Antidepresan Nedir, Antidepresan Hangi Hallerde Kullanılır ve Zararları Nelerdir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Antidepresan Nedir, Antidepresan Hangi Hallerde Kullanılır ve Zararları Nelerdir?
Antidepresanlar, psikolojik tedavi süreçlerinin en az kayıp ve zararla atlatılması için önemi olan ve depresyonun medikal tedavi sürecinde kullanılan haplardır. Bu hapların beklenen etkiyi göstermeleri için en 3 haftalık bir süreyle kullanılması gerekmektedir. Tedavi sona ermeden ilacın bırakılması psikolojik rahatsızlığın tekrarlamasına yol açacağından, tedavi bitene kadar kullanılması tavsiye edilir. İlacın asıl amacı beyni etkilemek olduğundan birçok yan etkisi bulunur. Yan etkiler ilacın kullanıldığı süreç içerisinde ortaya çıkabileceği gibi, tedavi bittikten sonra da ortaya çıkabilir. Psikolojik rahatsızlıklar, depresyon ve stres gibi durumlarda kullanılan ilaçların tamamına antidepresan denilmektedir. Bu ilaçların birçoğu yanlış şekilde kullanıldığı için faydadan çok zarar veriyor.

Antidepresanlar Hangi Hallerde Kullanılır?
Psikiyatri amaçlı kullanılan tüm ilaçlara halk arasında antidepresan adı veriliyor. Bu ilaçlar, öncelikle depresyonun tedavisi için kullanılan bir ilaçtı. Bugün ise birçok psikiyatrik rahatsızlıklarda kullanılıyor. Kaygı bozuklukları, depresyon, panik atak, takıntı hastalığı, uyku problemleri, sosyal fobi ve daha pek çok psikiyatrik vakalarda hekimler tarafından hastalara öneriliyor. Antidepresanlar, aslında şeker ve tansiyon ilaçlarından çok farklı değildir. Bu ilaçlarla ilgili en önemli husus, tanıdık veya arkadaş tavsiyeleriyle kullanılmaması gerektiğidir.

Bazı insanlar kimi zaman bir tane antidepresan içip iyi olduklarını zannederler. Bu tamamen bir yanılgıdır. Oldukça yaygın kullanılan antidepresan ilaçlar, diğer bütün ilaçlar gibi yan etki yapabilir. Herhangi bir yan etki görüldüğünde zaman geçirmeden doktora gidilmeli ve yardım istenmelidir. Psikiyatrik rahatsızlıkların tedavi edilmesindeki en önemli şey işbirliği yapmaktır. Dolayısıyla, herhangi bir sorun yaşandığında doktorlarla işbirliği yapmak gerekmektedir.

Anti Depresan
Antidepresan ilaç kullanan kişiler, diğer kişilere göre daha hassas olabilirler. Bundan dolayı genellikle ilacın prospektüsü okunur. Burada gördükleri birçok yan etki sonucunda da ilacı kullanmaktan vazgeçebilirler. Bu tür kaygılar yaşayanlar, konu hakkında bilgilenmek için doktorla görüşmelidir. Korku veya endişeyle ilacın kullanılmaması sonucu, hastanın sağlığı olumsuz yönde etkilenebilir. Bu ilaçlarda en sık görülen yan etkiler; iştahsızlık, uyku hali, kilo alımı, mide bulantısı, ishal, kabızlık, cinsel isteksizlik ve sersemliktir. Bunların dışında aşırı bir keyif veya neşe hali görülürse yine doktora gitmek gerekir. Böyle durumlarda doktorun tavsiyesi üzerine ilaç değişimine gidilebilir.

Antidepresan Kullananlar İçin Önemli Bilgiler
Bu ilaçlar sadece, doktor tarafından reçete edildiği zaman kullanılmalıdır.

Antidepresanlar ilk kullanıldığında hemen etki etmez. Etkisi genellikle 2-3 hafta sonra başlamaktadır.

Psikiyatrik hastalıkların tedavisinde çoğu zaman 6 aylık bir süreyle kullanılabilir.

İlacın kullanılmaya başlanmasından sonra belli aralıklarla kontrole gidilmelidir.

Antidepresan ilaçlara başlarken psikiyatriste danışılmalıdır ve bu durum ilacın bırakılması konusunda da geçerlidir.

Diğer ilaçlarla birlikte kullanılacaksa mutlaka doktora danışılmalıdır.

Uyku sorunlarında, çevreden gelen önerilerle bu ilaçları kullanmak doğru değildir.

Antidepresan ilaçların çoğu sabaları tok karnına alınır.

Bu tür ilaçların çok az bir kısmı uykuya neden olur.

Her psikiyatrik problemlerde, her antidepresan kullanılmaz.


Bu ilaçların az bir kısmı bağımlılık yapabilir. Bu tür ilaçlar özel yeşil reçeteyle satılmaktadır.

Antidepresanlar insanların karakterini değiştirmez ve bu ilaçlar “kafa yapma” amaçlı kullanılamaz.

Psikiyatrik sağlık sorunlarında dünyanın her yerinde kullanılan bir ilaçtır.

Antidepresan ilaç kullanan kişiler tehlikeli veya korkulacak kişiler değildir.

Antidepresanlar insanları robotlaştırmaz ve birçok insanın antidepresan kullandığı fark edilemez.

Antidepresanlar “işe yaramayan ilaç” değil, tedavi edici ilaçlardır.

Çocuklarda Antidepresan Kullanımı
Antidepresan ilaçlar, çocuklarda ve ergenlik dönemine yeni giren gençlerde genel olarak ruhsal bozukluklar ve depresyonun tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak, antidepresanlar komplikasyonlara ve bazı olumsuz yan etkilere yol açabilir. Bu tür ilaçların yanlış ve kontrolsüz kullanım sonucu, bilhassa gençlerde intihar girişimine neden olduklarına dair ciddi uyarılar mevcut. Hal böyle olunca, birçok aile paniğe kapılıyor, fakat paniğe mahal vermeden çocuğun tedavisi için bazı gerçeklerin bilinmesi gerekiyor. Bu sayede çocukların sağlığı hakkında doğru kararlar alınabilir.

FDA (ABD İlaç ve Gıda Dairesi), yapılan klinik deneyler sonucunda antidepresan ilaçların çocuklarda ve ergenlerde intihar girişimine veya düşüncesine neden olabildiğini açıkladı. Analizlere göre, antidepresan kullanan çocuklarda intihar eğilimi riski %4 oranında artıyor. Bazı araştırmacılara göre ise, bu uyarılar tamamen gereksiz ve anlamsız. Bu bölümde yer alan araştırmacılar, antidepresan kullanan çocuklardaki intihar eğiliminin azaldığını savunuyor. Her ne olursa olsun, bu tür söylemler çocukların tedavi edilmesinde antidepresanların kullanılmasını engellemiyor. Yapılan uyarılar, ilacın olumsuz etkilerinin ağır basması hallerinde tedbir olarak düşünülmelidir.

Antidepresan Haplar
Birçok çocuk için antidepresan ilaçlar depresyon, ruhsal sağlık sorunları ve diğer obsesif kompulsif bozuklukların tedavisi için etkili olmaktadır. Hastalıkların tedavi edilemediği durumlarda, ilgili çocuk düzenli bir hayata sahip olamaz ve günlük aktivitelerini normal şekilde yerine getiremez. ABD ilaç ve gıda dairesi 9 adet antidepresan ilacı analiz etmesine rağmen, tüm antidepresanların intihar eğilimine neden olabileceği kaygısı devam ediyor. Bu konuda yapılan uyarılar ise “kara liste” olarak adlandırılıyor. FDA tarafından reçeteli ilaçlar hakkında yapılan en önemli güvenlik uyarısı da budur. İlgili uyarı dikkat çekecek şekilde antidepresanlarla birlikte verilen prospektüslerde de yer aldı. Bunun dışında, ilaçların riskleri ve alınması gereken tedbirler hakkında hasta bakıcılara ve ailelere önerilerde bulunulan tıbbi bir rehber veriliyor.

Antidepresan kullanılmadan önce, çocukların baştan sona değerlendirmeden geçmesi gerekir. Bu değerlendirmeler içerisinde şunlar yer almalıdır; psikiyatrist tarafından fiziksel bir muayene ve sınav yapılmalı. Çocukta bulunan potansiyel risk faktörlerinin analiz edilmesi, çocuğun hiperaktivite ve bunalım gibi ruhsal problemleri olup olmadığının bilinmesi ve ailede herhangi bir ruhsal hastalığın bulunup bulunmadığının incelenmesi gerekir.

Çocukların hangi depresanları kullanabileceği konusuna gelirsek; FDA tarafından onaylanan Fluoxetine ilacı reçete edilebilir. Doktorlar tarafından piyasadaki herhangi bir antidepresan ilacı verilebilir, fakat FDA çocuklardaki depresyonun tedavi edilebilmesi için sadece Fluoxetine ilacını onaylıyor. Buna ek olarak, Lexapro (Escitalopram) adlı ilaçta 12 yaş ve üzerindeki çocukların tedavisi için onay aldı. Diğer antidepresan ilaçların reçete edilmesi konusunda, doktorların kendi tıbbi hükümleri geçerli olabilir. Off Label yani ruhsat dışı ilaç kullanımı olarak tanımlanan bu uygulama şekli, çocuklar ve ergenlik dönemindeki gençler için bütün ilaç çeşitlerinde kullanılmaktadır.

Antidepresan Kullanırken Hangi Belirtilere Dikkat Edilmelidir?
İntihar eğilimi ya da bu eğilimin işaretleri bazen kolaylıkla anlaşılamaz. Bu düşünceye sahip olan bir çocuk veya genç, genellikle durumunu açıkça anlatmak istemez. Yine de bu konudaki bazı belirtiler size ipucu verebilir. Bu belirtiler şunlardır;

Kendine zarar verme veya yaralama

Ölüm hakkındaki düşünceler

İntihara teşebbüs etme

Uyku sorunları ve panik ataklar

Gittikçe artan üzüntü hali

Aşırı telaş ya da huzursuzluk hissi

Düşmanlık, şiddet ya da saldırganlık

Davranış ve konuşmalarda aşırı artış

Okulda yaşanan akademik ya da sosyal problemler

Sürekli yalnız kalma isteği

Kötüleşmiş ya da yeni bunalım hissi.

Antidepresan Nedir
Şayet çocukta bu belirtilerden biri ya da birkaçı varsa, durumu gittikçe kötüye gidiyorsa, hareketleri bakıcısını veya öğretmenini endişelendiriyorsa zaman geçirmeden doktora gidilmesi gerekir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.