Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir, Her Kadın İçin Geçerli midir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir, Her Kadın İçin Geçerli midir?
Hamile kalmak isteyen ve güzel bir ilişkisi olan bütün çiftlerin beklediği en heyecanlı süreç, bebeklerinin olup olmayacağı haberidir. Bilhassa yeni evlenen çiftler, çocuk sahibi olacak ve bu sorumluluğu taşıyacak olgunluğa erişmiş iseler, çocuk sahibi olma isteği daha hat safhada oluyor. Adet gecikmeleri, halk arasında hamileliğin ilk belirtisi olarak görülüyor, ancak her adet gecikmesinin hamilelik belirtisi olmadığını bilmek gerekiyor. Adet gecikmesinden önce hamile kalındığını anlayabileceğiniz birçok belirti olabilir. Bu belirtiler her anne adayı için farklı olabileceği gibi, hamilelik dışında herhangi bir hastalığın belirtisi de olabilir.

Gebelik Hamilelik Belirtileri
Gebelik Belirtileri Her Kadın İçin Geçerli midir?
Gebelik belirtileri, her anne adayına özel bir seyir göstermektedir. Bundan dolayı anne adayı olan bayanlar, çevrelerindeki diğer anne adaylarının yaşadığı durumlardan olumlu ya da olumsuz etkilenmemelidirler. Hamile bir kadının bu dönemi, kendisine özel bir seyir gerçekleştirecek ve bu seyre göre hormonel dengeleri farklılıklara uğrayacaktır.

Bir anne adayında en belirgin olan gebelik belirtisi baş dönmesidir. Bazı hamileliklerde baş dönmesi oldukça şiddetli olabilir. Diğer yandan bazı gebelerde ise baş dönmesi çok hafif olabilir ya da hiç olmayabilir. Gebelikte meydana gelen baş dönmesinin sebebi ise, damarların genişlemesi nedeniyle tansiyon düşüklüğünün yaşanmasıdır. Anne adaylarının bir bölümünde, gebeliğin ilk aylarında şiddetli baş dönmesi yaşanır. Ayrıca baygınlıklarda yaşanabilir, fakat korkulacak herhangi bir durum yoktur. Anne adaylarının sürekli ayakta durmaması, doğru vitamin desteklerinin alınması ve oturup kalkarken ani hareketlerden kaçınması gibi önlemler ile sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmeleri mümkündür.

Hamilelik Belirtileri
Hamilelik (Gebelik) Belirtileri ve Nedenleri
Göğüslerde ağrı ve irileşme: Gebelik belirtileri arasında en sık yaşanan durumlardan biridir. Bu göğüs ağrıları, çiftler tarafından kalpte bir sorun olduğu şeklinde algılanabilmektedir. Halbuki bu durum tamamen hamilelikle alakalı olan bir erken belirtidir. Göğüs uçlarında sertleşme ve irileşme ile birlikte renk değişimi de olabilir. Gebelik döneminde göğüslerde oluşan ağrılar östrojen hormonu nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

İştah artışı: Anne adaylarının acıkmadığı halde sürekli yemek istemeleri, iştah artışı ve doymak nedir bilmemeleri gibi durumlar da gebelik belirtileri arasındadır. Anne adayının yediği şeylerden istediği tadı alamama ve farklı tatlar isteme gibi durumları, vücutta oluşan hormonel değişiklikler nedeniyle ortaya çıkmaktadır.


Yorgunluk hissi: Oturduğu yerden kalkmak istememe, bitkinlik ve halsizlik gibi durumların nedeni, yine hormonlarda meydana gelen değişikliklerdir. Bu değişimler vücutta yorgunluk ve bitkinlik oluşturmaktadır. Yorgunluk hissi, özellikle erken hamilelikte ortaya çıkan belirtiler arasında yer alır.

Depresyon: Gebeliğin ilk aylarında, hormonları aşırı aktif şekilde çalışmaya başlayan anne adayında ciddi hormonel değişiklikler yaşanır. Anne adayı bu değişimler sonucunda hem fiziki hem de psikolojik olarak farklılıklar gösterebilir. İyi ya da kötü, yaşadığı her duyguyu olması gerekenden daha fazla hissederek hassaslaşabilir. Hamileliğin ilk ayında bu durumdan henüz haberi olmayan bir anne adayı, farklı duygular yaşar, sebepsiz yere güler, ağlar ya da aniden sinirlenebilir.

Mide bulantısı ve kusma: Gebelik döneminde en sık rastlanan belirtilerden biri de mide bulantısı ve kusmadır. Aşerme durumuyla birlikte ortaya çıkan bu belirtiler, özellikle hamileliğin ikinci ayından itibaren başlamaktadır. Bazı gebeliklerde 2 ay süreyle devam edebilen mide bulantısı, kusma ve aşerme durumları, bazılarında daha fazla ya da daha az süreyle yaşanabilir. Belirtilerin yoğun olduğu zamanlarda, anne adayları önüne gelen her şeyden tiksinebilir. Gebelik döneminde ortaya çıkan mide bulantısının asıl amacı ise, bebeğin korunmasıdır. Dolayısıyla bir anne adayı, bebeğe zararı dokunabilecek her şeyden olumsuz etkilenir ve tiksinebilir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir
ık idrara çıkma: Sürekli idrara çıkma durumu da gebeliğin belirtileri arasında yer almaktadır. Bazı durumlarda gebeliğin başlamasından bir hafta sonra bile idrara çıkma gereksinimi artış gösterebilir. İlk aylarda ortaya çıkan bu durum, ilerleyen zamanlarda daha şiddetli hale gelebilir ve anne adayı için zor bir süreç olabilir. Bu durumun nedeni ise, bebeğin büyüdükçe idrar kesesine yaptığı baskıdır. Bebeğin büyüklüğüne göre değişiklik gösterse de, genel olarak hamileliğin 6. ayından itibaren yaşanabilecek bir durumdur.

Kabızlık: Hamileliğin erken belirtileri arasında gösterebileceğimiz kabızlık, gebelik boyunca anne adayını fazlasıyla yoran ve üzebilen bir durumdur. Gebeliğin ilk ayından itibaren başlayabilir ve son ayına kadar devam edebilir. Buna rağmen bazı hamileliklerde hiç görülmeyen bir belirti de olabilir.

Vajinada lekelenme veya hafif kanama: Gebe kalan bir anne adayı henüz hamile olduğunu bilemezken, gebeliğin belirtisi olarak vajinada lekelenme ya da hafif kanamalar meydana gelebilir. Özellikle cinsel birleşmenin ardından oluşan döllenme sonunda, 12 ile 14 gün sonra lekelenme ve kanama oluşabilir. İlgili kanama, embriyonun yerleşmesi sırasında ortaya çıkan bir kanama durumudur ve endişe etmeye gerek yoktur. Çünkü gebelik belirtileri arasında bulunan bu kanama, kısa sürelidir ve adet kanamasına benzemeye bir durumdur.

Tende renk koyulaşması: Gebelik boyunca ve sonrasında, vücudun farklı bölgelerinde renk koyulaşması ya da kahverengi hatların oluşması gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Mesela; vajina ve çevresinde, göbek bölgesinde ya da göğüsler ve çevresinde koyulaşmalar olabilir. Gebelik süresince bu bölgelerde aşınma, tahribat ve yıpranma gibi durumlar olacağı için, bu bölgelerin güçlendirilmesi gerekir. Hamilelik dönemindeki bir anne adayı, bu duruma beden olarak da hazırlanmaktadır. Hamileliğin olumsuz gibi görünen bütün belirtileri, aslında tamamen bebeği ve anneyi korumaya yöneliktir. İlk günlerden itibaren, anne adaylarının yukarıda bahsettiğimiz bölgelerinde renk koyulaşması olur ve bazı bölgelerde de sertleşme meydana gelebilir.

Vücut ısısında artış: Gebelik döneminde erken belirtilerin arasında gösterebileceğimiz başka bir belirti de, vücut sıcaklığında artış olmasıdır. Anne adaylarının vücut ısıları genellikle 37 derece ve üstünde seyretmektedir. Normal bir kişinin vücut ısısı genel olarak 36 derece iken, hamilelik döneminde bu ısı 37 derecenin üzerinde olabilmektedir. Bilgi eksikliği veya kirliliğinden dolayı, anne adaylarının bu durumu bazen hastalığa ya da yüksek ateşe bağlanır. Böyle bir durumda bilmeniz gereken şey, herhangi bir hastalık belirtisinin olmadığıdır ve endişe duymaya da gerek yoktur. Buna rağmen anne adayları dikkatli olmalı ve çok kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmamalıdır. Özellikle alışveriş merkezleri ve hastane gibi mekanlarda mecbur olmadıkça durulmamalı ve dikkatli olunmalıdır. Bu tarz kalabalık yerlerde virüs kapma riski yüksek olabilir.

Hamilelik Testi
Kilo alma: Gebelik döneminde ortaya çıkan belirtilerden iştah artışına daha önce değinmiştik. Anne adaylarının hamilelik döneminde kilo almaları, iştah artışına bağlı olarak ortaya çıkan bir belirtidir. Buna rağmen aşerme döneminin ortalama 2 ay sürmesi ve daha sonra yok olmasına bağlı olarak, alınan kiloların hızlıca geri verileceğini bilmeniz gerekir. İlerleyen dönemlerde bir kez daha kilo artışlarının olabileceğini de bilmeniz gerekmektedir. Gebelik döneminde birçok anne adayı hamilelik sonrasında fazla kilolar ile çok ciddi mücadele etmektedirler. Şayet böyle bir endişeniz varsa, doğru beslenme adına doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Adet ve geleneklere göre “çift canlısın, daha fazla yemelisin” gibi bir yaklaşım söz konusudur. Bu tür yaklaşımlar aslında doğru değildir, çünkü anne adaylarının hangi gıdalara ihtiyacı varsa onları tüketmesi gerekmektedir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.