Trombosit Nedir, Trombosit Düşüklüğü ve Yüksekliği Neden Olur?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Trombosit Nedir, Trombosit Düşüklüğü ve Yüksekliği Neden Olur?
Trombosit, kanın şekilli elemanları arasında yer alır ve en önemli görevi kanamayı durdurmasıdır. Trombosit düşüklüğünde kanamaya yatkınlık, yüksekliğinde ise damar içinde pıhtı yani tromboz oluşumu görülür. Yetişkin ve sağlıklı bir kişide 150-400 bin arasında trombosit hücresi mevcuttur. Trombositler kemik iliğinde bulunan büyük hücrelerin (megakaryosit) parçalarından meydana gelmektedir, çoğalmalarını kontrol eden organ ise karaciğerdir. Kan içindeki trombositlerin ömrü 9-10 gün arasındadır ve bu sürenin geçmesinden sonra dalak tarafından parçalanıp ayrışırlar. Dalağın alınması veya hasar görmesi trombosit yüksekliğine, dalağın güçlenmesi ise trombosit yıkımının çok olmasına yol açabilir. Dalağın büyümesine bağlı olan trombosit düşüklüğünde hastalara genellikle splenektomi (ameliyatla dalağın alınması) uygulanmaktadır.

Trombosit
Düşük Trombosit Nedir, Trombosit Düşüklüğünün Nedenleri Nelerdir?
Trombositopeni yani düşük trombosit sayımı; kanda bulunan trombosit sayısının 150 binden daha az olması durumudur. Trombositin kan sayımları sonucunda düşük çıkması ile periferik yayma kullanılır ve tanı konur. Trombosit sayısının 100 binden daha az olmadığı durumlarda herhangi bir kanama riski olmaz. 50 binden az olursa, büyük kanamalara yol açması kaçınılmazdır. Trombosit düşüklüğünün temel nedenleri şunlardır;

Kemik iliğindeki anormallikler
Trombositin aşırı yıkımı: Antikorlar, trombositlere karşı oluşur ve trombositlere yapışarak dalak ya da karaciğerde yıkılmasına sebep olur.

Dalak büyüklüğü: Trombosit yıkımlarını arttıran nedenlerden biri de dalağın büyük olmasıdır.

Trombositler ya da diğer adıyla Platelet (PLT), kandaki en küçük şekilli hücrelerdir ve bu hücrelerin çekirdekleri bulunmaz, fakat RNA içerirler. Kemik iliğinde oluşan trombositlerin yaklaşık %65’i kanda, %35’i ise dalakta bulunmaktadır. Damar bütünlüğünü sağlamak, kanı pıhtılaştırmak, damar duvarı yırtılmaları esnasında kanamanın durdurulmasını için plak oluşturmak gibi görevleri mevcuttur. Trombosit üretimi için görev yapan trombopoitein hormonu, trombosit yapımını uyarır, çoğalmasını kontrol eder. Bundan dolayı dalak işlevlerindeki azalma trombositin artmasına, dalak işlevlerindeki aşırı artış ise trombositin düşmesine neden olur. PCT, hemogram testinde trombositlerin dağılım genişliğini göstermektedir ve ortalama olarak değerleri 0,1 ile 1,0 arasındadır. Hemogram testinde ortaya çıkan değerlerden biri de MPV’dir. MPV değeri, trombositlerin ortalama büyüklüklerini göstermektedir. MPV değerlerinde görülen artış, trombositlerin daha büyük olduğu anlamına gelir.

Tombosit Nedir
Yüksek Trombosit Nedir, Trombosit Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir?
Trombositin yüksek olduğu durumlarda, damar içerisinde bulunan hücreler pıhtılaşır ve damarların tıkanmasına neden olur. Bunun sonucu olarak, kan istediği yere ulaşamaz ve oluşan pıhtı birçok önemli sağlık sorununa yol açar. Trombosit hücrelerinin üreme olayı, dalak yardımıyla eski hücrelerin parçalanması ve yenilerinin üretilmesi şeklinde olur. Bazı durumlarda ise, vücut işlem sırasını karıştırarak eski hücreler yok edilmeden yenilerini üretebilir. Bu durumun ardından trombosit hücrelerinde yükselme meydana gelir ve kan içerisindeki yüksek trombosit yoğunluktan dolayı damarlarda pıhtı yapar. Ana damarlarda ve beyne yakın bölgelerde oluşan pıhtılar, kişinin beyin felci geçirmesine neden olur. Basit gibi görülen, ancak çalışma sisteminin bozulması sonucunda çok ciddi hasarlara yol açan bir durumdur. Trombosit yüksekliğinin dengesini sağlayan organ ise dalaktır. Dalakta oluşan hasar veya dalağın alınması trombosit hücrelerinin artmasına ya da azalmasına sebep olur. Ortalama olarak her insanda 150 ile 400 arasında bulunan trombosit, bebeklerde ve çocuklarda biraz daha yüksek miktarda olur. Trombosit yüksekliğinin nedenleri ise şunlardır;


Kemik erimesi veya kemik iliğinin iltihaplanması,
Demir eksikliği,
Dalağın alınması ya da işlevinin bozulması,
Kırmızı kan hücresinin kemik iliği tarafından fazla üretilmesi.

Yüksek Trombosit Tedavisi
Trombositi yüksek olan kişilerde tedavi şekli, hastalığın şiddetine ve kişinin yaşına göre farklılık göstermektedir. Trombosit yüksekliği primer ve sekonder olmak üzere iki şekilde gerçekleşir. Sekonder yani ikincil olarak ortaya çıkan trombosit yüksekliğinin öncelikle neden olduğu araştırılır. Bulunan sonucun tedavi edilmesiyle de trombosit yüksekliği iyileşme gösterir. Primer yani birincil olanda ise, tedaviye küçük dozlarda aspirinler ile başlanmaktadır. Hastalığın şiddetine göre kişiye daha yoğun ilaçlar ile antibiyotikler verilebilir.

Trombosit yüksekliği olan hastalar genel olarak 10 gün içinde düzelme gösterirler ve herhangi bir tedaviye gerek olmadan hastanın trombosit değerleri normale iner. Trombosit sayıları bazı durumlarda 10 ile 20 bin ul seviyelerinde olur ve bu tür vakalarda şiddetli kanamalar oluşur. Trombosit sayısının arttırılmasını gerektiren bu tür durumlarda hastaya trombosit transfüzyonları verilir. Hastanın bu ilaçlarla iyileşmesi mümkündür, ayrıca sorunun tekrar yaşanmaması adına hastanın trombositopenin yapan ilaçlardan uzak durması gerekmektedir.

Trombosit Tedavisi
Çocuklarda Trombosit Yükseliği, Düşüklüğü ve Normal Değerleri Nedir?
Hemogram testi, hemostaz ve pıhtılaşma sistemi bozukluklarının analiz edilmesi amacıyla yapılan bir kan testidir. PLT yani trombositler kan pıhtılarının meydana gelmesi için görev yapan hücre parçalarıdır. Trombosit düşüklüğü, çocuklarda pıhtılaşmanın bozulmasına ve kanamaya olan eğilimin artmasına yol açar. Trombosit yüksekliği ise tromboz ihtimalini yani damarlardaki kanın pıhtılaşması riskini arttırır. Çocuklarda PLT yüksekliğinin olabileceği durumlar şunlardır;

Romatoid artrit,
Bazı kanser türleri,
Damar eksikliği anemisi,
Dalağın ameliyatla alınması (splenektomi) ve sonrası,
Akut enfeksiyonlar,
Myeloproliferatif bozukluklar (kemik iliği bozuklukları).
Çocuklarda PLT düşüklüğünün olabileceği durumlar ise şunlardır;
Bazı lösemi türleri,
İdiyopatik trombositopenik purpura (ITP),
Hipersplenizm,
Pernisyöz ve aplastik anemi,
Masif kan transfüzyonu,
Kemik iliğinin baskılanması,
Bazı enfeksiyon türleri.
Trambosit değerleri, çocuklarda yetişkinlere nazaran biraz daha yüksek seviyelerde olmaktadır. Normal değerler ise şöyledir;

0-3 yaş arası çocuklarda 130-400 K/mm3
4-5 yaş arası çocuklarda 180-510 K/mm3
6-12 yaş arası çocuklarda 160-510 K/mm3
Çocuklarda trombosit düşüklüğü veya yüksekliği görülürse, hematoloji doktoruna görünmek en doğru seçim olacaktır.

Trombosit Testi Nasıl Yapılır?
Diğer kan testlerinde olduğu gibi, tüp içerisine dirseğin iç kısmından kan alınır ve test için laboratuvara gönderilir. Kan, bazı içerikleri vücudun farklı bölgelerine taşıyan bir araç işlevi görür. Bu içerikler; atık, besin, çeşitli kimyasallar ve hormonlar olabilmektedir. Bahsedilen içeriklerin, kanda normal değerlerde olup olmadığının ortaya çıkarılması için tıbbi kan testleri yapılır. Bu içeriklerden biri de trombositlerdir ve PLT kan sayım testinin yalnızca bir bölümünü oluşturmaktadır. Hastanın tıbbi durumunun anlaşılması bakımından, kan sayım testinin önemi oldukça fazladır.
Trombositlerin en önemli amacı kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır ve herhangi bir yaralanma durumunda kanın pıhtılaşmaya başlaması gerekir. Kan kaybının daha çok yaşanmaması ve yaranın kapanması için önemlidir, nitekim küçük yaralanmalarda bile yüksek miktarda kan kayıpları yaşanabilir. Trombosit değerinin düşük olduğu kişilerde sıklıkla kanama görülebilir. Aşırı olduğu zamanlarda ise hastalarda nedensiz yere kanamalar olabilir ve hatta mikroskobik yaralanmalar sonucu başlayan kanama durmayabilir.

Trombositler normal olarak birbirine yapışır ve bu sayede pıhtılaşmayı sağlar, ancak trombositin aşırı düşük olduğu durumlarda bu pıhtılaşmayı gözlemlemek çok zordur. PLT yani trombositin aşırı yüksek olması da kanda bulunan trombosit miktarının yüksek olduğuna işaret eder. Bunun anlamı, gerekli olmadığı halde kanın pıhtılaşması demektir. Pıhtılaşma, herhangi bir iç ya da dış kanama esnasında olması gereken bir durumdur. Şayet herhangi bir kanama olmadan kanda pıhtılaşma gerçekleşiyorsa, bu durum damarların tıkanmasına sebep olur. Ayrıca bu pıhtılaşma bazı durumlarda kan akışının hızına etki eder ve bunun sonucu olarak kalp rahatsızlıkları ortaya çıkabilir.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.