Zübeyde Hanım kimdir? - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Nisan 17, 2017

Zübeyde Hanım kimdir?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Zübeyde Hanım kimdir?
Yüce Türk milletinin kurtarıcısı, Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi O…
Yaşadıkları türlü zorluk sayesinde küçük Mustafa, Atatürk oldu… Hep hasretlik çektiler… Savaş yılları, bir devletin kurulma sancıları… ‘Mavi gözlü dev’i doğurduğu için bir millet O’na hep minnettar kalacak…

Kısaca hayatını özetleyelim…
Zübeyde Hanım 1857 yılında Selanik’te doğdu. Orta Anadolu’dan göç ederek, Selanik’in batısında Arnavutluk sınırına yerleştirilen yörüklerden, Hacı Sofi ailesinden Feyzullah Ağa’nın kızıdır.
Selanik’te Gümrük Muhafaza Teşkilatı’nda memur olan Ali Rıza Efendi ile evliliğinden beş çocuk sahibi oldu. Fatma ve Ömer’i daha küçükken kaybetti. 1888 yılında Mustafa ilkokuldayken kocasını da kaybeden Zübeyde Hanım, zaman zaman çocukları ile birlikte kardeşi Hüseyin Ağa’nın çiftliğine giderdi. Bu sırada, Atatürk’ün ifadesiyle; iyi kalpli bir insan olan Ragıp Bey’le evlendi. Kızlarından Naciye de çok yaşamadı.

Balkan harbinden sonra, birçok Türk ailesi gibi, kızı Makbule ile birlikte Selanik’ten göç etti. İstanbul’a gelerek Beşiktaş-Akaretler’de bir eve yerleşti. Milli Mücadele yıllarında Ankara’ya gelen Zübeyde Hanım, 1919′da ayrılmak zorunda kaldığı oğlunu, yıllar sonra Ankara’da Devlet Başkanı olarak gördü.


14 Ocak 1923′te tedavi amacıyla gittiği İzmir’de 66 yaşında vefat etti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder