Erkeklerde Kasık Ağrısı Nedenleri, Kasık Ağrısı Tipleri ve Tedavi Yöntemleri

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Erkeklerde Kasık Ağrısı Nedenleri, Kasık Ağrısı Tipleri ve Tedavi Yöntemleri
Erkeklerde görülen kasık ağrıları, genellikle bir kasık fıtığının ilk belirtisi olabilir. Kasık fıtığı olan hastalar, karın içine ittirilmiş bir şişlik ve kasığın dışında oluşan bir şişkinlik şeklinde bu hastalığı tanımlamaktadırlar. Buna rağmen, bazı fıtık tipleri dışarıdan fark edilemez ve gizli kalan bir nokta fıtığı halinde ortaya çıkabilir. Kasık ağrılarının diğer bir nedeni, karın içerisinde veya karın duvarının dışında meydana gelen herhangi bir sorunun teşkil etmesidir.

İdrar yollarında tıkanan taşlar, böbrek taşları, apandisit, idrar yolu enfeksiyonu, ince ve kalın bağırsağın birleştiği bölgede ince bağırsakta oluşan iltihaplar, aynı bölgede bulunan lenf bezlerinin şişmesi, yaşlı bireylerde görülen kalça kireçlenmeleri ve gizli kalmış kalça kırığı, özellikle dansçı ve sporcularda sürekli sıçrayan kalça, çıtırdayan kalça sendromları, avesküler nekroz, obturator nöropati, bursit, testis toplardamarlarında oluşan varis (varikosel), tümörler, osteitis pubis ya da bu bölgede meydana gelecek bir yapışıklık, erkeklerin kasık bölgesinde veya sağ alt bölgelerinde ağrıya neden olabilen unsurlardır. Sol alt tarafta (kadranda) oluşan ağrılar ise; genellikle kalın bağırsak sorunlarından, idrar torbasında oluşan problemlerden ya da idrar yolları sorunlarından kaynaklanabilir.

Kasık Ağrısı
Kasık Ağrısı Nedenleri
Bağ, kas ve tendon zorlanmaları bilhassa koşu, yüzme, futbol vb. sporlarla uğraşan bireylerde sıklıkla görülür. Spor yaparken yaşanacak herhangi bir sakatlığın ardından, kasık bölgesinde oluşabilecek ağrıların ortaya çıkması haftalar sürebilir. Sakatlanan veya zorlanan yerin aynı tempoda kullanılması ile ağrı daha da şiddetlenir. Kemiklerde meydana gelen sakatlıklar, fıtık ve kırık gibi durumlar da kasık ağrılarına neden olabilir. Testis ağrısı ve kasık ağrıları ayrı şeyler olmasına karşın, bazı zamanlarda testislerle ilgili olan bir sorun, ağrının kasıklara kadar ulaşmasına sebep olabilir. Kasık ağrısını doğrudan etkileyen durumlar olabileceği gibi dolaylı yoldan etkileyen ve tetikleyen durumlarda vardır. Kasık ağrısına neden olan en önemli faktörler şunlardır;

Doku ve hücrenin ölmesi

Avulsion kırığı

Prostat iltihaplanması

Epididimit (testis iltihaplanması)

Kabakulak hastalığı

Su fıtığı (hidrosel)

Siyatik

Orşit

Kireçlenme

Lenf nodu şişkinliği

Kan akışının yetersizliği

Bağ dokusunun kemikten ayrılması

Kas gerilmesi ve kasık fıtığı

Testislerin, karın ile testis torbası arasında hareket etmesi (retraktil testis)

Osteoartrit adı verilen kemik kireçlenmesi

Sinirlerin sıkışması

Erbezi torbasında oluşan kitle

Testisler içinde biriken sıvı (sperm birikmesi)

Gerilme kırığı, incinme ve burkulmalar

Testis kanseri, lenf nodüllerinde meydana gelen şişlikler

Testisin bükülmesi (testis torsiyonu)

Testis torbalarında bulunan damarların genişlemesi (varikosel).

Kasık ağrısı, vücutta baldırlar ve mide arasında, karnın bittiği ve bacakların başladığı yerde ortaya çıkar. Kasık bölgesinde bulunan ve birlikte çalışan 5 kas, bacakların hareket etmesini sağlamaktadır. Fiziksel bir aktivite veya spor yaralanmaları, kasık ağrılarının meydana gelmesindeki en önemli sebeplerdir. Bu bölgelerde bulunan kasların zorlanması ya da gerilmesi, kasık ağrılarına neden olan baş unsurlardır. Herhangi bir sportif aktivite söz konusu olmadığı halde, herhangi bir yaralanma olmadan da kasık ağrıları oluşabilir. Böyle bir durumda, kasık ağrısına neden olan başka bir rahatsızlığın olabileceğini düşünmek gerekir. Özellikle kasık fıtığı gibi bir durum söz konusu ise, karın içinde, karın duvarının dışında, idrar yollarında taş ya da iltihap gibi etkenler kasık ağrısına neden olacaktır. Kasıkta oluşan fıtık, gözle görülmeyen, nokta fıtığı şeklinde olabilir. İleri evrelerde ise çok güçlü ve dayanılmaz ağrılar ortaya çıkar. Ayrıca; sağ kolonda bulunan rahatsızlıklar ve apandisit de erkeklerde kasık ağrısına neden olur.

Kasık ağrısı, diğer bazı hastalıkların da habercisidir. Erkeklerde oluşan kasık ağrısı, sağ ve sol olmak üzere, tek ya da iki taraflı ağrılar şeklinde yaşanabilir. Sağ karnın alt bölgesinde bir ağrı mevcutsa, büyük bir ihtimalle pankreas bölgesinde sıkıntı vardır. Ağrılar her iki bölgede de oluyorsa, bu durumda idrar yolları enfeksiyonu mevcuttur.


Erkeklerde Kasık Ağrısı Türleri ve Teşhisi
Ağrılar devamlı olarak sürebileceği gibi, aralıklı olarak başlayan ya da aktivite sırasında ortaya çıkan ağrılar şeklinde de olabilir. Bu durumu ayırt edebilmek için hastanın yaşını da göz önünde bulundurmak gerekir. Çocukluk döneminde meydana gelen kasık ağrılarında, ilk olarak fıtık olabileceği düşünülmeli ve daha sonra da diğer rahatsızlıkların araştırılması yapılmalıdır. Genç erkeklerde yaşanan kasık ağrılarında ise, öncelikle düşünülmesi gereken şey, o bölgede nokta fıtığının veya sporcu fıtığının olabileceğidir. Sporcu fıtığı, ağırlık sporlarıyla uğraşan kişilerde ya da basketbolcularda sıklıkla ortaya çıkan bir durumdur ve kasık ağrısına sebep olur. Bunun dışında, fıtık haricindeki nedenlerden (ilgili bölgedeki kemik yapısından) kasık ağrıları ortaya çıkabilir.

Kasık Ağrısı Neden Olur
Özellikle pubis kemiğinde bulunan travmalara bağlı olarak, kas ve ağrıların kemiğe yapıştığı yerlerdeki ufak kopmalar, kronik ağrılar şeklinde olabilir. Eklem yerlerinde de aşırı gerilmelere bağlı olarak, eklemin herhangi bir bağının zedelenmesi ya da ödem yapması gibi durumlarda kasık ağrıları yaşanabilir. Erkeklerde yaşanan kasık ağrıları, multidisipliner adı verilen birkaç uzmanlığı ilgilendiren bir rahatsızlık grubudur. Tanıyı koyabilmek için, ortopedi muayenesinde hastanın kas ve kemik yapısı, radyolojik görüntüleme testlerinde ultrasonografi, genel cerrahi incelemelerinde nokta ve kasık fıtığı, manyetik rezonans görüntüleme ve röntgen grafi gibi yöntemlerle ortaya çıkan sorunlar incelenir ve sonuca varılır. Bunların dışında iltihaplanma ve böbrek taşı kontrolü için idrar tetkikleri de yapılır.

Kasık Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?
Erkeklerde kasık ağrısının sebebi bir fıtık (kasık fıtığı) olarak teşhis edildiyse, kesinlikle cerrahi operasyon gerekmektedir. Fıtık bölgesinde bulunan boşluğun ya da fıtık halkasının acilen ameliyatla kapatılması gerekir. Tedavi teknikleri, hastaların yaş durumuna göre değişiklik gösterebilir. Genç bireylerde uygulanan tedavi yöntemi, genel olarak hastaların kendi dokularıyla yapılır. Yaşlı hastalarda ise daha çok sentetik bir malzeme kullanılır. Kasık ağrısı tanısı konulmuş ve bir kasık fıtığı söz konusu olmuşsa, bu durumda yine cerrahi müdahale gerekir.

Cerrahi müdahale ile ilgili bölgede oluşan bozulmalar, gençlerde hastanın kendi dokusuyla, yaşlılarda ise sorun olan bölgedeki boşluğun yama ile tamir edilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Fıtık haricindeki kasık ağrılarında, hastalığın nedenine yönelik olarak tedavi uygulanır. Ağrının sebebi bir taş ise, ilgili taşın kırılması, endoskopik olarak alınması ya da düşürülmesi gerekir. İdrar yolları enfeksiyonu ise, uygun bir antibiyotik tedavi uygulanır.

Lenf bezlerinin büyümesi de kasık ağrılarına neden olabilir. Bu tür rahatsızlıklar genellikle antibiyotik tedavi uygulanarak iyileştirilebilir. Eğer tedavi olumlu yanıt vermiyorsa, cerrahi operasyon yapılır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi, kasık ağrılarında da bir doktora danışılması önemlidir. Kasık bölgesinde kimi zaman lenf bezlerinin şişmesi, lenf bezi tümörleri ya da iltihaplanma gibi nedenlerden dolayı ağrılar yaşanabilir. Bu durumda antibiyotik tedavi uygulamalarının dışında diğer tedavi yöntemleri de gerçekleştirilebilir. Lenf bezi tümörlerinin büyümesi ya da gelişmesi tedaviye rağmen düzelmiyorsa, biyopsi alınmalı ve gerekirse operasyon yapılmalıdır. Kasık ağrısına sebep olan diğer hastalıkların tedavileri, hastalığa uygun tedavi işlemleri ile gerçekleştirilir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.