Cilt Lekeleri Nasıl Geçer, Cilt Lekeleri İçin Maskeler ve Medikal Uygulamalar

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Cilt Lekeleri Nasıl Geçer, Cilt Lekeleri İçin Maskeler ve Medikal Uygulamalar
Cilt lekeleri, bilhassa yaz mevsiminde her yaştan insanın karşılaşabileceği bir cilt sorunudur. Cilt lekesi dendiğinde akla ilk gelen şey güneş lekeleri oluyor, ancak bu lekeler sadece güneş lekelerinden ibaret değildir. Kahverengi lekeler, akne lekesi, çiller, gebelikte oluşan lekeler veya doğuştan gelen lekelerin tamamı, cilt lekesi olarak adlandırılıyor. Bu lekelerin oluşmasını önlemek için, öncelikle nedenlerini bilmeniz gerekir.

Cilt Lekelerinin Oluşma Sebepleri Nelerdir?
Cilt lekeleri, ciltte ortaya çıkan renk farklılaşmaları nedeniyle oluşmaktadır. Bu durumun sebebi de, melanin pigmentinin ciltte birikmesidir. Melanin (koyu renkli biyolojik pigment) biriken bölgelerde lekelerin oluşması kaçınılmazdır. Diğer nedenler ise şunlardır;

Kalıtsal nedenler,

Cildin uzun süre güneşe maruz kalması,

Kimyasal içerikli ilaçların ve bazı maddelerin kullanılması,

Organik olmayan bronzlaşma yöntemleri (solaryum).

Cilt Maskesi

Cilt lekeleri sadece yüz bölgesinde değil, vücudun her yerinde görülebilir. Bilhassa güneşe uzun süre maruz kalan ciltlerde koyu kahverengi lekeler ortaya çıkar. Bu lekelerin oluşmasının nedeni ultraviyole ışınlarıdır.

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?
Cilt lekelerinin giderilmesi için birçok yöntem kullanılabilir. Bunlardan bazıları maske, bazıları da medikal ve bitkisel yöntemlerdir. Cilt lekelerinin giderilmesi için uygulanan medikal yöntemler şunlardır;


Asit İçeren Kimyasal Ürünler: Kimyasal ürünlerin kullanımıyla cildin soyulması işlemidir. Bu ürünler yerine, evde hazırlayacağınız tarifleri de uygulayabilirsiniz. Örneğin sirke asit içeren bir üründür ve bu işlem için idealdir. Dikkat etmeniz gereken nokta ise şudur; asit içeren bazı ürünler kanserojen özellik taşır. Leke açmak için kullanılan meyve asitleri, yalnızca güneş lekeleri için değil, diğer cilt lekeleri için de kullanılabilir. Ancak yüzünüzde oluşacak kızarıklığı göze almanız gerekir.

Kimyasal Peeling Kullanımı: Lekeleri ortadan kaldırmak amacıyla derinin üst tabakasının soyulması işlemidir. Deride kabuklanma, hassasiyet gösterme ve kızarıklık gibi yan etkileri olabilir. Bundan dolayı, kimyasal peeling tercih edecekseniz dikkatli olmalısınız.

Lazer Uygulaması: Cilt lekeleri için başka bir çözüm yolu da lazer uygulamalarıdır. Lazer uygulamasında da kimyasal peelingde olduğu gibi ciltte soyulmalar olur. Bu yöntemle cilt lekelerinden kurtulmak çok basittir, fakat bazı yan etkileri göze almanız gerekir. Ağrı, kaşıntı, morarma, yanma ve kabuklanma gibi yan etkileri olabilir.

ezoterapi Yöntemi: Cilt lekelerinin giderilmesi için, cilde renk açıcı işlemler uygulanabilir veya cildin üst tabakası soyularak lekeler yok edilebilir. Mezoterapi ise, derinin alt tabakasına vitaminlerin enjekte edilmesi ve bu sayede ciltteki hücrelerin yenilenmesi işlemidir. Derinin alt tabakasına enjekte edilen leke giderici ve cilt yenileyici maddeler sayesinde lekelerin yok edilmesi sağlanır.

Cilt Lekeleri İçin Krem: Dermo kozmetik olarak üretilen kremler ve bazı ilaçlar, özellikle güneş lekelerinin giderilmesine yardımcı olur. Bu tür ürünleri güneş kremi ile birlikte kullanarak daha etkili olmalarını sağlayabilirsiniz.

Cilt Lekelerini Önleyen Maskeler
Lekelerin giderilmesi için, evde hazırlayarak uygulayabileceğiniz birçok bitkisel yöntem mevcuttur. Bu maskelerin faydalarını birkaç uygulamadan sonra göreceksiniz. Doğal yöntemler medikal uygulamalara göre etkisini daha geç gösterse de, daha sağlıklı olduklarını söyleyebiliriz. Bitkisel uygulamaların bazıları, kuruluk ve ciltte kırışıklık gibi sorunlara da iyi gelmektedir.

Cilt Lekeleri İçin Limon Maskesi: Birkaç maydanoz yaprağını doğrayın ve kaynar suyun içine atın. 15 dakika kadar demlenmesini bekleyin ve soğuduktan sonra süzün. İçine 5 yemek kaşığı limon suyu ilave edin. Karışımı pamuk yardımıyla her gün yüzünüze sürün. Limon, içerdiği asit sayesinde lekeleri azaltacaktır.

Karma Maske: 2 yemek kaşığı maydanoz, 1 çorba kaşığı rendelenmiş soğan, 1 yemek kaşığı kafur yağı, 2 yemek kaşığı rendelenmiş salatalık ve 1 çorba kaşığı kili bir kaba koyun ve iyice karıştırın. Daha sonra bu maskeyi lekelerin olduğu bölgelere sürün. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. 2 hafta boyunca bu maskeyi kullanırsanız, lekelerin azaldığını göreceksiniz.

Cilt Lekeleri
Portakal Kabuğuyla Peeling: Peeling, kırışıklıkları derinleştiren ve gözenekleri tıkayan hücrelerden kurtulmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda cilt lekelerini de azaltmaktadır. Güzellik salonlarında lazer ve kimyasal peeling gibi uygulamalar mevcut, fakat evde hazırlayacağınız doğa maskelerle de aynı etkiyi yakalayabilirsiniz. C vitamini ve sitrik asit bakımından zengin olan portakal kabuğu ile cildi besleyen bir maske hazırlayabilirsiniz.

2 portakal kabuğunu çok küçük parçalar halinde rendeleyin. Azar azar su ekleyin ve çatalın tersini kullanarak kabukları ezin. Karışım, sürülebilecek bir kıvamda olmalıdır. Eğer su az gelirse biraz daha dökün. Suyun tamamını bir anda dökerseniz, çok cıvık ve yüze sürmesi zor olan bir maske elde edersiniz. Hazırladığınız karışımı, parmak uçlarınızla masaj yaparak yüzünüze sürün. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra, yüzünüzü ılık suyla bolca yıkayın. Son olarak, yüzünüze nemlendirici sürün.

Çilek Püresi Maskesi: Püre edilmiş 2 büyük çilek, 1 çay kaşığı bira mayası ve 1 yemek kaşığı lavanta yağını krem haline gelene kadar iyice karıştırın. Karışımı, yüzünüze, boynunuza, dudaklarınıza ve gözlerinize dikkat ederek sürün. 15 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla bolca yıkayın. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. Çilek püresi maskesi, özellikle eskiden kalan sivilce izlerini gidermek için çok etkili bir maskedir.

Bazı vitaminler de (A, C, E) güneş lekelerinin açılmasına yardımcı olur. Bu vitaminler besin takviyesi olarak alınabilir ya da ilaç olarak kullanılabilir. Ayrıca doğal bakım kürleri, bitkisel cilt maskeleri ve bitkisel yağlardan da faydalanılabilir.

Ciltteki Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?
Güneş lekelerinden kurtulmak için birçok doğal yöntem mevcut. Bu yöntemler arasında en etkili olanları ise şunlardır;

Karbonatlı maske tarifi ve uygulaması: 1 çay kaşığı karbonatı 1 yemek kaşığı yoğurda ekleyin ve bu karışımı lekelerin olduğu bölgelere sürün. 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü bol suyla yıkayabilirsiniz. Karbonatın beyazlaştırma özelliği lekelerin açılmasına yardımcı olacaktır. Bu maske haftada 1 kez uygulanabilir.

Yoğurt maskesi tarifi ve uygulaması: Bir yumurtanın akını köpürünceye kadar çırpın ve üzerine 1 tatlı kaşığı yoğurt ekleyerek karıştırın. Karışıma üç damla limon suyu ilave edin ve lekelerin üzerine sürdükten sonra maske kuruyana kadar bekleyin. Ardından nemli bir pamuk yardımıyla maskeyi temizleyin ve ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Yoğurt maskesini haftada 1 kez uygulayabilirsiniz (her 4 uygulamadan sonra yoğurt maskesine 15 gün ara verin).

Maydanoz maskesi tarifi ve uygulaması: Yarım maydanozu blender da parçalayın ve üzerine 1 dilim limonla 1 çorba kaşığı yoğurt ekleyin. Lekelerin olduğu yerlere maskeyi ovalayarak sürün ve 45 dakika kadar bekleyin. Bu maskeyi 3 günde bir uygulayabilirsiniz. Limonun içerdiği asit, lekelerin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer
Sirke ve Soğan Maskesi: 1 adet orta boy soğanı rendeleyerek suyunu çıkartın. Bu suyun içine yarım çay bardağı elma sirkesi ekleyin ve karıştırın. Hazırladığınız karışımı lekelerin olduğu bölgeye pamukla sürebilirsiniz. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Sadece elma sirkesi de lekeler için kullanılabilir.

Vermiş olduğumuz tarifler ve uygulamalar dışında dikkat etmeniz gereken en önemli husus; cildinizi zararlı ışınlardan korumanız ve güneş kremi kullanmanızdır.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.