Disleksi (Öğrenme Bozukluğu) Nedir, Nedenleri Nelerdir, Disleksi Nasıl Tedavi Edilir? - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Nisan 17, 2017

Disleksi (Öğrenme Bozukluğu) Nedir, Nedenleri Nelerdir, Disleksi Nasıl Tedavi Edilir?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Disleksi (Öğrenme Bozukluğu) Nedir, Nedenleri Nelerdir, Disleksi Nasıl Tedavi Edilir?
Kökeni Yunancadan gelen disleksi sözcüğü, kelimelerle ilgili zorluklar anlamına gelmektedir. Disleksinin beyin hastalığı veya zeka geriliği gibi kavramlarla ilişkilendirilmesi doğru değildir. Bu rahatsızlık, yeterli ve normal bir eğitime, sağlam bir sosyo-kültürel çevreye ve normal bir zeka seviyesine rağmen ortaya çıkan öğrenme güçlüğü şeklinde tanımlanır. Bahsettiğimiz güçlükler ise merkez sinir sistemindeki algısal bozukluklardan ya da kelimelerin herhangi bir cümlede uygun şekilde dizilmemesinden dolayı olabilir. Dislektik çocuklarla alakalı en önemli sorun, disleksi tanısının konulması esnasında ortaya çıkmaktadır. Tıpkı diğer öğrenme sorunları ve bozuklukları gibi, disleksi de üstü kapalı bir rahatsızlıktır. Bundan dolayı, henüz okula başlamayan çocuklarda disleksinin teşhis edilmesi zor olabilir. Bu sorunun okul öncesi çağlarda en sık görülen belirtileri şunlardır;

Çocuğun konuşmaya çok geç başlaması,
Aile fertlerinde disleksi hastalığının olup olmaması,
Anlık düşünceler ile anlık davranışlarda bulunulması,
Cümle kurarken kelimelerin birbirine karıştırılması,
Nesneleri yanlış tanımlaması,
Peltek konuşma,
Dengeyi sağlayamaması ve sağa sola çarpması,
İyi bilinen nesnelerin ne lduğunu hatırlayamaması,
Renkleri ayırt edememesi,
Sebepsiz yere ağlaması veya mutlu olması,
Bilgisayar ve televizyon gibi elektronik aletlere aşırı ilgi göstermesi, el becerisi isteyen oyunlarda kabiliyetli olması,
Sıralama yaparken zorlanması,
ine benzeyen kelimeleri söylerken güçlük çekmesidir.

Disleksi
Disleksinin Nedenleri Nelerdir?
Disleksi hastalığı, travmaya bağlı disleksi ve doğuştan gelen gelişimsel disleksi şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Doğuştan gelen disleksi ise doğumdan önce, doğum esnasında ve doğum sonrasındaki komplikasyonlarına bağlı olmak üzere üçe ayrılır. Dengesiz ve yetersiz beslenme, bilinçsiz ilaç kullanımı ve hamilelik esnasında yaşanan enfeksiyonlar, doğum öncesi disleksinin nedenleri arasındadır. Bebeğin doğumdan sonra geçirdiği ateşli hastalıklar ve nefes almasındaki gecikme durumları ise doğum sonrası meydana gelen disleksi nedenleridir. Disleksinin nedenleri kesin olarak bilinmemektedir, fakat konuyla ilgili çeşitli görüşler mevcuttur. Annenin doğumdan önce yetersiz beslenmesi, doğum sırasında göbek kordonu anomalileri ve plasenta, bazı kalıtımsal özellikler, doğum sonrasında ateşli hastalık geçirmek gibi durumlar disleksinin nedenleri olabilir.

Öğrenme bozukluklarının tek bir sebebi yoktur; doğum öncesi kullanılan ilaçlar, yetersiz beslenme, anne adayının geçirdiği enfeksiyonlar, dar veya uzun yapılan doğum, plasenta, doğum sonrasında oksijen alana kadar geçen sürenin uzun olması, başa alınan sert darbeler, erken yaşlarda geçirilen ateşli hastalıklar ve ailede öğrenme güçlüğü olan kişilerin olması gibi faktörlere bağlı olabilir. Öğrenme bozukluğunun oluşmasındaki neden ne olursa olsun, esas önemli olan şey eğitimcilerin ve ailelerin sorunu fark ederek çözüm yolları aramasıdır. Bazı ebeveynler sorunun nedenlerini dışarıda görür ve çözüm olarak da okulu ya da öğretmeni değiştirmek gibi davranışlara yönelir. Böyle durumlarda sergilenmesi gereken en iyi yaklaşım, ailenin çocukta bu sorunun olduğunu kabul etmesi ve çocuğa çözüm yolları aramasıdır.

Disleksi Nedir
Disleksi Nasıl Tedavi Edilir, Önerilen Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Disleksili çocuklar açısından uzman bir psikolog veya öğretmen ile işbirliği içinde olmak faydalı olacaktır. Disleksinin tedavi edilmesi için, birçok yöntem tavsiye edilmektedir;

Disleksili çocuklar için genellikle homeopati tedavileri önerilir, fakat bu tür tedavi yöntemlerinin çocuğun ihtiyacına uygun şekilde belirlenmesi gerekir. Homeopati dalında Lycopodium olarak adlandırılan kurtpençesi bitkisi günde üç kez, üç haftalık süreyle kullanılabilir.

Çocuğun, beyni güçlendirecek besinler tüketmesi gerekir.

Disleksinin tedavisinde kullanılan bitkilerden biri de ginko bilobadır. Bu bitki, beyne giden kan akışını arttırır ve kan dolaşımını düzenler.

Çocuğun disleksi hastalığından kaynaklanan öz güven eksikliği, uygun çiçek esansları kullanılarak onarılabilir.


Disleksili çocuklar için, beslenme terapistlerinin önerdiği menüler ve besinler faydalı olabilir. 1998 yılında yapılan bir araştırma sonucuna göre, disleksi olan çocukların birçoğunda çinko eksikliği gözlemlenmiştir. Bu sonuçtan yola çıkılacak olursa, bazı çocukların çinko takviyesi almaları gerekebilir. Çocuğun doğumu uzun sürdüyse veya doğum çok güç olduysa, kranyal osteopati alanına başvurmak doğru olacaktır. Disleksinin iç kulakta meydana gelen denge bozukluğu nedeniyle ortaya çıktığını belirten uzmanlar da mevcuttur. Disleksi hastası olan çocukların büyük bir bölümünün başlarını hareket ederken kendilerini kötü hissettikleri ve harekete karşı duyarlı oldukları tespit edilmiştir. Bu durumdan yola çıkarak, disleksinin iç kulakta meydana gelen denge bozuklukları ile ilgili olabileceği sonucuna varabiliriz. Kranyal osteopati ve kayropraktik terapiler ile yapılan tedavilerin, iç kulakta bulunan küçük kemiklere tesir ederek denge bozukluklarını onardığı belirtiliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder