Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri ve Uygulama Yöntemleri

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri ve Uygulama Yöntemleri
Siyah noktalar, genellikle yağlı cilt sorunudur ve her ciltte görülebilir. Ciltte bulunan fazla yağlar düzenli şekilde temizlenmezse, cildin gözeneklerinde birikmeye başlarlar. Bu gözeneklerin tamamen dolmasıyla da, siyah noktalar gözle görülür bir hale gelir. Bu lekeler bazen siyah bazen de beyaz olabilir. Bunun nedeni ise, gözeneklerin kapalı olup olmamasıdır. Şayet gözenek açıksa, biriken havayla temas eder ve oksitlenme sonucu siyah noktalar oluşur. Bu durumun aksi olursa, beyaz noktalar ortaya çıkar.

Siyah noktaların görüntü dışında başka olumsuzlukları da bulunmaktadır. Örneğin, bu bölgelerde sivilceler daha sık görülür. Tıkalı olan gözenekler, bakteriler için de uygun bir ortamdır ve bu gözeneklerde kolayca birikebilirler. Biriken bakteriler, daha sonra iltihaba neden olur. Bundan dolayı siyah noktalar, sivilcelerin başlangıç aşaması olarak değerlendirilir. Siyah noktaların temizliği için jeller, özel sabunlar, bantlar ve daha birçok kozmetik ürünler kullanılabilir. Daha masrafsız ve doğal bir çözüm arayanlar, aşağıdaki maskeleri uygulayabilirler.

Siyah Noktalar İçin Kil Maskesi Tarifi
Kil, cildi besleyen mineraller açısından çok zengin bir maddedir. Yağlı ciltlerde yağ üretimini dengeler ve fazla yağı alır. İstediğiniz renkte kil kullanabilirsiniz (beyaz, pembe veya yeşil). Düzenli olarak kullanılan kil maskesi sayesinde, gözenekler temizlenir ve siyah noktaların büyük bir bölümü ortadan kalkar. Kil maskesi kullanmadan önce bilinmesi gereken bazı hususlar var; cildin tahriş olmaması ve aşırı kurumaması için, bir hafta içinde 2’den çok uygulama yapılmamalıdır. Siyah noktaların sebebi her ne kadar yağ olsa da, cildin kırışmaması için o yağa ihtiyacı da vardır. Ayrıca maskeyi uyguladıktan sonra nemlendirici kullanılmalı ve cilt nemlendirilmelidir.

Siyah Noktalar
Kil maskesi için sadece su ve kile ihtiyacınız olacak. Cildiniz aşırı yağlıysa yeşil, az yağlıysa beyaz kil kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı kilin üzerine yavaşça su ekleyin ve karıştırın. Maskeniz yoğun bir krem kıvamına geldikten sonra, dudak ve göz çevreniz hariç bütün yüzünüze sürebilirsiniz. 10 dakikalık bir beklemenin ardından, soğuk su ile yüzünüzü yıkayarak maskeyi temizleyebilirsiniz. Yüzünüzü kuruladıktan sonra da nemlendirici kullanın. Kil maskesini fazla bekletirseniz, cildinizin kurumasına neden olur. Bundan dolayı, tamamen kurumadan yıkamak daha doğru olacaktır.

Siyah Noktalar İçin Yumurta Akı Maskesi Tarifi
Cilt gözeneklerini sıkılaştıran ve siyah nokta riskini azaltan yumurta akı, aynı zamanda gözenekleri temizler ve siyah noktaların yok edilmesine yardımcı olur. Bunların dışında oldukça besleyici bir maddedir ve birkaç uygulamadan sonra cildin daha diri görünmesini sağlar. Çok yağlı bir cilde sahip değilseniz, kil maskesi yerine yumurta akı maskesini tercih edebilirsiniz.

1 yumurtanın akını, yüzünüzde ince bir tabaka oluşacak şekilde sürün. Sürme işlemini parmak uçlarınızla ya da uygun bir fırçayla yapabilirsiniz. Yaklaşık 15 dakika yumurta akının kurumasını bekleyin ve daha sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayıp, kuruduktan sonra nemlendirici sürün.

Siyah Noktalar İçin Bal Ve Süt Maskesi Tarifi
Bal ve süt maskesi, tüm yüze uygulanmayan bir maskedir. Siyah noktaların yoğun olduğu bölgelere uygulanır ve kozmetik bantlara benzer bir işlevi vardır. Bal ve süt maskesini, gözenekleri temizleyen ve siyah noktaları önleyen diğer maskelerden önce kullanabilirsiniz.


1 çay kaşığı sütle yarım yemek kaşığı balı karıştırın ve kısık ateşte 2 dakika kadar ısıtın. Karışımı siyah noktaların bulunduğu yerlere, ince bir tabaka oluşacak şekilde sürün. Maskeyi uyguladığınız yerlerin üzerine, bir pamuk ya da makyaj temizleme pamuğunu hafifçe bastırarak koyun. Yaklaşık 20 dakika bal ve sütün kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra pamuğu kaldırın ve yüzünüzü soğuk suyla yıkayın (gözeneklerin küçülmesi için). Son olarak, nemlendirici uygulayın. Bu maskeyi süt yerine tarçın (1 çay kaşığı) kullanarak da yapabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Yulaf ve Yoğurt Maskesi Tarifi
Yoğurdun içerdiği laktik asit, fazla yağın giderilmesi için etkili bir maddedir. Yulaf ezmesi de gözenekleri temizler ve siyah nokta oluşumunu önler. Düzenli olarak uygulayacağınız yulaf ve yoğurt maskesi, cildinizin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olacaktır.

Havanda toz haline getirdiğiniz yulafı 1 yemek kaşığı yoğurtla karıştırın. Bu karışıma 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı limon ekleyin. Masaj yaparak maskeyi yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Temizlemek için yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Siyah Noktalar İçin Limon-Karbonat Maskesi Tarifi
Limon suyu, iyi bir yağ ve kir çözücüdür. Limon, gözeneklere nüfus ederek biriken kiri ve yağı çözecek, karbonat da gözeneklerin içinin boşalmasını kolaylaştıracaktır. Karbonat yerine yemeklik tuz da kullanabilirsiniz.

1 yemek kaşığı karbonata yarım limon suyu ekleyin ve macun kıvamı olana kadar karıştırın. Hazırladığınız maskeyi siyah noktaların bulunduğu bölgelere, parmaklarınızla ovalayarak uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Soğuk su cildi gerer ve gözeneklerin kapatılmasına yardımcı olur.

Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir
Siyah Noktalar İçin Limon-Bal Maskesi Tarifi
Bal, hem antibakteriyel hem de temizleyici bir özelliğe sahiptir. Bundan dolayı, siyah noktaların giderilmesinde limonla birlikte iyi bir ikili oluşturur.

1 tatlı kaşığı bala yarım limon suyu ekleyin ve karıştırın. Maskeyi uygulamadan önce cildinizi temizleyin ve daha sonra siyah noktaların olduğu bölgelere sürün. 15-20 dakikalık bir bekleme süresinin ardından yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve durulayın.

Siyah Noktalar İçin Jelatin-Süt Maskesi Tarifi
Toz jelatinin yapışkan bir özelliği vardır ve bu sayede siyah noktaları söküp alabilir. Ancak kimyasal maddelerle renklendirilmiş jelatin değil, ek madde içermeyen ve sade jelatin kullanmalısınız.

Mikrodalgaya koyabileceğiniz bir kap içerisine 1 yemek kaşığı süt ile 1 yemek kaşığı jelatin ekleyin ve macun kıvamı olana kadar karıştırın. Kıvama gelmiyorsa, iki malzemeden birini daha çok kullanabilirsiniz. Karışımı 10 saniye kadar mikrodalgada bekletin ve ılıdığında ince bir tabaka halinde uygulayın. Maske kuruyana kadar bekleyin ve kuruduğunda cildinize zarar vermeden soyun. Daha sonra cildinize tonik uygulayın ve soğuk suyla yıkayın.

Siyah Noktalar İçin Yeşil Çay Maskesi Tarifi
Yeşil çayın birçok faydası vardır. Kurusunun bile kozmetik ürünlerde kullanıldığı bu bitki, siyah noktaların giderilmesine de yardımcı olur.

1 yemek kaşığı yeşil çayı havanda ezin ve toz haline getirin. Karışım macun kıvamına gelene kadar azar azar limonsuyu ve çok az tuz ekleyin (çay kaşığının ucuyla). Kıvamına gelen maskeyi siyah noktaların olduğu bölgeye sürün. 15-20 dakika kadar bekleyin ve yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

Siyah Noktalar İçin Zerdeçal-Nane Maskesi Tarifi
Zerdeçalın antibakteriyel, nanenin ise ferahlatıcı bir özelliği vardır. Bundan dolayı en çok kullanılan maskelerden biridir.

Birkaç tutam taze naneyi 1 su bardağı kaynamış suyun içine atın ve soğuyana kadar bekleyin. Bu karışımdan 1 yemek kaşığı alın ve küçük bir kaba koyun. İçerisine, macun kıvamına gelene kadar toz zerdeçal ilave edin. Önce yüzünüzü temizleyin ve daha sonra siyah noktaların olduğu bölgeye maskeyi sürün (ovalayarak). Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü soğuk suyla durulayın. Kalan naneli suyu tonik olarak kullanabilirsiniz.

Siyah Nokta Temizleme
Buhar Banyosu
Cildiniz, her banyo yaptığınızda buhar banyosu yapmış olur. Ancak yukarıda saydığımız maskeleri uygulamadan önce 10 dakikalık bir buhar banyosu yapmanız, daha etkili sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Bir kaba 1 litre kaynamış suyu dökün ve içine 1 yemek kaşığı lavanta, kurutulmuş Mayıs papatyası, yeşil çay veya adaçayı atarak 5 dakika kadar demleyin. Yüzünüzü çok fazla yaklaştırmamak şartıyla kaba eğilin ve başınızı örtecek şekilde bir havlu koyun. Gözlerinizi kapatarak 10 dakika bekleyin. Son olarak, yüzünüzdeki nemi havlu yardımıyla hafifçe alın.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.