Ekvatoral iklim ve özellikleri! - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Nisan 02, 2017

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Ekvatoral iklim ve özellikleri!
Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?
Ekvator çevresinde, 0° – 10° Kuzey ve Güney enlemleri arasında görülür. Yıllık ortalama sıcaklık 25°C dolayındadır. Yıllık sıcaklık farkı 2 – 3°C yi geçmez. Yıllık yağış miktarı 2000 mm den fazladır.

Her mevsim yağışlı olmakla birlikte, ekinoks tarihlerinde yağış maksimum düzeye erişir. Tabi bitki örtüsü oldukça gür ve geniş yapraklı ormanlardır. Ekvatoral iklim, Amazon ve Kongo havzalarının büyük bir kesiminde, Gine Körfezi kıyılarına yakın bölgelerde, Endonezya ve Malezya’nın büyük bir bölümünde etkili olmaktadır.

Yıllık sıcaklık ortalaması 25°C ile 27°C dolaylarındadır. Günlük ve yıllık sıcaklık değişimi 1°C ile 2°C arasındadır. Yıllık yağış tutarı 2000 mm ile 1500 mm arasında değişmekle birlikte yer yer 2000 mm’nin üzerine de çıkmaktadır. Yağışların tamamına yakını konveksiyonal tiptedir. Yıldırımlı, şimşekli hava hareketleriyle, dolu yağışlarının da en çok görüldüğü iklim tipidir.

Gündüz–gece eşitliğine uyan bol yağış süresi kimyasal çözülmeyi hızlandırmış; kırmızı renkli, kalın laterit toprakları gündeme getirmiştir. Ancak bunlar fazla yıkandıkları için besince fakir topraklardır. Bu iklimde hep yeşil kalabilen, boyları 30–40 m. arasında değişen, kat kat ağaçlardan oluşmuş, ekonomik değeri yüksek, ekvatoral yağmur ormanları (balta girmemiş ormanlar) yer tutmaktadır.

Orman altı da genelde sarmaşıklardan oluşan sık bir dokuyla kaplanmıştır. Yer yer bataklıklardan oluşan bu bölgede kahve, kakao, kauçuk, kinin, kokain gibi ekonomik değeri yüksek ürünler elde edilmektedir.


Ekvatoral iklimin özellikleri
Yaklaşık 10 kuzey ve 10 güneyi paralelleri arasındaki alçak yerlerde (Kongo havzası, Amazon havzası, Gine körfezi, Endonezya adaları ve Avustralya’nın kuzey kıyıları) görülür.

İklim özellikleri güneş ışınlarının geliş açısına göre şekillenir.

Yıllık ortalama sıcaklık 26-27 derecedir. Sıcaklık farkı 2-3 dereceyi geçmez.

Aşırı nemden dolayı oluşan bulutluluk nedeniyle yıllık güneşlenme oranı azdır.

Yağış rejimi düzenlidir. Yağış miktarı yıllık ortalama 1500-2500 mm. arasındadır.

Bitki örtüsü sürekli yeşil kalan yağmur ormanlarıdır.

Toprak tipi, yağmurlardan ötürü sürekli yıkandığı için humus yönünden fakir ve verimsiz olan lateritlerdir.

Nemin fazlalığından ötürü kimyasal çözünme şiddetlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder