Üniversitelerde e-kayıt dönemi! - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Nisan 06, 2017

Üniversitelerde e-kayıt dönemi!

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Üniversitelerde e-kayıt dönemi!
Devlet üniversitelerini kazanan öğrenciler e-kayıt yaptırabilecek!..
Devlet üniversitelerine yerleşen öğrenciler, isteğe bağlı olarak kayıtlarını “e-devlet” kapısı üzerinden yaptırabilecek. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), gelecek eğitim öğretim döneminde devlete ait yüksek öğretim kurumlarına yerleşen öğrencilerin elektronik kayıt (e-kayıt) yaptırabileceğini bildirdi.

Yüksek Öğretim Bilgi Sistemi çalışmaları kapsamında ilk olarak 2014-2015 eğitim öğretim döneminde 32 devlet üniversitesinde başlatılan e-kayıt uygulamasına, gelecek dönem devlete ait tüm yüksek öğretim kurumlarında geçilmesine karar verildi. Uygulamaya, özel yetenek programları ile yüksek öğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen (sağlık raporu, heyet raporu gerektirdiğinden) bazı programlar dahil edilmeyecek.

E-kayıt yaptırmak isteyenler, “ adresinde “e-hizmetler” bölümü altındaki “Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı” başlığıyla açılacak “üniversite e-kayıt” seçeneğini tıklayarak, işlemini gerçekleştirebilecek.

İşlemini tamamlayan öğrenciler, kayıt olduklarını gösteren barkodlu çıktı alabilecek. Uygulama, 2015-2016 öğretim dönemi için ÖSYM’den temin edilecek yerleşen verisindeki öğrencileri kapsayacak. E-kayıt tarihleri, ÖSYM yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra duyurulacak.

İsteğe bağlı olan uygulamayla, devlete ait yüksek öğretim kurumlarına yerleşen öğrenciler “e-devlet” kapısı üzerinden elektronik kayıtlarını gerçekleştirebilecekleri gibi üniversitelerine giderek şahsen de kaydolabilecek.e-kayıt

Elektronik sistemi tercih eden öğrencilerin, üniversitelere giderek tekrar kayıt yaptırmasına gerek olmayacak. Öğrenciler, işlemin ardından üniversitelerin duyurduğu tarihte ders kayıtlarını yaptırarak eğitime başlayabilecek.

Vakıf üniversitelerinde uygulanacak mı?
Vakıf üniversitelerinde kesin kayıt işleminin eğitim ücretinin ödenmesinden sonra gerçekleştirildiği hatırlatılan açıklamada, farklı üniversitelerde değişik gereksinimler olması nedeniyle uygulamanın şu an için devlet üniversiteleriyle sınırlı tutulduğu bildirildi.


Açıklamada, “Sistemin tüm devlet üniversitelerinde başarılı uygulanması, vakıf üniversiteleri için de e-devlet kapısının gerekli ek süreçlerinin tamamlanmasının önünü açacaktır. 

Yeni yerleşen öğrencilerin, genellikle aileleriyle kayıt işlemleri için üniversitenin bulunduğu şehre gittikleri anımsatılan açıklamada, yurt ve eve yerleşmenin de ayrı süreçler olduğu belirtildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder