Boğaz Ağrısı Neden Olur, Boğaz Ağrısına Ne iyi Gelir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Boğaz Ağrısı Neden Olur, Boğaz Ağrısına Ne iyi Gelir?
Günümüzde Halk sağlığı problemi olarak ortaya çıkan boğaz ağrısının belirtileri, doktorlara başvurulan en sık şikayet nedenlerinden biridir. Bakteriler ve virüsler boğaz ağrısının ana nedenleridir, fakat sinüzit, larenjite, reflü, akut larengotrakeit, tümörler ve akciğer enfeksiyonları da boğaz ağrısına neden olan etkenler arasındadır. Boğaz ağrısı, enfeksiyonun özelliğine bağlı olarak bulaşıcı bir hale gelebilir. Özellikle beta hemolitik streptokok bakterisine bağlı ve viral enfeksiyonların bulaşma ihtimali yüksektir. Kızamık, soğuk algınlığı, su çiçeği, mononükleoz, ve krup hastalığı, boğaz ağrısına neden olan hastalıklar arasındadır. Boğaz ağrısıyla bağlantılı olan bakteri enfeksiyonlarından bazıları ise; bademcik iltihabı, epiglotit ve difteridir.

Boğaz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
Boğaz ağrısının en önemli nedeni enfeksiyonlardır ve kontaminasyon yoluyla kişiden kişiye geçebilir. Enfeksiyona neden olan virüslerin başlıcaları; soğuk algınlığı, mononukleoz ve griptir. Ayrıca hemofilus ve streptokok mikoplazma gibi bakteriler de enfeksiyon oluşturur. Virüsler ile bakteriler arasındaki en önemli fark, bakterilerin antibiyotik tedavisine olumlu cevap vermesi, virüslerin ise vermemesidir.

Boğaz Ağrısı
Virüslere Bağlı Olan Boğaz Ağrısı
Boğaz ağrısının en sık nedenidir ve soğuk algınlığı ya da grip olarak isimlendirilir. Hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve diğer ağrılar boğaz ağrısına eşlik ederler. Bu virüsler, bilhassa kış mevsiminde yüksek oranda kontaminasyona sebep olur ve epidemilere yol açar. Viral enfeksiyonlara karşı antikor cevabı oluşturan vücut, yaklaşık olarak bir haftada virüsleri yok eder. Birçok virüs boğaz ağrısına neden olabilir, fakat herpes ve EBV virüslerine özellikle dikkat etmek gerekir.

EBV virüsünün klinik şekli, üstü beyaz yama (tonsiller hipertrofi) halinde koltukaltı, kasık ve boyunda lenfadenomegali olarak görülür. EBV’nin az görülen ama önemli belirtileri arasında karaciğer yetmezliği ve splenik rüptür de bulunur. EBV den şüphelenilirse, 4 yaşından küçüklerde kullanılamayan monospot test yapılır. Herpes virüsüne bağlı olarak, oral mukozada ve dudak çevresinde erüpsiyon ile bulaşıcı özelliği olan aftöz ülserler oluşabilir. Viral boğaz enfeksiyonunun belirtileri şunlardır;


Tıkanıklık

Sinüs ağrısı

Boğazda kuruluk

Derin ses

Hırlama

Bakterilere Bağlı Olan Boğaz Ağrısı

Boğaz ağrısına neden olan bakteriyel etmenlerin başında streptokokal enfeksiyonlar gelir. Bu enfeksiyonlar nefrit (böbrekte) ve romatoid ateş (kalp kapaklarında) gibi hasarlara sebep olabilir. Streptokokal enfeksiyonlar, tonsillit, sinüzit, ateş ve kulak enfeksiyonlarına da neden olabilir. Bu durumun önlenebilmesi için antibiyotikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Enfeksiyona bağlı boğaz ağrısı olan kişilerin yaklaşık %20’sinde, asıl neden hemolitik streptokoktur (A beta). Küçük bir oran ise grup C ve G streptokokları gibi bakteriyel organizmalarla ya da lenfoma gibi diğer hastalık süreçleriyle ilgili enfeksiyonlara bağlı olarak oluşur. Bakteriyel boğaz enfeksiyonunun belirtileri şunlardır;

Baş ağrısı

Boğazda iltihaplanma

Halsizlik

Ateş

Lenf bezlerinde şişmeler

Öksürük

Mide bulantısı, kusma

Hapşırma

Tedavi edilebilen bakteriyel patojenli bir boğazı veya boğaz kültürü sonucunda streptokok enfeksiyonu bulunan bir boğazı kontrol ettirmeden antibiyotik tedavisi yapılamaz. Kültür sonucu beklenmeksizin hemen antibiyotik kullanılabilen durumlar olabilir. Bu durumlar; hasta takibinin güç olabileceği, hastanın genel halinin kötü olması ve kültür sonucunun 72 saati fazla geçebileceği durumlardır. Şayet kültür sonucu negatif olursa, antibiyotik kullanımı kesilmelidir.

Bakterilere Bağlı Boğaz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?
Bu konuda doktorun doğru teşhis koyması oldukça önemlidir. Ancak bu sayede doğru kullanılmayan antibiyotiklerin önüne geçilebilir. Antimikrobiyallerin uygunsuz kullanılması, hem gereksiz antibiyotik direncine yol açar ve hastanın hayatını tehlikeye sokar hem de tedavi masraflarını arttırır. Bu durum aynı zamanda antibiyotiğe dirençli olan mikroorganizmaların ortaya çıkmasına da neden olur. Bakterilere bağlı olan boğaz ağrısının tedavisinde kullanılabilecek antibiyotikler şunlardır;

Amoksisilin

Penisilin

Eritromisin

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Enfeksiyona Bağlı Olan Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yumuşak gıdalar tüketmek,

Bol sıvı tüketmek (su, ballı ve limonlu açık çay, meyve suyu) ve dinlenmek,

Ilık ve tuzlu suyla sık sık gargara yapmak (2 bardağa 1 çay kaşığı ya da 0,5 litre suya 5 ml tuz olacak şekilde),

Eğer ateş ve ağrı varsa asetaminofen veya aspirin almak (20 yaşından küçüklere aspirin verilmemelidir),

Sigara içmemek, içilen yerlerden kaçınmak,

Buharlaştırıcı veya nemlendirici kullanarak odanın nemini arttırmak,

Boğaz pastili kullanmak (5 yaşından küçük çocuklara boğaz pastili verilmemelidir).

Boğaz ağrılarının birçoğu rahatsız edici olmakla birlikte, zararlı değildir ve 5 ile 7 gün içerisinde kendi kendine geçer. Aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçını yaşıyorsanız doktora görünmelisiniz;

Nefes almada veya yutkunmada aşırı zorluk,

Bir haftadan uzun süren şiddetli baş ağrısı,

Boğazın arka tarafında isilik veya irin oluşması,

Boyun bölgesinde acıyan ve şişmiş lenf düğümleri,

Balgam veya tükürükte kan görülmesi,

Uzun süren ses kısılması,

Sıklıkla nükseden boğaz ağrısı,

İdrar çıkışında azalma

Şiddetli yorgunluk ve gözlerde içe doğru çökme.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, boğazda enfeksiyon oluşuma yol açar ve boğaz ağrısı meydana gelir. Sebebi ne olursa olsun, boğazı yumuşak tutmak ve boğaz ağrısını hafifletmek için bazı bitkilerden yararlanılabilir. Özellikle bitki çayları, boğaz enfeksiyonlarına karşı faydalıdır ve öksürüğü hafifleterek boğazın tahriş olmasını önler.

Adaçayı: Soğuk algınlıklarında etkili bir rolü vardır. Ayrıca öksürük ve boğaz enfeksiyonu için oldukça etkilidir. Anti inflamatuar ve anti mikrobiyal özelliği ile boğaz enfeksiyonunun azaltılmasına katkı sağlar. Adaçayına limon ekleyerek tüketebilir ve vücudunuz için C vitamini desteği sağlayabilirsiniz.

Meyan Kökü Çayı: Meyan kökü, boğaz enfeksiyonlarına karşı uzun zamandır kullanılmaktadır. Boğaz enfeksiyonu dışında ülser, ağız içi yaraları, viral enfeksiyonlar ve alerji için de etkili bir bitkidir. Meyan kökü çayı sıcak ya da soğuk olarak tüketilebilir. Ayrıca hazırladığınız çayı soğuduktan sonra gargara yapmak için kullanabilirsiniz (günde 3-4 defa). Meyan köküyle hazırladığınız çayı abartılı şekilde kullanmayın. Aksi halde potasyum seviyesini düşürebilir ve yüksek tansiyona neden olabilir.

Karaağaç Çayı: Genellikle Kuzey Amerika ülkelerinde, boğaz enfeksiyonuna karşı yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çay, karaağacın iç kabuklarından yapılmaktadır ve su ile karıştırıldığı zaman jel kıvamına dönüşür. Jel kıvamını alan bu madde, boğazın çevresini kaplar ve enfeksiyonu azaltır.

Okaliptüs Çayı: Üst solunum ve grip hastalıklarına oldukça iyi gelen bitkiler arasında yer alır. Boğazı yatıştırıcı bir özelliği vardır ve sinüzit, bronşit ağrılarını hafifletir. Okaliptüsü çay olarak kullanabileceğiniz gibi, kaynar suya ekleyerek buharını da soluyabilirsiniz. Hazırlanan çayı soğuduktan sonra gargara olarak da kullanabilirsiniz.

Papatya Çayı: Papatya çayının uyku düzenleyici ve sinirleri yatıştırıcı bir özelliği vardır. Boğaz ağrısı ve enfeksiyonu için de tüketilebilir.

Boğaz Ağrısı Nedir

Boğaz Ağrısı İçin İlaç Tedavisi
Şayet penisilin alerjisi mevcutsa; sefaleksin (oral yolla) 750 mg x 2 tane 10 gün boyunca. Hasta için uygun değilse, makrolidler alternatif olarak kullanılabilir,

Penisilin V 1,5 milyon birim x 2 adet 10 gün boyunca,

Antibiyotikler belirti süresini kısaltabilir,

Kültür sonucu doğrulanana kadar ilaç tedavisi uygulanmayabilir,

Belirtiler tekrar ortaya çıkmazsa, boğaz kültürünün tekrar yapılmasına gerek yoktur,

İbuprofen ve parasetamol gibi analjezik ilaçlar, antibiyotiklerden daha etkilidir,

Non-A streptokokun şiddetli olduğu hastalarda veya salgınlar sırasında, streptokok ilaçları (grup A) kullanılabilir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.