinizi asla unutmamalısınız. Hastayla olan hatıralarınızı paylaşmak, bu konuda yapabileceğiniz en doğru davranışlardan biridir. Hasta yeni şeyler öğrenmekten veya geçmişteki şeyleri hatırlamaktan mahrum kalabilir. Onunla, geçmiş yıllarda mutlu olduğu şeyleri konuşmaya gayret gösterin.

7-) Hasta ve siz, zaman içerisinde bazı değişiklikler yaşayacaksınız. Bu durum ürkütücü olabilir ve esneklik isteyen bir durumdur. Hastaya ve kendinize karşı kibar olmalısınız. Alzheimer hastası, size kim olduğunuzu ifade edemeyebilir. En yakın arkadaşlarını veya akrabalarını da tanıyamayabilir. Buna rağmen, kalmış yeteneklerini kullanarak duygularını ifade edebilir.

8-) Sağlık bakımını uygun şekilde temin edin. Kendisini veya bir başkasını yaralamaması için onu izleyin. Farklı hastalıklar açısından onu kontrol edin. Mesela, deride oluşabilecek yaralardan ya da enfeksiyonlardan korunması için hastaya dikkat edin.

9-) Hastaya bakarken, kendinize bakmayı da ihmal etmeyin. Sevdiğiniz bir insanla ilgilenirken, kendinizi unutmanız doğru değildir. Alzheimer hastalarına bakıcılık yapanların bir kısmında, anksiyete, depresyon ve strese bağlı olarak bazı fiziksel hastalıklar ortaya çıkabilir. Bundan dolayı, kendi doktorunuzla da görüşmeyi ertelemeyin.


10-) Hastanın yanlış ifadelerini ya da konuşmalarını sıklıkla değiştirmeyin. Bellek kaybı yaşayan kişiler genellikle gerçekte olmayan şeyleri konuşabilir. Bu gibi durumlarda onun düşüncelerini karıştırmaya veya değiştirmeye çalışmayın. Bu şekilde davranmanız, hastayı da sizi de rahatsız edebilir ve ayrıca stres oluşturur. Yapabilirseniz, hastanın dünyasında yaşayın ve ona inanıyormuş gibi rol yapın. Bu, onların mutlu olmasını sağlayabilir.

Alzheimer Hastaları İçin Nasıl Güvenli Bir Ortam Sağlanır?
Hastaya ev ortamında bakılıyorsa, evin içi güvenli bir ortama dönüştürülmelidir. Bu sayede meydana gelebilecek kazaların önüne geçilebilir.

Hastanıza bakan bir kişi olarak, kendinizi onun yerine koyun ve hangi tehlikelerin olabileceğini değerlendirin. Evde bakım yapmanın en önemli noktası, hastaya emniyetli ve güvenli bir ortam sağlayabilmektir.

Ev ortamına uyum sağlamak, hastalığın farklı zamanlarında sevilen bir kişinin göstereceği davranışlara uyum sağlamaktan daha basit olacaktır. Ev ortamını bakıma uygun hale getirmeniz sadece fiziksel olarak zarar görme durumunu değil, aynı zamanda bakıcının ve hastanın stresini de azaltabilir.

Hasta için bir ev ortamı hazırlayacağınız zaman düşünmeniz gereken en önemli hususlar; ona kullanım alanları oluşturmak, evden kaçmasını önlemek ve kendisine zarar verebilecek aletleri ortadan kaldırmaktır. Alzheimer hastaları için tehlikeli olabilecek yerlerin başında, banyo ve mutfak gibi alanlar sayılabilir.

Demanslı olan bir hasta emniyetsiz ve emniyetli araçlar arasındaki farkı anlayamayabilir. Hasta açısından tehlike yaratabilecek araç ve gereçlerin bulunduğu yerlere açılan kapıların kilitlenmesi doğru olacaktır.

Elektrikli eşyaları mutfak ve banyo gibi yerlerden uzaklaştırmanız, elektrikten kaynaklanabilecek tehlikeleri azaltacaktır. Bilişsel yetenekleri azalmış ya da kaybolmuş bir hastayı bu yerlerde yalnız bırakmamalısınız. Ayrıca, kazaların önüne geçebilmek için yemek pişirmede kullanılan gereçleri ve bıçakları güvenli bir yerde saklayın.

Buzdolabınızı gıda bozulmalarına karşı sıklıkla kontrol edin. Bu hastalığın orta ve ileri dönemlerinde bozuk gıda ile taze gıdalar arasında ayrım yapılamayabilir. Hastanın koku ve tat alma duyguları da ilaçlar nedeniyle azalmış olabilir.

Evde kullandığınız ya da arabanıza ait anahtarları iyi bir yere saklayın. Evdeki halı ve kilimlere de dikkat edin. Hastanız bu gibi eşyaların kenarına takılıp düşebilir. Bunun dışında, Alzheimer hastaları evde yapılan değişikliklerden hoşlanmayabilir. Onun anlayabileceği bir şekilde ve kibarca açıklamalar yapmalısınız. Bu sayede tehlike oluşturabilecek eşyaları uzaklaştırıp, evinizi güvenli hale getirebilirsiniz.

Bilişsel yetenekleri zayıflayan hastalar, göz bozuklukları yaşayabilirler. Derinlik algılaması ya da renkleri ayırt edebilme gibi durumlar, hastalığın evresine bağlı olarak zayıflayabilir.

Alzheimer Bakıcıları İçin Faydalı Olabilecek Tavsiyeler
Hangi sorun için ne yapacağınızı düşünün ve hangilerinin sizin kontrolünüz dışında olduğunu belirleyin.

Sadece 1 günü dikkate alın ama gelecek için de hazırlığınızı yapın.

Neyi ne kadar uygulayabileceğinizi düşünün ve yetenekleriniz hakkında gerçekçi olun. Yapamayacağınız bir şeyi yapmak için çabalamayın.

Olaylar ya da istediğiniz şeyler yolunda gitmiyorsa hoşgörülü olun.

Size yardımcı olabilecek kaynakları bulun ve bunlardan faydalanın. Arkadaşlarınızdan ya da diğer aile fertlerinden yardım isteyin.

Kendinize de vakit ayırmayı unutmayın.

Duygularınızı nasıl ifade edebileceğinizi keşfedin. Bu konuda destek gruplarına katılabilir ya da bir arkadaşınızla konuşabilirsiniz.

Hastayla tartışmanızın hiçbir yararı olmaz ve bu durum sorunların daha da çoğalmasına neden olur. Bellek kaybı, konfüzyon veya früstrasyon gibi durumlar hastanın mantık dışı hareket etmesine yol açar.

Mümkün olduğu kadar hastanın bağımsız olmasına müsaade edin. Bunu yaparken, hastanın bulunduğu yerin rahat ve güvenilir olmasını da dikkat edin.

Konuşarak iletişim kurulamıyorsa, hareketlerle bazı şeyleri anlatabilirsiniz. Ne söylemek istediğinizi hastaya göstererek, hem kendinize hem de ona yardımcı olabilirsiniz.

Alzheimer hastaları şaşkınlık içerisinde olsalar bile sizin ne demek istediğinizi anlayabilirler.

Hastaya uygun aktiviteler bulmanız, onunla geçireceğiniz zamanın anlamlı olmasına yardımcı olur. Sıkıntıyı, depresyonu ya da zamansız uyuklamaları bu sayede azaltabilirsiniz. Hastanın duygularına saygı göstermeyi de unutmayın.

Hastaya, onu früstre edebilecek vazifeler vermeyin. Ondan yapmasını istediğiniz şeyleri kolaylaştırın. Alzheimer hastalarına bakarken dikkat etmeniz gereken başka bir nokta, Rutin bakımın dışına çıkmamanızdır. Hastanın ömrü boyunca yaptığı alışkanlıklarının dışına çıkmama gayret edin.

Alzheimer hastasının davranışlarında hızlı bir değişim fark ederseniz, onun fiziksel sağlığını dikkate alın. Kendisinde herhangi bir fiziksel belirtinin ortaya çıktığını gören hasta, daha asabi ve şaşkın hale gelebilir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.