Mutluluk Hormonu Nedir, Neden Azalır?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Mutluluk Hormonu Nedir, Neden Azalır?
Fizyolojik ve psikolojik açıdan insan vücudunun dengesini sağlayan birçok hormon bulunur. Hormonlar; vücutta bulunan özel bezler aracılığıyla salgılanırlar, salgılanma işlemi sonrasında etki edileceği düşünülen organa doğru hareket ederler. Etkilerini gösterme süresi, kişinin fonksiyonel vücut durumuyla alakalı olarak değişir. Her bir hormonun farklı görev ve etkileri vardır. Bu hormonlar arasında psikiyatri bilimine konu olabilecek bir hormon bulunmaktadır: Serotonin, bilinen adıyla mutluluk hormonu.

Mutluluk Hormonu (Serotonin) Nedir?
Psikolojik bir durum olarak bilinen canlılık, zinde olma, mutlu hissetme gibi durumlara etki eden hormon, halk arasında “Mutluluk Hormonu” olarak bilinen serotonindir. Serotonin, beyinde enzimi yapılarak salgılanır. Üretim olarak vücudun farklı bölgelerinde görülebilir. Örneğin; merkezi sinir sistemine bağlı olan serotonin üretiminde uyku, cinsel arzular, stres, ruhsal sağlık gibi durumlar etki alanına dahil edilir. Mide ve bağırsak bölgesinde üretilen serotoninde ise asli görev sindirim üzerinedir.

Birçok psikolojik hastalığın tanısında öncelikle vücuttaki serotonin tespiti yapılır. (Serotonin tespiti kan değerleri üzerinden belirlenebilmektedir). Mutluluk hormonunun az olarak salgılanması sonucunda kişilerde depresyon, yüksek stres, bunalım, asosyal davranışlar ve hareketler gibi bazı sorunlar görülür. İnsanlar arasında yaygın olarak görülen depresyon halini etkileyen birinci faktör mutluluk hormonunun yeteri kadar salgılanmaması gösterilmektedir. Bu hormonun vücutta sağlaması gereken denge oluşturulmadığı için depresyon ve depresyona bağlı psikolojik hastalıklarla karşılaşılır. Depresyonu tetikleyen fazla sayıda etkenle karşılaşılabilir, ancak bu etkenleri tetikleyen birincil durumun serotonin eksikliği olduğu unutulmamalıdır.

Mutluluk Hormonu
Serotonin ve Uyku Hali
İnsanların yaşamlarını sağlıklı bir biçimde sürdürebilmeleri için birçok ihtiyaçları bulunur. Beslenme, solunum, sindirim gibi ana ihtiyaçlar kadar rahat bir uyku da önemli bir gereksinimdir. Uykunun temel mantığı uzmanlar tarafından günümüzde çeşitli akademik çalışmalarda belirtilmiştir, ancak tam olarak uykunun insanlara gizemli gelen yönleri açıklanamamıştır. Uyku halini etkileyen faktörler arasında fiziksel ve mental yorgunluk gösterilir. Bu noktada devreye mutluluk hormonu girer. Serotonin seviyesinin düşük olması nedeniyle ruhsal ve sosyal bozukluklar, stres, depresyon halleri ortaya çıkacağı için doğal olarak uyku hali de etki altına girecektir.

REM uykusu olarak tabir edilen “Rüya Görülen Evre” esnasında, mutluluk hormonu yüksek seviyelerde değildir. Mutluluk hormonu azaldığında, asetilkolinler yükselme gösterir. REM uykusunda asetilkolinler yeteri kadar yükselemezse, kişilerde rüya görememe durumu oluşur. Bir anlamda; mutluluk hormonu ne kadar çok salgılanırsa, rüya görme durumu o kadar azalacaktır, aynı zamanda anti-depresan gibi ilaçlar da rüya görmeye engel olabilir.


Mutluluk Hormonu Neden Azalır?
Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, kişilerde rastlanan mutluluk hormonu üretimlerindeki azalışın bazı nedenleri şunlardır;

Stres Hali: 21. Yüzyıl insanının kaçınılmaz sorunlarından biri olan stres, günlük hayatta karşılaşılan bazı sıkıntılar sonucunda kişilerin gösterdikleri psikolojik temelli reaksiyonlar bütünüdür. Kişilerin kriz anındaki yönetimlerine göre stres düzeyi değişebilmektedir. Serotonin seviyesinin düşük kalması, kişinin yoğun bir stres haline bürünmesine neden olmaktadır.

Mutluluk Hormonu Nedir
Oksijensiz Kalma: İnsan vücudunun en önemli ihtiyacı, düzenli oksijen alımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Nefes darlığı çeken kişilerde serotonin eksikliği görülebileceği gibi, dağcılık sporuyla uğraşan kişilerde de serotonin seviyesinin düştüğü görülebilir.

Kan Şekerinin Düşük Olması, Açlık Hali: Kan şekerinin düşüklük gösterdiği anlarda vücuttaki serotonin seviyesi belirgin bir düşüş gösterir. Aynı durum açlık halinde de geçerlilik kazanır. Kişiler yeteri kadar beslenemediğinde, açlık hissine bağlı olarak saldırganlık ve sinirlilik hali alırlar. Sağlıksız beslenme durumlarında durum farklılık göstermez. Mutluluk hormonunu azaltan nedenler arasında beslenme eksikliğini veya yanlış beslenmeyi örnek gösterebiliriz.

Adet Dönemi: Kadınların adet dönemlerinde mutluluk hormonu daha düşük seviyelerde salgılanır. Serotonin seviyesinin bu dönemlerde düşüş göstermesinin sebebi ise, kadınlarda baskın bir şekilde bulunan östrojen hormonunun azalma göstermesidir. Kadınlarda iki hormon birbirleriyle doğru orantılı olarak azalır veya artar.

Mutluluk Hormonu Nasıl Arttırılır? Hangi Besinleri Tüketmek Gerekir?
Mutluluk hormonunu azaltan etkenler olduğu gibi, bu hormonun düzeyini arttırmanın bazı yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemleri deneyerek mutluluk hormonu seviyenizi istenen düzeye çekebilirsiniz.

Spor ve Egzersiz: Egzersiz hareketlerinin stres ve depresyona karşı etkili olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Koşma, bisiklete binme ve yüzme gibi egzersizler sayesinde mutluluk hormonu daha hızlı salgılanır. Futbol ve basketbol gibi takım sporlarına yönelmek, stres yönetiminde fayda sağlar ve doğal olarak serotonin artışı yaşanır.

D Vitamini: D vitamini ve serotonin arasında bağlantı bulunmaktadır. D vitamini eksikliği yaşayan kişilerde stres ve depresyon gibi rahatsızlıklar daha çok görülür. Güneş ışığından yeteri kadar faydalanırsanız, hem D vitamini eksikliği giderilmiş hem de serotonin ihtiyacı karşılanmış olur.

Masaj Tedavisi: Masaj tedavileri yalnızca vücuttaki ağrıları dindirmesi amacıyla kullanılmaz. Doğru tekniklerle yapılan masajın, kişide bulunan stresi aldığı ve yok ettiği bilinmektedir. Masaj sayesinde uyku problemlerinize, strese ve gerginliğe çözüm bulunur.

Oksijen: Yeteri kadar oksijen alamayan kişilerde mutluluk hormonu düşer. Oksijensiz kalındığında kişinin vücut dengesi bozulur, sinir ve stres tavan yapar. Bundan dolayı kişilerin, oksijeni bol ormanlık alanlarda yürüyüş yapmaları gerekir.

Mutluluk Hormonu Nasıl Artar
Sebze ve Meyve Tüketimi: Çoğu sebze ve meyvenin içinde aminler bulunur. Aminler sayesinde mutluluk hormonu artış gösterir. Brokoli, enginar, domates, lahana, maydanoz, çilek, elma, mango, portakal, kivi gibi besinleri tüketilerek serotonin seviyesi yükseltilebilir.

Et, Süt ve Balık Ürünleri: Bu besin ürünlerinin içinde triptofan bulunur. Triptofanın doğrudan mutluluk hormonuna etkisi vardır. Kırmızı et, hindi eti, süt, yoğurt ve balık tüketilerek mutluluk hormonu istenilen düzeye çekilebilir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.