Arı Poleni Nedir, Arı Poleni Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Arı Poleni Nedir, Arı Poleni Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?
İçerdiği mineral ve vitaminlerle şifa veren arı poleni, herkes tarafından tüketilmesi gereken ve sağlık için birçok faydası olan doğanın sarı harikasıdır. Saf yani gerçek arı poleni, büyümeye doğrudan etki ediyor ve çocukların gelişimini hızlandırıyor. Ayrıca, solunum yolu hastalıklarına iyi geliyor, zekayı olumlu ölçüde etkiliyor. Polen, tokluk hissi veren etkisiyle metabolizmanın çalışmasına ve fazla yağın yakılmasına katkı sağlıyor. Erkek spermini ve kadın yumurtalarını güçlendirerek kısırlığı da önleyen arı poleninin faydaları bunlarla da sınırlı değil!

Arı Poleninin Faydaları Nelerdir?
Arı poleni, öncelikle çok güçlü bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüzden fazla besin içeren arı poleni, bu özelliği ile vücudu destekleyen mucize bir besindir. Arı poleninin %40’ı proteinden oluşmaktadır ve bunların tamamına yakını herhangi bir bozulmaya maruz kalmadan vücut tarafından kullanılabilir bir haldedir.

Polen, propolis bal, arı sütü ve arı zehri gibi ürünlerle hastalıklara karşı yapılan çalışmalar apiterapi olarak biliniyor. Apiterapi, arı ürünleri tedavisi anlamına gelir ve sağlığın korunması, hastalıkların iyileştirilmesi amaçlarıyla kullanılır.

Apiterapi, dünyanın birçok ülkesinde tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Özellikle son yıllarda, arı ürünleri ile hastalıkların tedavi edildiği çok sayıda apiterapi merkezleri kurulmuştur.

Faydaları eski dönemlerden beri bilinen arı poleni, Çin’de geleneksel bitki ilaçlarının temelini oluşturmaktadır.

Arı poleninin içeriğinde c vitamini, aminoasitler, B-kompleks, doymamış yağ asitleri, folik asit, karotin, enzimler ve anti oksidanlar bulundurur.

Demir, bakır, çinko, magnezyum, kalsiyum ve potasyum gibi sağlığa faydalı olan minerallerle birlikte kullanılan arı poleni, sağlık için çok daha fazla katkı sağlamaktadır.

Arı Poleni
Sentetik arı poleni yerine doğal arı poleni tercih edilmelidir. Her ne kadar doğal arı polenine görüntü olarak benzese de, sentetik polenin işçi arılara aşılama yapılarak elde edilme çabası, arıların ölümüne neden olmaktadır.

Arı poleninin bağışıklık sistemine faydaları mevcuttur. İçeriğinde B, C, D ve E vitaminleri, protein, meta karoten, doymamış yağlar, selenyum, magnezyum, kalsiyum, lektin, nükleik asit ve sistein maddeler barındıran arı poleni, sağlık için oldukça güçlü bir besindir.

Alerjilere karşı direnç sağlayan arı poleni, ayrıca stresle mücadele edilmesine yardımcı olur. Bunun için gereken yağ asitleri ve aminoasitlerin tamamı arı poleninde mevcuttur.


İştah açıcı özelliğinden dolayı, zayıflık probleminde arı poleni kullanılabilir.

Arı poleni kansızlığa karşı iyi gelmektedir.

Besleyici özelliği ile hastalıktan yeni çıkan kişileri hızlı şekilde eski enerjisine kavuşturur.

Arı Poleni Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Damar Hastalıkları: Damar tıkanması ve kireçlenmesi, en yaygın kalp hastalıkları arasındadır. Polenin içeriğinde bulunan yararlı elementler ve P vitamini, kandaki artıkların idrar yoluyla dışarı atılmasını sağlar ve damarları yumuşatır.

Sinir Sistemi Hastalıkları: Arı poleninde yüksek miktarda B1 vitamini bulunmaktadır. Yaşam düzeni ve düşünsel yorgunluk gibi durumlarda sinirleri zayıflayan ve güçsüz kalan kişilerin, günde 2 kaşık arı poleni tüketmesi sayesinde sakinleştikleri ve daha sağlıklı oldukları gözlemlenmiştir.

Sindirim Sistemi Hastalıkları: Ülser, gastrit ve kolit yaygın olarak görülen sindirim sistemi hastalıklarıdır. Özellikle ülser ve gastritin temel nedeni sinirseldir. Uygun gramajlar ile uygulanan polen kürleri, bağırsak ve mide sistemine bağlı olan bütün hastalıkların tedavisinde kesin sonuç vermektedir.

Kansızlık ve Zayıflık: Arı poleninin en belirgin özelliği, kan yapıcı ve iştah açıcı olmasıdır. Düzenli olarak kullanılan polen kürleri ile vücuttaki kan temizlenir, filtre edilir, kan seviyesi artar ve alyuvarların sayısı %30 oranında artar.

Solunum Sistemi Hastalıkları: Üşütme sonucu vücudun direnci kaybedilir ve solunum yollarında bakteriler ile virüsler hızla çoğalır. Kanın alyuvar ve antikor üretimini, aynı zamanda vücudun direncini arttıran polen solunum sistemi hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir.

Prostat: Prostat bezesi, erkeklerde idrar torbasının çıkışında ve ceviz büyüklüğünde olan doğal bir subaptır. Prostatitis ise prostatın iltihaplanması şeklinde ortaya çıkan yaygın bir hastalıktır. Prostat hastalıklarında arı poleninin antibiyotiklerden daha fazla etkili olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Arı Poleni Nedir
Yaşlılık Sorunları: Dinçlik kazandıran ve enerji üreten arı poleni, özellikle ileri yaşta olan kişilerde çok faydalı bir besindir. Hücre tazeleyici, kan yapıcı ve uyarıcı özellikleri olan polen, cinsel istikrarsızlık sorununun tedavi edilmesine de katkı sağlamaktadır. Kısır olan bireylerde yaygın olarak kullanılan polen, sperm üretimine de katkı sağlar. Beynin merkezinde nohut büyüklüğünde bulunan hipofiz bezi, bazı zamanlarda erkeklerde husyelere, kadınlarda ise yumurtalıklara sinir telleri vasıtasıyla mesaj göndererek sperm ve yumurta üretimini sağlar. Stres, şok, korku veya beyin rahatsızlıkları gibi sebeplerle hipofiz bezinin görevini yapamaması sonucu erkekte ozosperm, kadında ise ovülasyon yokluğu adı verilen canlı sperm kıtlığı ve kısırlık ortaya çıkar. Kaliteli ve dozajlı bir arı poleniyle birlikte kullanılan arı sütü, kırmızı ginseng ve bal, hem vücuda mükemmel doğal protein, vitamin, aminoasit ve mineral katkısı yapar hem de hipofiz bezindeki spazmı çözüp, canlı sperm ve yumurta üretimine katkı sağlar.

Bebeklerde ve Gençlerde Polen KullanımıYeni doğan bebeklerin anne sütüyle beslenmesi gerektiği bir gerçektir. Şayet anne dengeli ve yeterli bir beslenme şekline sahipse, anne sütünün kalitesi bebeğin vücut ve beyin gelişimi açısından yeterlidir. Süt verme zamanlarında polen tüketilmesi, bebeğin kemik ve kas yapısının güçlenmesine, beden ve beyin gelişimine, en önemlisi de bağışıklık sisteminin güçlü olmasına katkı sağlar. Ayrıca, polenle beslenen bir annenin bebeğe verdiği süt daha uzun süreli olmaktadır. Bu sayede bebeğin gelişim bozukluğu ve kabızlığı önlenir, hastalık kapmamasına katkı sağlar ve gazı giderir.


Gelişim çağında olan çocukların bol miktarda proteine, kaloriye, madenlere ve vitaminlere ihtiyacı vardır. Arı poleni, enerji veren vitaminleri fazlasıyla karşılar, kas ve kemiklerin güçlenmesini sağlar, zihni kuvvetlendirir. Özellikle fast-food tarzı beslenme alışkanlıklarına başlandığı ergenlik döneminde tüketilen arı poleni, gelişimi hızlandırır, gerekli olan aminoasit ihtiyacını karşılar ve hem beden olarak hem de beyin olarak gençlerin daha güçlü olmalarını sağlar. Günlük olarak tüketilecek 35 gram polenin, vücudun yaşam mücadelesinde ihtiyaç duyduğu bütün besinleri bünyesinde bulundurduğu, birçok doktor ve beslenme uzmanı tarafından tavsiye edilmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içeren arı poleni, normal beslenme koşullarından uzak kalındığında vücutta oluşabilecek çatlakların doldurulması amacıyla önerilebilecek en iyi sağlık ürünlerinin başında gelmektedir. Arı poleni ve ürünleri, açıkla savaşılan bölgelerdeki insanların beslenmelerine katkı sağlamak amacıyla sıklıkla kullanılan bir ürün konumundadır. Polenin faydalarını görebilmek için, önerilen miktar kadar (günlük 35 gram) tüketilmesi gerekmektedir.

Arı Poleni Yan Etkileri
Arı Poleninin Yan Etkileri Var mıdır?
Arı poleninin bunca faydasının yanı sıra, sağlık bakımından kendine özel etkileri bulunmaktadır. Arı zehrine karşı alerjisi veya hassasiyeti olan bireylerin arı poleni kullanımından uzak durması gerekmektedir. Arı zehrine alerjisi olan kişiler için ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçların dışında bazı yan etkileri de olabilir. Arı poleninin az risk taşıyan yan etkileri ve yüksek potansiyeli nedeniyle, günlük beslenmeyi destekleyen arı poleni ürünlerinin tercih edilmesi daha doğru bir seçim olacaktır. Arı poleninin genel olarak hazmı zor olan kabuklardan oluştuğunu da bilmeniz gerekir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.