Ülser Nedir? Ülserin Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Ülser Nedir? Ülserin Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Sindirim sistemimizi oluşturan mide, yemek borusu, bağırsak ve on iki parmak bağırsağında meydana gelen yaralara Ülser adı verilir. Mide asidi gibi, tahrişe sebebiyet veren maddelerle midenin aşınması sonucu ortaya çıkan sancılı yaralara ise Mide Ülseri denir. Ülser, özellikle günlük yaşamda sıklıkla duyulan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Günümüzde birçok insan bu hastalıkla mücadele ediyor ve tedavisi için çözüm yolları arıyor. Mide ülserinin neden olduğunu açıklayacak olursak; midenin iç kısmında, o bölgeyi korumak için bir tabaka bulunur.

Helicobacter Pylori olarak adlandırılan bir bakteri, bahsettiğimiz iç tabakanın zayıflamasına veya mide asidinin aşırı salgılanması ile midenin korunmasız bir hal alarak tahriş olmasına neden olur. Bunun sonucunda da Ülser ortaya çıkar. Mide ülseri üç farklı şekilde olabilmektedir. Bu ülser türleri ise şunlardır;

Mide Ülseri: Adından da anlaşılacağı üzere, insan midesinde ortaya çıkar ve gelişir.

Özofagus Ülseri: Bu ülser türü insanların yemek borusunda ortaya çıkar ve gelişir.

Duodenal Ülser: Genellikle on iki parmak bağırsağı olarak adlandırılır ve ince bağırsakların üst kısmında ortaya çıkar.

Ülser Hastalığının Nedenleri
Görüldüğü üzere midede, ince bağırsakta ve yemek borusunda meydana gelebilen ülserin, birçok farklı nedeni olabilmektedir. En sık rastlanan nedenleri ise şunlardır;

Ülseri oluşturan temel nedenlerin başında Mide Kanseri gelmektedir.

Helikobakter Pilori: Midede ülser ve gastrit oluşmasına neden olan bakteri türüdür. Bu bakterinin insan vücuduna girmesiyle birlikte, başta ülser olmak üzere birçok farklı hastalık ortaya çıkabilir.

İbuprofen, aspirin ve sıklıkla kullanılan anti-enflamatuar gibi ilaçlar, ülsere sebebiyet verebilmektedir. Bu şekilde ülser oluşumu, genellikle 60 yaş ve üzerindeki insanlarda ortaya çıkar. Uzun süre bu ilaçların kullanılması, ülserden uzak kalmanız açısından önerilmez.

Sigara içmek, ülserin oluşmasına neden olabilen diğer bir etkendir. Her türlü hastalığı tetikleyebileceği gibi, ülserin ortaya çıkmasına da sebebiyet verir.

Aşırı alkol kullanımı ülsere neden olabilir.

Radyasyon tedavisi şeklinde adlandırılan tedavi yöntemleri de ülserin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Ülser
Ülser Hastalığının Belirtileri
Ülser hastalığı ilk etapta küçük yaralar şeklinde olabileceği için, kişiyi rahatsız edecek tarzda bir belirti göstermeyebilir. İleri evrelerde ise yara büyür ve şiddetli belirtiler ortaya çıkar. Ülserin belirtilerinden bazıları şunlardır;

Karın Ağrısı: Ülser hastalığının en önemli belirtileri arasında karın ağrısı gelmektedir. Bazı durumlarda bu ağrı şiddetli ve kronik bir hale gelebilir. Hasta, geceleri uyumakta zorlanır. Mide boşken yani aç bir haldeyken, bu ağrılar daha şiddetli olur ve ülseri daha fazla azdırır. Buna ek olarak, üst mide kısmında ortaya çıkan ağrılarda, ülserin belirtileri arasında olabilir.

Şişkinlik: Ülserin hasta üzerinde meydana getirdiği olumsuz etkiler, şişliklere neden olabilmektedir. Böyle bir durumda bazen el ve ayaklarda, bazen de vücudun diğer yerlerinde şişlikler ortaya çıkabilir.


Bulantı ve Kusma: Ülserin sıklıkla görülen belirtilerinden biri de mide bulantısıdır. Ülser hastalarında mide ekşimesi şeklinde ortaya çıkan durum, devamlı olarak mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir. İleri dönemlerde ise, hastanın istifrasında kan görülebilir.

Dışkıda Görülen Değişiklikler: Ülser olan kişilerin dışkılarında bazen renk değişikliği olabilir. Özellikle koyu renkli dışkı, ülserin belirtisi olarak kabul edilir. Ayrıca, dışkının kanlı olma ihtimali de vardır.

Ülser, basit tedavi yöntemlerinin uygulanması halinde iyileştirilmesi mümkün olan bir hastalıktır. Bununla beraber, vücutta ortaya çıkan belirtilerin ihmal edilmemesi ve önemsenmesi gerekir. Hastalık için doğru tedavi yöntemleri uygulanmazsa, farklı sağlık sorunları da ortaya çıkabilir. Bu sağlık sorunları arasında;

Kanama

Mide sorunları

Mide duvarında delik oluşması (Perforasyon)

Bahsettiğimiz ülser belirtilerinin dışında, hastalık ile ilgili olarak risk altında bulunan bireyler de mevcuttur;

Aile içerisinde daha önce ülser hastalığı geçiren kişiler, birinci derecede ülser hastalığına yakalanma riski olan kişilerdir. Eğer ailenizde herhangi biri ülser olmuşsa ya da belirti gösteriyorsa, bunları mutlaka dikkate alın.

Akciğer, karaciğer ya da böbrek hastalıkları gibi sorunları bulunan bireyler de risk altındadır.

Sıklıkla alkol alan kişiler.

50 yaş ve üzerinde olan kişiler.

Ülserle mücadele edebilmek adına, birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Hastalığın teşhis edilebilmesi için, öncelikle bir takım testler ve tetkikler yapılmalıdır. Bu konuda, özellikle üst endoskopi denilen bir röntgen çekilmektedir. Ayrıca, üst gatsrointesinal adı verilen röntgen çekimi de yapılabilir. Bu tedavi yöntemlerinin nasıl ve ne şekilde yapıldığına göz atalım;

Ülser Hastalığının Tedavi Yöntemleri
Üst Endoskopi (Üst Bölüm İçin Çekilen Endoskopi)
Doktorunuz, ülserin tespit edilebilmesi için ince bağırsak ve mide içerisine kamera yardımıyla ulaşarak, tüp ile doku örnekleri alır. Doku örnekleri ve kamera yardımıyla ülserin teşhis edilmesi kolaylaşmaktadır. Genellikle mide kanseri riski taşıyan bireylerde kullanılan bu yöntem, insanlar üzerinde olumsuz bir etki bırakmaz. Bununla birlikte, 45 yaş ve üzeri kişiler aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasını gösteriyorsa, Üst Endoskopi röntgenini çektirmelidir;

Kırmızı kan – Anemi hücre sayısında azalma olan kişiler

Gastrointestinal’ e bağlı olarak kanaması bulunan kişiler

Sık sık kilo kaybı yaşayan kişiler

Yutkunurken sıkıntı ve güçlük yaşayan kişiler

Üst Gastrointestinal Yöntemiyle Tedavi
Üst Gastointestinal röntgen çekimi, özellikle mide kanseri riski olan ve yutkunmada zorluk yaşayan kişilere, doktor kontrolünde yapılmaktadır. Doktorlar bu röntgen sayesinde yemek borusu, mide ve ince bağırsak bölgelerinde olabilecek sağlık problemlerini tespit edebilirler. Ülserin teşhis edilmesinden sonraki aşama ise tedavinin uygulanmasıdır. Tedavinin şekli, ülserin nasıl ve nerede olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Şayet testler sonucunda Helikobakter Pilori bakterisi tespit edilmişse, doktor tarafından 2 haftalık bir ilaç tedavisi yapılacaktır. Bu ilaçlar genel olarak, midedeki acıyı ve ağrıyı engelleyen antibiyotikler olacaktır.

Ülser Ağrısı
Ülserin tedavisi için alınan ilaçlardan sonra; ishal, mide bulantısı ya da kusma gibi yan etkiler oluşabilir. Eğer yan etkiler gün geçtikçe artma gösteriyorsa (veya başka bir yan etki ortaya çıkmışsa) zaman geçirmeden doktora gitmek gerekir. Yapılan araştırma ve testlerin sonucunda Helikobakter Pilori bakterisine rastlanmazsa, doktor tarafından daha farklı bir reçeteyle 8 haftalık bir tedavi süreci uygulanabilir.

Uygun ve doğru bir tedavi ile ülser hastalığından kurtulmak mümkündür. Buna rağmen, erken teşhis ile birlikte ilaç tedavisi uygulanan kişi ilaçlarını düzenli şekilde içmiyor ve durduruyorsa ya da tedavi yapılırken sigara, alkol, farklı bir ilaç gibi şeyler kullanıyorsa, iyileşme süreci uzayabilir veya iyileşme mümkün olmayabilir. Bazı ülser türlerine, “dirençli ülser” adı verilmektedir. Bu ülser çeşitlerinin tedavisi ise kolay değildir. Dirençli ülserler genel olarak şu şekillerde oluşmaktadır;

Helikobakter Pilori dışında farklı bir bakterinin bulunması

Midenin aşırı olarak asit üretmesi

Crohn veya mide kanseri gibi hastalıklar.

Siz ya da herhangi bir yakınınız ülser hastalığına yakalanmışsa, aşağıdaki uygulamaları yapmanız gerekir;

Sigara içmeyi bırakmalısınız.

Uygun bir yemek düzeni sağlamalı, sağlıklı bir diyetle sebze, meyve ve tam tahıllar tüketmelisiniz.

Aşırı alkol almamalısınız.

İlaç içtiğiniz günlerde kesinlikle alkol kullanmamalısınız.

Enfeksiyon oluşumunu engellemek için temizliğinize dikkat etmelisiniz.

Ara öğünlerde bir dilim ekmek, bir kibrit kutusu kadar beyaz peynir ve bitki çayları ile küçük kahvaltılar yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.