Çıban Nedir, Çıban Neden Çıkar ve Nasıl Tedavi Edilir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Çıban Nedir, Çıban Neden Çıkar ve Nasıl Tedavi Edilir?
Bakterilere bağlı olarak ortaya çıkan, deride aniden oluşabilen, mikrobik ve ağrılı döküntüye çıban denir. Bir tür apse olan bu döküntü, genellikle bakterilerin kıl köküne yerleşip çoğalmasıyla oluşur. Şişlik, ani kızarıklık, zonklama ve ağrı hissi oluşturur. Çıbanın tıp dilindeki adı fronküldür. Yağ bezesi kanalına veya bir kıl keseciği içine giren bakteri nedeniyle meydana gelir. Stafilokok adı verilen bu bakteri, vücutta genel olarak kasıklarda, burun deliklerinde ve koltuk altlarında yerleşik halde bulunur. Her ortamda kolaylıkla yaşayabilir ve çoğalabilirler. Bu bakterinin belli bir yerde çoğalarak mikrop üretmesiyle de çıban ortaya çıkar.

Çıbanın Oluşum Aşamaları Nasıl Gerçekleşir?
Yağ dokusuna türeyen bakteriler, kan içerisindeki akyuvarlarla savaşır. Bakteriler ile akyuvarlar arasında geçen savaşı her ikisi de kazanamaz ve ölürler. Ölen akyuvarlar ve stafilokok bakterisi vücut bakımından atık niteliğine sahiptir. Bu atıkların sayısı arttıkça da, ilgili bölgede bir kese oluşur. İlerleyen zamanlarda kanda bulunan akyuvarlar bu kesenin içine dolar. Şayet deri yumuşaksa, kese geriye doğru hareket etmeye başlar. Sert ise, bu sefer kese vücut içine doğru hareket eder ve çıban bu şekilde baş verir.

Çıbanlar ilk bakışta sivilce sanılabilir, çünkü yeniyken sivilceler kadar küçük olurlar. Bu irinli kısım zamanla büyür ve sivilceden farklı bir görünüm ortaya çıkar. Şişliğin içerisinde yer alan mikroplu bölge, şayet çıban patlatılırsa nüksetmesine neden olabilir. Bundan dolayı, irinli özün mutlaka çıkartılması gerekir. Dokunulduğunda sert bir his verseler de, çıbanların içinde irin bulunmaktadır. İrinin birikmesi sonucu, yakın olan sinirlerin üzerinde baskı meydana gelir ve iltihaplanma başlar. Çıban, özellikle vücudun sürekli olarak bir yere sürtündüğü bölgelerinde (boyun, kulak, yüz, kaba et, kol ve bacak gibi) ve derinin katlanan bölgelerinde ortaya çıkar. Merkezinde gri veya beyaz renkli, fındık büyüklüğünde akut inflamasyon gösterir. Şayet vücutta sistemik veya lokal sebeplerle çok sayıda çıban oluşmuşsa, bu duruma fronküloz adı verilir. Çıban genellikle vücut yüzeyinde oluşsa da, nadir olarak iç organlarda da ortaya çıkabilir.

Çıban
Çıban Neden Çıkar?
Her yaş grubunda çıban oluşumu görülmekle beraber, yetişkinlerde görülme sıklığı daha fazladır. Kadın ve erkeklerde eş oranda oluşur. Bir takım sistemik rahatsızlıklarda (şeker hastalığı) çıbanların görülme sıklığı artmaktadır. Bunun yanında; vitaminsizlik, bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi ve beslenme bozuklukları gibi durumlarda da sıklıkla görülebilir. Vücudunuzda sıkça çıban çıkıyor ve tedavi olmanıza rağmen tekrarlıyorsa, bu durum bazı hastalıkların habercisi olabilir. Aşağıda yer alan durumlar ve hastalıklar, çıban oluşumunu tetiklemektedir;

Bağışıklık sisteminin zayıflaması
Şeker hastalığı
Aşırı terleme (tiroide bağlı)
Kansızlık
Böbrek yetmezliği
Beslenme bozuklukları
Mantar ve egzama gibi deri hastalıkları
Çok fazla terlemek
Çok fazla oturmak
Dar kıyafetler
Uzun süre hareketsiz kalmak ve sürekli oturmak
Sentetik kumaşlar
Tahrişe ve sürtünmeye neden olabilen giysiler


Mikroplar
Uzun açlıklar ve yorgunluklar
Aşırı alkol tüketimi
Aşırı derecede kilo kaybı
Protein ve vitamin eksikliği
Aşırı yağlı yiyeceklerin tüketilmesi

Çeşitli ilaçlar bağışıklık sistemini baskıladığı için, kanser tedavisi gören kişilerde de çıbana sıklıkla rastlanır.

Çıbanın belirtileri arasında; şişme, kızarıklık, iltihap ve bölgesel ateş hissi gibi durumlar yer almaktadır. Bunlarla birlikte ağrı ve acı hissi de oluşur. İlerleyen dönemlerde ise, kızarıklık oluşan bölgenin ortasında içi irin dolu, beyaz bir cerahat kütlesi meydana gelir. Bu irin katmanının altında mikroplar ve ölü akyuvarlar bulunur. Eğer cildin gergin olduğu bir bölgede çıban oluşmuşsa, acı ve ağrı hissi daha şiddetli olacaktır.

Çıban Nedir Çıban Nasıl Tedavi Edilir?
Çıban küçükse, kendiliğinden patlaması ve iyileşmesi beklenir. Bu süreç, yaklaşık olarak on gün sürebilir. Çıbanın oluştuğu bölge daima temiz olmalı, antibiyotik kremler kullanılmamalı ve herhangi bir tahrişe maruz bırakılmamalıdır. Çıbanın patlamasından sonra, o bölgenin mikroplardan korunması çok önemlidir. Bundan dolayı çıbanın üzeri bir müddet kapalı olmalıdır. Eğer sürekli olarak iltihaplanıyorsa, doktor kontrolüyle birlikte antibiyotik ilaç kullanılabilir.

Çıban oluşan bölgeye çok fazla dokunulmamalıdır. Bu sayede hem mikrop oluşumu hem de iltihabın yayılması önlenir. Çıbanın basit ve küçük olduğundan eminseniz ve sizde yarattığı rahatsızlık hissinden kurtulmak istiyorsanız, steril bir biçimde çıbanı patlatabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlardır;

Çıbanın yeterli olgunlukta olduğundan emin olunmalıdır. Etrafı kızarık, yeni oluşmuş ve üzeri sert bir çıban, olgunlaşmamış demektir. Bu haldeyken kesinlikle patlatılmamalıdır.

Ortası yumuşak ve sarı renkli bir kesecik oluşmuşsa, çıban olgunlaşmış demektir ve patlatılabilir.

Olgunlaşmamış bir çıbanı olgunlaştırmak için, sıcak suya batırılan bir havlu yardımıyla günde 3-4 defa ve 10’ar dakikalık bir süreyle çıbanın üzerine hafifçe baskı uygulayabilirsiniz. Böylece hem ağrı azaltılır hem de doğal bir drenaj sağlanmış olur.

Olgunlaşan çıban, ucu yakılmış bir steril iğne yardımıyla delinebilir, fakat bu aşamayı doktordan bilgi almadan yapmayın.

Antibiyotik kremler 4-5 günlük süreyle çıbanın üzerine sürülebilir.

İyileşme esnasında kabuklaşan çıbanın kabuğu asla koparılmamalıdır.

Büyük çıbanların tedavisi için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bazen derinin kalın oluşu, çıban içindeki irinin akacak bir yer bulamamasına neden olur. Böyle bir durumda çıban sadece cerrahi olarak patlatılmalıdır. Doktorunuz, bu tür durumlarda en uygun tedavi yöntemini size uygulayacaktır. Şayet çıban iç organlarda oluşmuşsa, bu durumda yine cerrahi operasyon gerekir. İrin boşaltılmadan, cilt üzerindeki acı, gerginlik ve baskı hissi hafiflemez. Cerrahi bir operasyon ile patlatılacaksa, çıbanın üstü kesinlikle mikroplardan korunmalıdır. Bunu sağlamak için çıbanın üstünü temiz bir gazlı bezle kapatmak gerekir. İrinin tekrar birikmesini önlemek için de çıban oluşan bölge antiseptik solüsyonlarla temizlenebilir.

Cerrahi operasyonun ardından, çıban içindeki irin yoğun ise akıntı devam edebilir. Böyle bir durumda gazlı bezle sarılmalıdır. Doktorunuz iyileşme sürecini hızlandırmak için operasyon sonrasında antibiyotik alımı önerebilir. Antibakteriyel özelliği olan sabunların kullanılması da bu süreci hızlandırabilir. Şeker hastası olan kişilerde oluşan çıbanlar iltihaplı ve büyük olurlar, ayrıca kolaylıkla kapanmazlar.

Çıbanlar tedavi edilirken, iyileşme süresi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Vücut direnci sağlam olan kişiler iyileşme sürecine çabucak girerken, direnci zayıf olanların iyileşme süreçleri uzayabilir. Patlatılan bir çıbanın sonrasında iz kalıp kalmaması durumu, operasyonun doğruluyla ve çıbanın büyüklüğüyle ilgili olur. Bundan dolayı doktordan yardım alınması oldukça önemlidir.

Çıban Neden Çıkar
Çıbandan Korunmak İçin Alınacak Önlemler Nelerdir?
Bütün vücudun temizliğine, bilhassa mikrop ve bakteri üretiminin daha kolay olduğu yerlerin hijyenine dikkat edilmelidir.

Temizlik malzemeleri ve antibakteriyel sabunlarla vücudun temizliği yapılmalıdır.

Banyo sonrası giyilen bornozlar ile el-yüz havluları sıklıkla değiştirilmelidir. Bu havlular sadece bir kişi tarafından kullanılmalıdır.

Kıyafetler ve çarşaflar yüksek ısıda yıkanmalı, genel temizliğe dikkat edilmelidir.

Medikal araç gereçlerin ve herhangi bir nedenle kullanılan sargı bezlerinin hijyenliğine de çok dikkat edilmelidir. Bu tür gereçler, kutularda ya da ağzı bağlı poşetlerde muhafaza edilmelidir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.