Trans Kadın Nedir?

Düzenle
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Trans Kadın Nedir?
Fiziksel açıdan kadınsı özelliklere sahip, fakat eril cinsiyet kimliğinde olan bireyler, kadından erkeğe transseksüel, yani trans erkek olarak nitelendirilmektedirler. Fiziksel açıdan erkeksi özelliklere sahip, fakat dişil cinsiyet kimliğinde olan bireyler ise, trans kadın olarak tanımlanmaktadırlar.

Bugünlerde trans kadınlar medyada daha görünür durumda. Buna rağmen trans kadınlarla ilgili bilinen çok fazla yanlış bilgiler var. İşte onlar.. Bu tamamen cinsel memnuniyetle alakalı bir durum Canım. Hayır. Trans kadınlar geçiş yapar çünkü cinsiyetleriyle bir uyumsuzluk içindedirler ve doğuştan sahip oldukları cinsiyete ait değillerdir. Geçiş yalnızca cinsel anlamda memnuniyet için değil, kendine karşı dürüst olmakla da alakalı bir durum.

Değişim için geçirilen Hormon tedavilerinin etkileri küçük olur
Ostrojen ve anti-androjenler trans kadınların vücutlarında büyük değişimler yaratır. Gözleri daha büyük yapar, kilo alma yapısını değiştirir, saç yapısında değişiklikler yaratır, memelerin gelişmesine neden olur. Bu yüzden ona değişim deniyor!

Doğuştan gelen cinsiyetin, sana cinsiyetini değiştirmemeni söyler
Bir trans kadın hormon tedavileri almaya başladığında, vücudun büyük oranda değişimi gibi,cinsellik anlamında da değişiklikler başlar.

Cinsellik değişken değildir
Trans olma sürecinden sonra çoğunlukla cinsellik anlayışımız da değişir. Ben trans olmadan önce kadınlardan hoşlanıyordum. Ama trans olma sürecim başlayınca cinsellik anlamında da değişiklikler yaşadım.

Genital bölge, hormon tedavileri sırasında değişim göstermez En büyük değişimlerden biri aslında özel bölgelerinde olur. Kesilir ve ostrojenle dişileştirilir. Trans kadınlar sadece teknoloji veya sanat dallarında çalışır Aksine trans kadınlar her yerdedir. Atletizmden gazeteciliğe, öğretmenlikten ofiste çalışmaya, düşünebildiğiniz her işte trans kadınlar çalışabilir. Dönüşüm ameliyatla sonlanır Ameliyat aslında büyük bir şans. Bıçak altına yatıp yatmamak bazı koşullar sonrası zorunlu hale gelebilir. Çoğu kişi ameliyat olmayı ve kozmetik ürünlerle değişmeyi seçmez, bazıları bunu tercih eder. Her iki seçime de yanlış veya doğru diyemeyiz, önemli olan özelimize saygı duyulmasıdır. Trans kadınlar sadece düz erkeklerle birlikte olur Trans kadınlar cinsellik konusunda açık bir bakış açısına sahiptir. Aseksüel de, gay ve düz erkekler de, her şey ve hiçbir şey olanlar da değerlidir. Düz kadının trans kadınla olduğu pek yaygın görülmez ama, iki trans kadının birlikte olduğu görülebiliyor.

Mats Brannstrom, rahim naklini gerçekleştirmeyi hayal ettiğinde, bu organı olmadan doğan ya da histerektomi (rahmin ameliyatla çıkarılması) zorunluluğunda kalan kadınlara yardım etmeyi amaçlamış. İsveç gibi taşıyıcı-anneliğin yasak olduğu ülkelerde, insanlara kendi çocuklarına sahip olma şansını vermek istemiş

Prosedürü kemirgen hayvanlar, koyun ve babunlar üstünde uyguladıktan sonra, ilk defa 2 yıl önce medikal olarak bir kadın hastasına uyguluyor ve kadın, bir erkek çocuk sahibi oluyor. Ardından diğer hastalarından da 4 bebek daha dünyaya geliyor. Ancak bu muazzam başarısı, hiç hesaba katmadığı bir etki yaratıyor. Bu gelişme, bazı trans-kadınlar (doğum sertifikasında erkek yazan ama kadın olarak tanımlanan) arasında bir umut ışığı doğuruyor.


Kulağa bu kadar fantastik gelen bir prosedürün, trans-kadınların bebek taşıyabilmesini mümkün kılıp kılamayacağını bilmek zor çünkü daha hayvanlar da bile denenmedi. Doğuştan kadın olan hastalardaki nakiller gerçekleştikçe, prosedürün ve ameliyatın daha rahat yapılması bekleniyor. Başarılı ameliyatlar gerçekleştikçe, trans-kadınlar gibi daha ileri aşama gerektiren uygulamalar için de bir kapı aralanmış olacak.

Yakın gelecekte böyle bir dönemi hayal etmek biraz zor. Ameliyat, doğuştan kadın olanlar arasında bile hala deneysel aşamada. Bir düzineden biraz fazla nakil gerçekleşmiş ve sonuçlar karışık. Mesela, Amerika’nın ilk girişiminde, 26 yaşındaki hastada komplikasyon olduğu için organ geri alınmak zorunda kalınmış. Ve sadece Brannstrom ve ekibinde bebek başarılı şekilde gerçekleşmiş.

Riskli Olasılıklar
Problem şu ki, rahim nakli aşırı derecede karışık, kaynak-bağımlı ve düzinelerce sağlık personeline ve dikkatli bir bakıma ihtiyaç var. İlk olarak; rahim, atar ve toplardamarlar bir kadavradan ya da canlı bir gönüllüden alınmalı. Ardından organ hızlı ve doğru bir şekilde(özellikle başarılı bir menstrüasyon fonksiyonu ) alıcıya nakledilmeli. Eğer bir komplikasyon oluşmazsa, bir yıl sonra doktor in vitro fertilizasyon ile embriyoyu rahme yerleştirebilir. Ardından, organdaki stresi azaltmak için ve hasta sinirler olmadığından kasılmaları hissedemeyeceği için, bebek sezaryenle doğmalı. Ve tabi organ naklinden sonra ve hamilelik esnasında da pek çok riskli yan etkileri olan çok güçlü anti-rejection ilaçlar alınmak zorunda.

Hamilelik, sadece fetüsü barındıracak bir dölyatağına sahip olmakla bitmeyen dinamik bir süreç. Dolayısıyla trans-kadınlar için sorunlar daha büyük. Fetüsü hamilelik boyunca desteklemek için vajinayla birlikte doğru hormonal çevreye ve fetüsü besleyecek damar düzenine de ihtiyaç var. Uzmanlara göre bu olağanüstü işlem teorik olarak mümkün, sadece kolay değil.

Şu şekilde işleyebilir: İlk olarak, hasta kastrasyon (bu olayda testislerin çıkarılması) işleminden geçirilip, yüksek dozda dışarıdan hormon verilmeli çünkü yüksek orandaki erkeklik hormonları, androjenler, hamileliği tehlikeye sokabilir. Ardından ameliyatla yeni-vajina oluşturulmalı ki, hasta regl olabilsin ve doktorlara rahme ulaşıp, rutin ve kontrolleri gerçekleştirebilsin. Yapay vajinanın yaratıldığı ve nakledilen rahme bağlandığı birkaç ameliyat gerçekleşmiş. Brannstrom’un doğuştan kadın hastalarının çoğunda Rokitansky Sendromu olarak bilinen, üst vajinanın olmaması durumunda, yeni-vajina ameliyatını uygulamış. (Genellikle alt vajinayı yukarıya doğru uzatıp genişleterek)Bu durumdan ayrı olarak, trans-kadınlarda da, kastrasyondan sonra yeni-vajina çoğunlukla penisten elde edilen deriyle yapılıyor.

Hormonal ve anatomik problemler aşılsa da, doğuştan yumurta yerine sperm üretenler için bir sorun daha ortaya çıkıyor. Kastrasyondan önce, kişinin spermleri toplanıp, donörün yumurtasıyla in vitro döllenip, oluşan embriyo da kişiye yerleştirilene kadar dondurulmak zorunda. Ardından, eğer embriyo başarılı bir şekilde yerleştirilirse, trans-kadın plasenta üretemeye ve süt salgılamaya başlayabilir. Uzmanlar en büyük problemin hormonlar olduğunu düşünüyor çünkü hangi dozda hangi oranlarda uygulanılması gerektiği bilinmiyor.

Biyolojik engellerin yanında maliyet ve etik gibi birtakım sorunlar da baş gösteriyor. Erkekten kadına geçiş için yapılan genital ameliyatlar zaten en az $ 24.000 tutarken, rahim nakli finansal olarak ulaşılması neredeyse imkansız olur. Bunun yanında bazı jinekologlar, taşıyıcı-annelik ve evlat edinme gibi olanaklar varken; hayati bir durum söz konusu yokken böyle bir ameliyatın büyük bir risk olduğu görüşündeler. Diğer bir durum da nakledilecek organı bulabilmek. Kadından erkeğe geçmek için yapılan ameliyatlarda, 3 hastadan 1 inin organı bağışlamak istediği biliniyor. Ancak böyle bir protokol olmadığı için, teklifleri geri çevriliyor.

Brannstrom, dünyanın her yanından transgender bireylerden mail aldığını söylüyor. Ama Brannstrom, henüz bu prosedürü gerçekleştirmeyi planlamıyor; onun yerine rahimsiz doğan, kanser yüzünden rahmini kaybeden ya da diğer birtakım hastalıklardan kaynaklanan problemlere odaklanmak istiyor.

Hiç yorum yok

4. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Dizin Yayınları Trafik Güvenliği Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Koza Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Doku Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yıldırım Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Çalışma Cevapları

4. Sınıf Dikey Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Lider Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayıncılık İngilizce Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

5. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

5. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Semih Ofset Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf İlke Basım Yayınları Din Kültürü Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Başak Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Matematik Mega Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf İngilizce Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ez-De Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Matematik Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ada Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf İngilizce Pantera Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Türkçe Dörtel Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İngilizce Tutku Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayıncılık Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Gizem Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

9. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

9. Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

9. Sınıf İngilizce Teenwise MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Temel Dini Bilgiler (İslam 1-2) Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf MEB Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Müzik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları

10. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı BirYay Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları

10. Sınıf Hz. Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Ata Yayınları

10. Sınıf Biyoloji Açılım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Dikey Yayınları cevapları

10. Sınıf Din Kültürü Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Korza Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Arapça Meb Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

11. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

11. Sınıf Akaid ve Kelam Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Felsefe Semih Ofset SEK Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Seçmeli Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

11. Sınıf Biyoloji Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Fizik Netbil Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kimya Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yıldırım Yayınları Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf İleri Temel Matematik Ders Kitapları Cevapları

11. Sınıf Türk Edebiyatı Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. SINIF DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

12. Sınıf Hz Muhammedin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Nova Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Matematik Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Mantık Cem Veb Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Türk Edebiyatı Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Lider Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Dil ve Anlatım MHG Yayınları Cevapları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Top Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Temel Düzey Matematik Gezegen Yayınları Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf Trafik ve İlkyardım Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 6. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 7. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 8. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 9. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 10. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 11. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, 12. Sınıf Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları, İngilizce Ders Kitabı Cevapları, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları, Müzik Ders Kitabı Cevapları, Arapça Ders Kitabı Cevapları, İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları, Fizik Ders Kitabı Cevapları, Kimya Ders Kitabı Cevapları, Biyoloji Ders Kitabı Cevapları, Tarih Ders Kitabı Cevapları, Türkçe Ders Kitabı Cevapları, Coğrafya Ders Kitabı Cevapları, Almanca Ders Kitabı Cevapları, Felsefe Ders Kitabı Cevapları, Türk Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları, Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları, Hz Muhammedin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Akaid ve Kelam Ders Kitabı Cevapları, Proje Hazırlama Ders Kitabı Cevapları, Mesleki Arapça Ders Kitabı Cevapları, Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları, Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları, Trafik ve İlkyardım Ders Kitabı Cevapları, Mantık Ders Kitabı Cevapları

Blogger tarafından desteklenmektedir.