Esnemek Nedir, Neden Esneriz, Esnemenin Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Esnemek Nedir, Neden Esneriz, Esnemenin Oluşum Nedenleri Nelerdir?
İstemsiz bir süreç olarak tanımlanan esneme, ağzın açılarak derin nefes alınması ve akciğerlerin havayla doldurulması olayıdır. Kısa süreli esnemelerin dışında, birkaç saniyeyi geçen uzun süreli esnemelerde olabilir. Burun akıntısı, gözyaşı, sesli iç çekişler, gerinme ve gözlerde sulanma gibi durumlar esnemeye eşlik edebilir. Genel olarak uyuşukluk, uykunun gelmesi, bitkinlik, uykudan uyanma ve can sıkıntısı gibi durumlar nedeniyle esneme gerçekleşebilir. Esnemenin insanların düşündüğünden çok daha önemli olduğu bilim adamları tarafından ortaya çıkarılmıştır. Esnemenin neden olduğu ile ilgili bilgiler ise sınırlıdır, ancak konuyla ilgili çok sayıda araştırma da yapılmamıştır. Buna rağmen esnemenin hangi nedenlerden dolayı olduğuna yönelik bazı teoriler ortaya atılmıştır;

Fizyolojik teori: Vücut, karbondioksit birikimini indirgemek ya da daha çok oksijen almak için esnemeye ihtiyaç duyar. Fizyolojik nedenler ya da teoriler, niçin gruplar halinde esnediğimizin açıklanmasına yardımcı olur. Çünkü karbondioksit üretimi kalabalık ortamlarda daha çok yapılmaktadır. Bu durum, vücudun daha çok oksijene ihtiyaç duyması ve karbondioksit atmak istemesi anlamına gelir.

Evrimsel teori: Esneme olayının atalarımızdan kalma bir durum olduğuna dayanan teoridir. Bu teoriye göre, atalarımız düşmanlarını korkumak ve dişlerini göstermek için esnemeyi kullanmışlardır.

Sıkıntı teorisi: Uykunuz geldiğinde veya yorgun olduğunuz zamanlarda esnemeye daha yatkın olmanıza rağmen, sıkıntı teorisi insanın sıkıldığı anlarda neden esnediğini tam olarak açıklayamamıştır.

Esnemek
Beyin soğutucu teorisi: Beyin işlevlerinin sağlıklı ve dengeli olarak yerine getirilmesi için, beynin belirli bir sıcaklık değerinde olması gerekir. Esneme anında ise, beynin fazla ısısı düşürülmektedir. Esneme gerçekleşirken beyindeki sıcak kan inhibe edilir ve yerine soğuk kan iletilir. Beyin, bu sayede daha açık ve net düşünülmesine yardımcı olur, bundan dolayı esneme bir uyaran olarak algılanır. Gallup teorisi adı da verilen bu teoriyi desteklemek için, stres altında olan sporcu ve paraşütçülerin neden esnedikleri, teoriyi ortaya atan Gallup tarafından bir deney ile açıklanmıştır. Yapılan deneyde sporcuların burun yoluyla nefes almaları istenmiş ve aynı anda başlarına belli bir sıcaklık uygulanmıştır. Bir süre sonra bu kişilerin daha fazla esnedikleri ortaya çıkmıştır. Deneyin tam tersi uygulandığında ise, başlarına soğuk uygulanan kişilerde esnemenin azaldığı tespit edilmiştir.

Esnemenin Nedenleri Nelerdir?
Yorgunluk ve sıkıntı, esnemenin en yaygın nedenleri olarak bilinmektedir. Uykusuzluk ve bazı ilaçların yan etkileri de esnemeye neden olabilir. Bunların dışında, esnemeye yol açan bazı faktörler de mevcuttur;


Uyku Bozuklukları: İnsan vücudunun doğal bir cevabı da, yorgunluk esnasında esnemektir. Ancak çok sık esneme oluyorsa, bunun nedeni uyku bozuklukları olabilir. Uykusuzluk (insomnia), narkolepsi ve uyku apnesi gibi uyku sorunları, esnemeye yol açabilir. Bu tür uyku sorunları huzurlu ve derin bir uyku çekmeyi de engeller. Bunun soncu olarak, kişi sabahları yorgun uyanır ve gün boyunca devam eden yorgunluk hali ortaya çıkar.

Kalp Ritmi Anomalileri: Şayet beyne kan ve oksijen taşınması durursa ya da yetersiz olursa, bayılma nöbetleri (senkop) yaşanır. Senkop geçici bir durumdur ve genel olarak uzun süre ayakta durulduğu zaman, çok yorgunken ya da stres altındayken ortaya çıkar. Buna rağmen, kalp sorunlarının belirtisi olarak da bayılma nöbetleri yaşanabilir. Kalp ritminde düzensizlik, düşük veya yüksek tansiyon gibi etmenler beyindeki kan akışına olumsuz etki eder. Şayet aşırı esneme durumu varsa ve bayılma, baş dönmesi gibi haller yaşanıyorsa, vakit geçirmeden doktora başvurmak gerekir.

Aort Diseksiyonu: Bu durum, kanı taşıyan ve kalpten gelen arterin aort içinde yırtılmasıdır. Aort diseksiyonunun nedeni koroner arter ve yüksek tansiyon olabildiği gibi, kalıtsal da olabilir. Şayet esnerken terleme, göğüs ağrısı, nefes almada zorluk ve düzensiz nabız gibi durumlar mevcutsa, felç ya da kalp krizi tehlikesi olabilir.

Bazı fizyolojik koşullar ve hastalıklar da aşırı esnemenin nedenleri arasındadır;
Kardiovasküler hastalıklar (dolaşım sistemini etkileyen her türlü hastalık),
Uyku ile uyanıklık döngüsünü bozan durumlar (sürekli yolculuk, vardiyalı çalışma vb.),
Kronik venöz yetmezlik,
Yan etkisi olan bazı ilaçlar,
Elektrolit dengesizliği,
Düşük tiroid hormonu üretimi (hipotiroidi),
Düşük tiroid üretimi ile gelişen hashimoto tiroiditi hastalığı,
Nöbet (öncesinde veya sonrasında oluşabilir),
Omurilik ve beyni etkileyen, denge sorunları, halsizlik, koordinasyon gibi sorunlara yol açan çoklu skleroz hastalığı.

Neden Esneriz
Bazı psikolojik ve duygusal faktörler de esnemeye neden olabilir;
Depresyon,
Sıkıntı,
Stres.

Aşırı esneme hali, bazı durumlarda çok ciddi sağlık sorunları nedeniyle ortaya çıkabilir. Aşırı esnemeye neden olabilen bu ciddi sorunlar şu şekildedir;

Nöbetler,
İnme,

Amfizem, kronik bronşit ve KOAH gibi hastalıklar da dahil olmak üzere, kronik obstrüktif akciğer rahatsızlığının şiddetlenmesi.

Esnemeye Neden Olan Diğer Faktörler
Esneme veya aşırı esnemeye neden olabilen diğer unsurlar şu şekildedir;
Uykusuzluk,
Depresyon, anksiyete ve alerjinin tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar,
Günlük alışkanlıkların değiştirilmesi,
Çalışma saatlerinin değiştirilmesi (vardiya vb.)
Epilepsi (nadir olarak)
Vücut ısındaki ani değişiklikler (nadir olarak)
Felç ya da beyinde meydana gelen tümörler
Karaciğer yetmezliği

Aşırı esneme, çok ciddi hastalıklarının oluşmasına neden olabilmekte ve bu tür hastalıklara bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu anlamda, aşırı esnemenin yol açabileceği sağlık sorunları ile sosyal sorunlar şu şekilde sıralanabilir;

Okul ya da iş hayatında artan devamsızlık,
Normal aktivitelerde yetersizlik,
Günlük sorunlulukları veya işleri yapmakta güçlük çekme,
Depresyon ya da içe kapanıklık,
Yaşam kalitesinde azalma,
Aşırı Esneme Tanısı ve Testler

Aşırı esnemenin nedeni tespit edilmeye çalışılırken, doktor öncelikle hastanın uyku alışkanlığının ne derecede olduğunu bilmek ister. Daha sonra kendi tespitleri ve hastanın şikayetleri doğrultusunda bir takım testlerin yapılması gerekebilir. Bu testler şu şekildedir;

Elektroensefalografi: Bu testte bir monitör kullanılır ve bu monitörün yardımıyla hastanın beyin fonksiyonları gözlemlenir. Bu teknik aynı zamanda uyku bozuklukları, beyin tümörleri ve beyinle ilgili olan diğer tüm hastalıkların teşhis edilmesi amacıyla da kullanılmaktadır.

EMAR ya da MRI: Bedensel yapıların değerlendirilmesi ve görselleştirilmesi amacıyla kullanılır. Tümör, felç, beyin sorunları ve anevrizmalar gibi omurilik problemlerinin teşhisinde EMAR kullanılır, ayrıca kalp fonksiyonlarının gözlemlenmesi amacıyla da kullanılabilir. Bu sayede, esnemenin altında beyinle veya kalple ilgili herhangi bir sorunun olup olmadığı teşhis edilir.

Aşırı Esnemenin Tedavisi Nedir?
Şayet aşırı esnemenin nedeni SSRIs türü ilaçlar ise, bu ilaçların doktor tarafından dozu azaltılarak tedaviye yardımcı olunabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu tür ilaçların dozu düşürülmüş ve esnemede azalma saptanmıştır. Diğer taraftan aşırı esnemenin sebebi uyku problemleri ise, daha iyi bir uyku sağlamak amacıyla bazı yöntemler ya da uyku sorunlarını gideren ilaçlar önerilebilir. Mesela; uyku apnesi olan bir hasta için devamlı olarak CPAP yani pozitif havayolu basıncı sağlayan makineler kullanılabilir. Böylece hastanın uyuma sırasında solunum yollarının açık kalması sağlanır. Bu tedavi yöntemlerinin dışında kalp sorunları, epilepsi, tümörler, inme, karaciğer yetmezliği ya da felç gibi sorunlar aşırı esnemeye neden oluyorsa, bu hastalıklara bağlı olarak tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. 

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.