Gribe İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir, Grip Nasıl Geçer?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Gribe İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir, Grip Nasıl Geçer?
Grip; aniden başlayan yüksek ateş, titreme, şiddetli eklem ve kas ağrıları, halsizlik, kuru öksürük, bağ ağrısı gibi belirtileri olan ve influenza virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuklarda, bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde, şeker, böbrek, kalp ve akciğer gibi kronik hastalıkları olan kişilerde ölüme kadar gidebilen çok ciddi sorunlara yol açabilir. Böylesine ciddi bir hastalık olan grip, genellikle soğuk algınlığı ile karşılaştırılmaktadır. İstirahat ile 10 gün içinde geçeb grip, ilk 24-72 saat arasında bulaşıcı hale gelir. Bazı hallerde hastalık ölümcül noktalara varabilir. Bundan dolayı belirtiler şiddetli ve ağırsa, giderek kötüleşen bir durum mevcutsa ya da kusma, kalıcı ateş, nefes almada zorluk, kalıcı tıkanıklık ve öksürük gibi haller varsa kesinlikle doktora başvurmak gerekir. İleri derece grip hastalarının doktora görünmeden antibiyotik ya da ateş düşürücü gibi ilaçlar kullanmaları kesinlikle önerilmez.

Soğuk algınlığı ise gripten farklı olarak hafif kırgınlık, hapşırma ve burun akıntısı gibi belirtilerin olduğu, yüksek ateşin olmadığı, yatak istirahatine gerek duyulmayan bir hastalıktır. İkisi de solunum yolu hastalığı olmakla birlikte, farklı virüslerin neden olduğu hastalıklardır. Grip; boğaz, bronş, burun ve bazen akciğerlerde dahil olmak üzere solunum sistemini bozmaktadır. Soğuk algınlığı ise yalnızca üst solunum yoluna etki eder. Bundan dolayı gribin yorgunluk, vücut ağrıları ve ateş gibi belirtileri soğuk algınlığına nazaran çok daha şiddetlidir.

Grip
Gribe İyi Gelen Yiyecekler ve Bitki Çayları Nelerdir?
Gribin vücuttan daha hızlı atılabilmesi için, genellikle vücudu kuvvetlendiren, C vitamini bakımından zengin yiyeceklerin veya içeceklerin tüketilmesi gerekir. Gribe iyi gelen yiyecekler ve bitki çayları şunlardır;

Haşlama tavuk,
Haşlama balık,
Sebze çorbalrı,
Tavuk suyu,
Greyfurt,
Portakal,
Taze meyve suları,
Mandalina,
Zencefil çayı,
Kuşburnu çayı,
Limonlu çay,
Adaçayı,
Ekinezya çayı,
Okaliptus çayı,
Papatya çayı.

Gribe iyi gelen bitki çayları her ne kadar mineral, vitamin ve antioksidanlar içerse de, barındırdıkları diğer maddelerin bazı yan etkileri olabilir. Bundan dolayı bitkisel çayların içerikleri incelenmeden aşırı tüketilmemeleri gerekir. Grip tedavisi için düzenli ilaç kullanılıyorsa ya da gebelik-emzirme gibi durumlar varsa, bitkisel ürün kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Bitki çayları öncelikle gribin belirtilerini azaltmak için tüketilmektedir. Okaliptüs, zencefil, mate ve nane çayları grip belirtilerini gidermek için etkilidir.


Grip Nasıl Geçer, Antibiyotik İşe Yarar mı?
Gribin tedavi edilmesi için “en iyi yöntem” diye bir şey yoktur. Buna rağmen belirtileri azaltan birçok yöntem önerilebilir. Piyasada bulunan anti-viral ilaçların bazıları gribe karşı etkilidir, fakat bu tür ilaçların sadece hekim önerisi ile kullanılması gerekir. Aynı zamanda, reçeteli ilaçların bir kısmı grip belirtileri ilk başladığı zaman kullanıldığında enfeksiyon süresi kısaltılabilir. Özellikle ilk 48 saat içerisinde alınan ilaçlar hastalığın gelişmesini önlemektedir. Grip ve soğuk algınlığı ilaçları; ağrı, öksürük, burun tıkanıklığı ve ateşi azaltmak için de yardımcı olabilir, ancak gribi tamamen tedavi edemezler. Ayrıca dekonjestan ilaçları burunda şişen mukozaların küçülmesine ve nefes alımının kolaylaşmasına katkı sağlar.

Açık solunum yollarına iyi gelen bir başka alternatif de burun spreyleridir. Öksürük preparatları, su veya meyve sularıyla birlikte öksürüğün hafifletilmesine yardımcı olur. 4 yaşından küçük çocuklar için, mecbur kalınmadıkça soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları kullanılmamalıdır. 4-6 yaş aralığında ise, ilaç verilmeden önce doktora danışılmalıdır. 6 yaş üzeri çocuklar için, belirtileri hafifletmek adına doktor tarafından önerilen ilaçlar kullanılabilir. Vücuttaki su kaybını engellemek için bolca sıvı tüketilmelidir. Bol sıvı tüketmek, ayrıca burun mukozasını da rahatlatır. Bu anlamda çay, kola ve kahve gibi kafein barındıran içeceklerin azaltılması gerekir.

Gribe İyi Gelen Yiyecekler
Grip Ağrılarına Ne İyi Gelir, Gripten Korunmanın Etkili Yöntemleri Nelerdir?
Gribin en olumsuz yan etkilerinden biri kas ağrılarıdır. Hasta ağrılarla boğuşurken, vücut virüslerle savaşır. Ayrıca ilgili ağrılar, rahat hareket edilmesine de engel olur. Ağrıların şiddeti, gribin şiddeti ve yaş gibi etkenlere bağlıdır. Kas ağrılarının yanı sıra, birçok hastada kusma, bitkinlik ve ishal gibi belirtiler de görülür.

Şayet aç değilseniz, et suyu ya da beyaz pirinç gibi basit gıdaları tüketmeyi deneyebilirsiniz. Antibiyotikler soğuk algınlığı veya grip tedavisine katkı sağlamayacaktır. Antibiyotik bakterileri yok eder, fakat soğuk algınlığı ve gribe sebep olan virüsler üzerinde etkisi yoktur. Bağışıklık sistemini zayıflatan girp, aynı zamanda bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir. Bundan dolayı giderek kötüleşen bir grip vakası olduğunda, zaman geçirmeden doktora başvurulmalıdır. Bakteriyel bir enfeksiyon söz konusu ise, böyle bir durumda antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

Gripten Korunma Yöntemleri Nelerdir, Grip Tedavisi Nasıl Olmalıdır?
Grip, belirtileri 7 ile 10 gün boyunca devam eden bir hastalıktır. Bu süre boyunca hastaların çoğu orta ya da şiddetli derecede kas ağrıları çeker. Bu ağrıların nedeni, vücudun devamlı olarak virüslerle mücadele etmesidir. Grip sadece ağrılara değil, aynı zamanda kişinin bitkin hissetmesine de neden olur. Bu hastalıktan korunmak kadar, hızlı şekilde kurtulmak da önem arz ediyor. Gribe yakalandıktan sonra, birkaç basit uygulama ile hastalıktan hızlıca kurtulmak mümkündür.

1. Tedavinizi aksatmayın: Doktor tarafından verilen tedavinin aksatmadan uygulanması gerekir. Hastanın kendi teşhisini kendisi koyarak rastgele ilaç kullanması doğru değildir. Bilhassa tedavi amaçlı kullanılan antibiyotiklerin faydasından çok zararı olabilir. Grip için verilen ilaçlar sadece enfeksiyona yönelik değildir. Aynı zamanda hastalığın kolayca atlatılmasına, belirtileri düzeltmeye ve şikayetlerin önlenmesine de yardımcı olur. Antibiyotik yerine doktor tarafından verilen ateş düşürücü ilaçlar, boğaz yanması ve ağrısı için pastiller ve solunumu rahatlatan spreyler ile vücut direncini arttıran vitaminler kullanılmalıdır.

2. İstirahat edin: Hasta yatağında yatmasa bile vücudu yoran ya da yıpratan hareket ve egzersizlerden kesinlikle uzak durmalı, birkaç gün dinlenmelidir. Grip okul çağındaki çocuklarda ciddi şekilde ders kaybı, yetişkinlerde ise işgücü kaybına neden olan bir hastalıktır. Eğer yeteri kadar istirahat edilmezse, hem hastalığın oluşturacağı yan etki riskleri artar hem de tedavi süreci uzar. İstirahat etmenin bir başka avantajı da, başka kişilere hastalığın yayılmayacak olmasıdır.

3. Uykuyu ihmal etmeyin: Vücut sağlığı için en önemli ayrıntılardan biri de uyku düzenidir. Uyku sırasında, bilhassa çocuklarda melatonin hormonu salgılanmakta ve hücreler yenilenmektedir. Organizmanın savunma sisteminin güçlendirilmesi için, günde ortalama 7 saat uyunması gerekmektedir.

4. Sıvı tüketimine özen gösterin: Bol bol su için. Ahududu, ıhlamur, papatya, kuşburnu, böğürtlen ve yasemin gibi bitki çayları da tüketebilirsiniz. Bitki çayları için dikkat etmeniz gereken tek nokta, fazla aşırıya kaçmamak.

5. İyi ve dengeli beslenin: C vitamini savunma sistemini güçlendirdiği için, başta turunçgiller olmak üzere bolca meyve tüketin. Vücut direncinin arttırılması için, ayrıca yeşil yapraklı taze sebzeler de tüketilmelidir.

Gribe İyi Gelenler
Grip Konusunda Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?
İyileşme gecikiyorsa, belirtiler şiddetli bir hale geldiyse ya da ateşiniz düşmüyorsa kesinlikle doktora başvurun. Grip gibi başlayan, ancak başka bir hastalığa dönüşen vakaların sayısı oldukça fazladır. Aşağıdaki belirtilerden bir veya birkaçı varsa, zaman geçirmeden doktora gidilmelidir;

Kalıcı ateş,
Nefes alma güçlüğü,
Yutkunurken ağrı hissi,
Kusma,
Kalıcı baş ağrısı,
Kalıcı tıkanıklık,
Kalıcı öksürük.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.